Nekad neko neatstāj uz rītdienu!

Kultūra

30. jūnija pievakarē Talsu kultūras namā pirmsrallija noskaņās notika izstādes «Ceļš no Talsiem līdz pasaulei» atklāšanas pasākums. Par šo izstādi apmeklētājiem pastāstīja mūsu pusē pavisam noteikti vislielākais rallija entuziasts Raimonds Strokšs, kurš kopā ar komandu organizē labākās rallija sacensības pasaules mērogā.
Raimonds Strokšs, ar acīm meklējot kādu foto liecību pie izstādes sienas, teic, ka visa iesākums ir 2009. gads, kad pirmo reizi pacēlis roku, apstiprinot ideju rīkot Talsu ralliju. Ēriks Vīksna bija izlēmis noslēgt savu darbošanos šajā jomā, savukārt Raimonds bija beidzis braukt rallijā, taču absolūti neko par rīkošanu nav zinājis. «Man likās, ka izej ārā, novelc dažas lentas un tik braukājies pa tiem ceļiem. Pirmā rallija organizēšana no septembra līdz maijam ritēja katru dienu. Biju pilnīgā šokā par to, ko tas prasa, lai visu izdarītu. Pēc tam es kādu mēnesi biju beigts. Izšāvies fiziski un morāli. Bet tas adrenalīns, ko saņēmu, bija līdzvērtīgs tam adrenalīnam, ko saņēmu braucot… Vienu adrenalīnu aizstāju ar otru. Ātri vien sapratu, ka Talsu rallijs nebūs tas nacionālā čempionāta līmenis, ar kuru mēs vēlamies aprobežoties. Sapratām, ka jādabū kaut kas lielāks gan uz Latviju, gan uz Talsiem,» atminas Raimonds, kurš absolūtas sakritības dēļ Parīzē satikās ar «Eurosport» šefu. Viņš bija tik pārbijies, ka vajadzēja divas ūdens glāzes, lai pateiktu pirmo vārdu. «Es viņam sāku stāstīt visādas pasakas par Latviju, ka mums te viss ir fantastiski un ka viņiem noteikti pie mums ir jābrauc ar ralliju. (Smejas.) Pēc pusotra gada mums bija pirmais Eiropas čempionāta posms Latvijā,» atminas Raimonds. Viņš ar humoru piebilst, ka lielās Starptautiskās Automobiļu federācijas pārstāvjiem licies, ka notikusi uzpirkšana, jo bijis jautājums — kas tā tāda Latvija vispār ir? Pēc tam viņu viedoklis pilnīgi izmainījies.
Jau devītais gads pie organizatora stūres
Raimonds Strokšs, mīlot autosportu, pieteicies brīvprātīgos palīgos Reinim Nitišam, kurš sāka startēt pasaules čempionātā rallijkrosā. «Un atkal jau sakritības pēc biju Zviedrijas posmā. Burtiski šortos, kedās, mediju vestē. Man bija fotoaparāts un vēl kaut kādas ierīces. Ar izspūrušiem matiem stāvēju trases vidū, kur apkārt bija 50 tūkstoši cilvēku. Stāvēju trases vidū un domāju — kāds gan varētu būt iemels, lai to visu neatvestu uz Latviju? Burtiski uzreiz, kad šī doma iezagās, aizgāju pie čempionāta rīkotāju braucošā ofisa, kurš pārvietojās no sacensībām uz sacensībām, un sāku sarunu,» savā manierē turpina Raimonds, kurš atkal dalījies stāstā par Latviju. Pēc pāris pateiktajiem teikumiem saņemts e-pasts ar uzaicinājumu uz Beļģiju, un pēc nopietnas sarunas viss noticis. Ieguldīts milzīgs darbs un Biķerniekos uzbūvēta viena no labākajām trasēm pasaulē. «Šis gājiens un pasaules čempionāta pirmais posms mūsu komandai prasīja divarpus gadus. Divarpus gadus nonstopā katru dienu plānojām divu dienu sacensības. Uztaisot pirmo Talsu ralliju, Latvijas Automobiļu federācijas rallija komisijas vadītājs piezvanīja un jautāja: «Raimond, ko tu dari?» Es vaicāju — kas par lietu? Viņš teica: «Kāpēc tu izšāvi visu jau pirmajā gadā? Kāpēc vislabāko izliki uzreiz?» Teicu, ka nākamgad izdomāsim vēl kaut ko labāku. Cilvēkiem ir kaut kāda ilūzija, ka nevar izdarīt visu līdz maksimumam. Man tā nav bijis nevienu dienu. Ja kaut kur ejam un darām, tad tik labi, cik varam,» ar savu pārliecību iedvesmo Raimonds.
Mērķis — būt labākajiem
Raimonds apsēdinājis visu savu komandu un teicis — mūsu mērķis ir kļūt par labāko pasaules čempionāta posmu pasaulē, un mums tas ir jāizdara trīs gadu laikā. «Kāpēc trīs gadu? Tāpēc, ka mēs par rallijkrosu nezinājām neko. Manā darbinieku un kolēģu lokā par to nezināja neviens, jo mēs nebijām rīkojuši nevienas pašas sacensības. Bet tur bija pasaules čempionāta organizētāji ar ārkārtēji lielu pieredzi — pat 40 un 50 gadu,» atklāj Raimonds. Drīz pēc tam viņš nejauši saticis Raivi Pelšu. «Sākām runāt, un izrādās, ka viņš gadu būs Latvijā. Viņš ir organizējis Londonas olimpiskas spēles, Soču un NATO samitus. Nu kur tāda zīme var būt? Viņš mums pieslēdzās, un viņa ieguldījums bija milzīgs. Aizvadījām sacensības un jau pirmajā gadā kļuvām par labāko posmu. Tas ir tāpēc, ka mēs nekad neko neatstājam uz rītdienu. Mēs ejam un darām tik labi, cik spējam. Trīs gadus esam bijuši labākie. Tas ir atmaksājies tūkstoškārtīgi. Pēc pirmā gada visiem bija šoks, kā atnāk latvieši un kaut ko tādu izdara,» priekā dalās Raimonds.
Viens no viņa sapņiem bijis arī tas, ka Latvijā brauktu izcilais Sebastians Loibs (Sebastien Loeb), kura galvenais mehāniķis ir latvietis. Raimonds pat apsolījis — ja tas notiks, viņš bučos zemi. Tā nu sanāca, ka foršā, dubļainā dienā, turot vārdu, Raimonds ar visu savu 30 cilvēku komandu gājis un bučojis asfaltu. Izstādē apskatāmi arī izcilā autosportista dāvana Raimondam — cimdi, kuri viņam bijuši rokās, uzvarot Latvijas posmā. «Šobrīd mans mērķis ir atvest uz Latviju pasaules čempionātu rallijā. Tie ir 500 000 skatītāju klātienē un 500 miljonu skatītāju liela auditorija kopumā,» entuziasma un apņēmības pilns teic Raimonds.
Izstāde «Ceļš no Talsiem līdz pasaulei», kurā apskatāmi dažādi foto, kausi un citas rallija relikvijas, Talsu tautas namā apskatāma līdz 25. jūlijam.