«Saulesvija» izvijās cauri Talsu novadam

Kultūra

12. jūlijā Kuldīgā sākās XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku notikums «Saulesvija». Tas ir simbolisks gājiens, kas vijas cauri Latvijai, satiekoties ar svētku dalībniekiem un pasakot viņiem paldies. 14. jūlijā Talsu ezera promenādē pie vides mākslas objekta «Latvijas saule» dziesmu un deju svētku vēstneši satikās ar Talsu novada kolektīvu vadītājiem un kaut uz mirkli izjuta svētkus.
Tieši 10.00 evaņģēliski luteriskās baznīcas zvani spēlēja pilsētas himnu «Talsu mijkrēslis», un tajā brīdī saule ievijās Talsu ielās. Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku goda vēstnesis Jānis Erenštreits sveica Talsu novada kolektīvu vadītājus: «Jūs visi bijāt iesaistīti lielā un ļoti nozīmīgā darbā. Tas bija lielais gatavošanās ceļš uz dziesmu svētkiem, un es zinu, ka jūs visi bijāt nopelnījuši ceļazīmi. Šo brīdi es uzskatu par pateicības mirkli. Tā ir pateicības diena un stunda par padarīto darbu. Darbs ir ieguldīts gana liels un smags. Kopš 2016. gada teju tūkstoš Talsu novada bērnu un jauniešu gatavojās lielajam notikumam 2020. gadā. Tomēr ierobežojumu dēļ svētki nenotika tradicionālā formātā, tos organizēja kā e—dziesmu svētkus, ļaujot dalībniekiem atrādīt savu veikumu video materiālos. Video projekta filmēšanai atsaucās 30 kolektīvi jeb 663 dalībnieki. 170 dejotāji un sešu deju kolektīvu vadītāji, 39 studijas «Elfa» dejotājas un viņu vadītāja piedalījās videoklipa «Svinēt sauli» filmēšanā. Virtuālajā koru projektā piedalījās 264 dziedātāji, 10 diriģenti un 77 muzicējošie dalībnieki. Savukārt 113 mākslinieki piedalījās izstādē «Zeme mūsu rokās» un vides mākslas objektu izstādē «Radi rotājot». Viņiem visiem — paldies!»
«Paldies jāsaka arī dalībnieku ģimenēm,»
uzsvēra Talsu novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone. «Laikā, kad viss notika attālināti, dziedāšana, dejošana un ģimenes atbalsts bērniem un jauniešiem bija pats svarīgākais. Ģimenes locekļi un kolektīvu vadītāji bērnus spēja iedvesmot un pamudināt nepadoties, bet iet un darīt.» Tāpat Sandra Pētersone uzsvēra, ka Talsu novadā, nu jau no Kolkas līdz Mazirbei, vienmēr ir izkoptas dziesmu un deju tradīcijas. Viņa lepojas, ka mūsu novads ir viens no svētku stūrakmeņiem.
«Man ir svētku sajūta,» ar prieku apgalvoja Talsu koru apriņķa virsdiriģents Gints Ceplenieks. Viņš ne tikai izbaudīja gatavošanās uztraukumu un saviļņojumu, uzņemot viesus Talsos, bet pats bija dziesmu un deju svētku goda vēstnesis Liepājā. Lai gan par notikumu «Saulesvija» un dalību video projektos priecājās arī Pastendes pamatskolas deju kolektīva «Jumalēni» vadītāja Lelde Hodjačika, viņa neslēpj, ka šie nav dziesmu un deju svētki. «Ir jābūt kopā sanākšanai,» teic L. Hodjačika, piebilstot, ka kopdziedāšana ir pavisam citādāka nekā vienkārša dziedāšana uz skatuves. Arī rakstu izdejošanu stadionā nevar pielīdzināt dejai uz skatuves. Svētku dalībniekiem ir ļoti svarīgi sajust enerģiju savā starpā, un to nevar izdarīt elektroniskā vidē.
Iepriekšējam dziesmu un deju svētku procesam pielikts punkts, lai bērniem un kolektīvu vadītājiem ļautu vasarā atpūsties, bet ne uz ilgu laiku. Jāsāk strādāt pie koncepta un domāt par to, kādi varētu izskatīties nākamie Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas notiks 2025. gadā. Jāveido jauni repertuāri, jo līdz 2025. gadam notiks vairāki starpsvētku pasākumi. Būs zēnu koru salidojums, 5.—9. klašu konkurss, vidusskolu koru salidojums. Gints Ceplenieks sola svētkus katru gadu, jautājums tik viens — kādā formātā tie varēs notikt? Tikmēr simboliskais gājiens «Saulesvija» turpina savu ceļu, lai varētu paviesoties visos 43 jaunizveidotajos novados.