Īpašie bērni atklāj šūpošanās un burbuļu priekus

Veselība

Doties uz terapijām un procedūrām galvaspilsētā vai lielajos rehabilitācijas centros bērniem ar īpašām vajadzībām un viņu ģimenēm ir sarežģīti gan praktiski, gan finansiāli, un bērni labāk jūtas sev pazīstamā vidē. Tāpēc Talsu novada ģimenes ir priecīgas, ka ūdens dziedinošo spēku īpašie bērni šobrīd var izmantot tuvāk mājām. Turklāt pirmo reizi bērni ratiņkrēslos var izbaudīt šūpošanās prieku, kas atšķirībā no citiem bērniem viņiem līdz šim bija liegts.
Ģimeņu un bērnu attīstības centra «Brīnumiņš» vadītājai Agnesei Kviesei bērnībā ļoti patika šūpoties, tāpēc šo īpašo sajūtu viņa gribēja nodot arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Līdz šim viņiem tas bija liegts, jo Talsos šūpoļu, kuras var izmantot gan ratiņos, gan ratiņkrēslos, nebija. Šūpolēm, kas pievienojušās «Brīnumiņa» rotaļu pagalmam, vecuma ierobežojuma nav — tās ir brīvi pieejamas ikvienam. Turklāt tās veidotas tā, ka bērni vai pieaugušie paši ar rokām var sevi šūpināt.
Otrs jaunums ir hidroterapijas vanna,
kas šobrīd pieejama Talsu novada bērniem. Tai ir zemūdens masāža ar 34 atverēm jeb sprauslām, kas darbojas gan automātiski, gan manuāli. Terapijā speciālists var strādāt gan ar visu ķermeni, gan tikai vienu problēmzonu, ir iespēja izmantot aromterapiju, hromoterapiju, pērļu terapiju, kad mazi burbulīši iedarbojas uz ķermeni, un citas opcijas. «Ar temperatūru, ko pielāgo katram bērnam, un gaisa strūklu veido mikrocirkulāciju, uzlabo locītavu mobilitāti, mazina sāpes, muskuļu spazmas, mūsu gadījumā arī spastiku var mazināt. Ūdens, protams, uzlabo arī miega kvalitāti,» skaidro fizioterapeite Maija Ālīte.
«Lai apmeklētu hidroterapiju, noteikti jābūt ārsta nosūtījumam, jo parasti šeit nāk bērni nevis ar vienu, bet vairāku saslimšanu kopumu, un mēs nedrīkstam provocēt saasinājumu. Atbilstoši indikācijām konkrētā bērna saslimšanai mēs izvēlamies tonizēt vai mazināt sāpes, relaksēt, strādāt ar elpošanu, un tad pievienojam aromterapiju vai hromoterapiju un strādājam ar ādas kvalitāti. Hromoterapija ir gaismas terapija — katrai gaismai ārstnieciskais efekts ir atšķirīgs.» Pēc komentāra, ka uz šo terapiju noteikti rindā gribētu stāvēt arī paši «Brīnumiņa» darbinieki, Maija smejas un saka, ka tā patiešām varētu būt. «Es ceru, ka būs iespēja ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. «Brīnumiņā» šī vanna ir ārstniecisko opciju dēļ, taču tā var uzlabot arī vielmaiņu, relaksēt, mazināt stresu vai izdegšanas sindromu.»
Sajūta kā pēc nedēļu gara atvaļinājuma
Braienam, kurš pirmais Talsos izmēģināja jauno terapiju jeb «Brīnumiņa» brīnumvannu, vislabāk patika lielie burbuļi un krāsas. Viņš to izbaudīja tik ļoti, ka mammai un fizioterapeitei nācās izdomāt trikus, lai pēc 20 minūtēm varētu sesiju beigt. Ieguvumu Braiena mamma jutusi jau pēc pirmās reizes. Viņa atzīst, ka Braiens bijis mierīgs un relaksēts, it kā nupat būtu bijis nedēļu ilgā atvaļinājumā, un tas nozīmē, ka atvaļinājuma sajūta ir arī pašai mammai.
Hidroterapiju izmantos arī citi «Brīnumiņa» speciālisti, ja bērniem kādā no nodarbību reizēm nebūs garastāvokļa darboties. «Ja speciālistam šķiet, ka bērns šodien nav absolūti gatavs vingrot, doties slingā strādāt vai trenēt citas iemaņas, vanna var būt kā alternatīva, lai nodarbība notiktu pilnvērtīgi un produktīvi. Mēs varam atnākt šeit uz piecām, desmit minūtēm un pēc tam vēl 20, 30 minūtes pavingrot, jo būs brīvākas locītavas un atbrīvotāki muskuļi. Darbs būs pilnīgi citādāks,» atzīst fizioterapeite.
Grib būt īpaši ar jaunāko un modernāko
Hidroterapiju finansēs Talsu novada pašvaldība, bet tikt pie vannas un īpašajām šūpolēm palīdzēja 27 Rotari klubi no piecām valstīm — Latvijas, Zviedrijas, Dānijas, Vācijas un ASV. Galvenā ideja pieder «Talsu Rotari klubam». Tas ir «Rotary Global» granta projekts, kas nozīmē, ka ikvienam piesaistītajam eiro tika pievienots tāds pats starptautisks finansējums (kopējās summa — vairāk nekā 50 000 eiro). «Rotari klubā Talsos esam tikai 13 cilvēki, un tik lielu projektu nekad nebijām īstenojuši. Sagatavošanās ilga vairāk nekā gadu. Ir pagājis pusgads no brīža, kad ieguvām apstiprinājumus,» saka «Talsu Rotari kluba» pārstāve Indra Kļaviņa. «Šis projekts tiek īstenots ne tikai Talsos, bet arī Liepājā — Baltijas rehabilitācijas centrā, ko pārstāv biedrība «Dižvanagi», kas arī darbojas ar bērniem ar īpašām vajadzībām. Mēs ar «Brīnumiņu» sadarbojāmies jau pirms vairākiem gadiem, kad nodrošinājām slinga terapijas aprīkojumu. Mūs ļoti aizkustināja viss, kas «Brīnumiņā» notiek, — darbinieku atdeve un darbošanās, tas prieks, ko viņi var radīt, kaut nelielie uzlabojumi bērniem un atvieglojums viņu mammām… Gribējām palīdzēt vēl, tāpēc šī ideja nāca ļoti ambiciozi.» Rotari kluba dalībnieki ziedoja savus personiskos līdzekļus, bet ar tiem nebija pietiekami. Pirms diviem gadiem Dižmāras tirgū notika labdarības loterija, līdz ar to ikviens tās dalībnieks ir pielicis savu artavu, lai «Brīnumiņš» tiktu pie hidroterapijas vannas un šūpolēm.
«Mēs vienmēr meklējam to, kā nav Talsu novadā, lai attīstītu pakalpojumu tuvāk bērnu dzīvesvietai, lai atvieglotu īpašo bērnu ikdienu. Vanna, ko esam ieguvuši, pateicoties Rotari klubam, ir viens no jaunākajiem moduļiem. Mēs gribam būt īpaši ar jaunāko un modernāko, kas šiem bērniņiem var palīdzēt,» skaidro «Brīnumiņa» vadītāja A. Kviese.