Tā ir atzīšanās

Kultūra

Talsu novada muzeja Izstāžu zālē no 7. jūlija līdz 8. augustam būs apskatāma Māra Upzara gleznu un Armanda Vecvanaga skulptūru izstāde «Atzīšanās». Līdzās Māra Upzara līdzsvarotajām gleznām Armanda Vecvanaga dinamiskās skulptūras šajā izstādē rada interesantu spriegumu. Abu mākslinieku darbi lieliski papildina viens otru — skulptūrās pamanāmā dažādu materiālu sadzīvošana sasaucas ar gleznās vērojamām izcili noskaņotajām krāsu laukumu attiecībām.
Par izstādes nosaukumu «Atzīšanās» mākslinieki—laikabiedri (abi dzimuši 1968. gadā) ir ātri vienojušies, atzīstot, ka gan dzīvē, gan mākslas darbos viņi nejūt vajadzību slēpt iespējamos trūkumus. Nekas nav noslēpjams, jo katrs mākslinieka darbs ir arī viņa tā brīža pašportrets, kas vērīgam skatītājam daudz ko var atklāt ne tikai par darbā risināto ideju, bet arī par pašu mākslinieku. Iespējams, šāda pasaules uztveres līdzība daļēji ir skaidrojama arī ar to, ka šie mākslinieki ir pazīstami kopš agras jaunības, kad kopā mācījušies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā.
Mārim Upzaram šī ir jau trešā personālizstāde Talsu muzeja Izstāžu zālē; esam jau iegaumējuši, ka Mākslas akadēmijā viņš ir beidzis Tekstilmākslas nodaļu. Savukārt pēc maģistra grāda iegūšanas glezniecībā Māris visai ātri sācis gleznot minimālisma stilistikā (vai tā būtu kā nostāšanās pretī tekstilmākslas paģērošajai vajadzībai pēc bagātām faktūrām un daudzkrāsainas kārtainības?). Upzara gleznās valda askēze, tīrība, klusināts maigums un abstrakta noslēpumainība.
Armands Vecvanags Talsu novada muzejā 2013. gadā ir izstādījies kopā ar domubiedru grupu «Zemūdeņu kari. Epizode Nr. 8», no kuras liela daļa autoru ir studējuši dizainu vai metālmākslu Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā vai Latvijas Mākslas akadēmijā; viņu visu kopīgo radošo jomu var saukt par mākslas dizainu. Armands Vecvanags ir papildinājies Ziemeļamerikas Humbolta universitātē ASV. Viņu noteikti var saukt par ļoti daudzveidīgu mākslinieku: rotas, vides objekti dažādos materiālos (koks un metāli), interjeri, mēbeles, gaismas ķermeņi, reklāmas objekti un stājskulptūras, kas apskatāmas Talsos un ir darinātas īpaši šai izstādei.
Izstādes atklāšana paredzēta 10. jūlijā 14.00. Ierodoties uz pasākumu, kopā ar personu apliecinošu dokumentu jāuzrāda «Covid—19» sertifikāts par vakcinēšanos vai izslimošanu. Var būt arī negatīva testa apliecinājums, kas derīgs 48 stundas. Bērni var ierasties līdz 12 gadu vecumam.
Guna Millersone,
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos