Vēlreiz par piestāšanu pie Jaunajiem kapiem

Žurnālista viedoklis

Redakcija pēc publikācijas 29. jūnija «Talsu Vēstīs», kurā Talsu novada pašvaldība sniedz atbildi uz lasītāja jautājumu «Kur piestāt pie kapiem?», turpina saņemt telefona zvanus no satrauktiem iedzīvotājiem. Un visos izskan lūgums tomēr rast iespēju automašīnām piestāt pie Jaunajiem kapiem tajā pašā vietā, kur iepriekš, kad vēl nebija veikts Rīgas ielas ceļa remonts un nebija ceļazīmes «Apstāties aizliegts». Nu jau ceļa malā novilkta arī nepārtrauktā līnija, kas liedz autovadītājam to šķērsot. Un, jāatzīst, arī mani nepārliecināja pašvaldības ieteikums kapsētas apmeklētājiem atstāt automašīnu tirdzniecības centra «Jāņa centrs» stāvlaukumā. Nav jau runa par gados jauniem cilvēkiem, kuriem nav problēmu veikt 100 metru attālumu. Lai gan… varētu būt gan, jo tukšām rokām neviens uz kapiem neiet — parasti līdzi ir gan ziedi un sveces, gan darbarīki, stādāmās puķes vai krūmi, pat zeme dēstiem un citreiz arī lejkanna vai spainis ar ūdeni, jo ūdens pumpis kapsētā ir pie galvenās ieejas un tā paša kalna pakājē, pa kuru vecākiem ļaudīm ir grūti vai pat neiespējami uzkāpt pašiem, kur nu vēl ar ūdens spaini rokās! Un pārsvarā jau kapus apmeklē gados vecāki cilvēki, kuriem arī 100 metru ir pietiekami liels attālums, īpaši ņemot vērā iespējamo iepriekš minēto nastu klāstu. Pašvaldības atbildē minēts, ka «Rīgas iela ir maģistrālā pilsētas iela ar augstu satiksmes intensitāti». Tad rodas jautājums — cik droša var būt šādas augstas satiksmes intensitātes ielas šķērsošana kājām vietā, kur pat nav gājēju pārejas? Aizbraucu šorīt un pārbaudīju pati — jāatzīst, nebija visai omulīgi šķērsot ceļu, pa kuru gandrīz nepārtraukti vienā un otrā virzienā zib transporta līdzekļi.
«Laikam jau tiem lēmējiem pašiem nekāda darīšana kapos nav bijusi, ka nesaprot, cik būtiski kapsētas apmeklētājam, īpaši gados vecākam, ir iespēja piestāt kapiem pēc iespējas tuvāk. Un tā ceļa mala ir pietiekami plata, lai tur varētu piestāt četras, piecas automašīnas, vairāk jau nemaz nevajag. Turklāt pašvaldības atbildē minēta Ceļu satiksmes drošības norāde, ka Latvijas valsts standarti nerekomendē paredzēt stāvvietas uz pilsētas maģistrālajām ielām. Tātad nerekomendē, nevis aizliedz!» teic Talsu iedzīvotāja, viena no vairākiem zvanītājiem redakcijai. Savukārt pašvaldības ieteiktais otrais variants par iespējamo auto novietošanu stāvlaukumā Miera ielā arī senioriem nav problēmas risinājums, jo no šīs vietas tad nāksies kāpt tajā pašā nepārvaramajā kalnā.
Arī man šajos kapos atdusas radi, kuru kapavietas regulāri apmeklēju. Parasti mēdzu piebraukt ar auto pa zemes ceļu, kas šķērso tā saucamo zaļo zonu pirms kapiem un ne vienmēr ir izbraucams. Un laikam jau tas kapsētas apmeklētājiem vispār nav domāts, vienīgi tehnikai atkritumu izvešanai vai zāles pļaušanai, jo, pa to pārvietojoties, slapjā laikā draud noslīkšana kādā dubļu pančkā, bet sausuma periodā — kādu auto detaļu noraušana, jo bedres uz šī «ceļa» kļūst aizvien dziļākas un tās apbraukt — arvien grūtāk…
Šodien (ceturtdien, 1. jūlijā) uz savu pirmo sēdi pulcējas jaunajā Talsu novada domē ievēlētie deputāti. Viņiem nu nāksies risināt visdažādākās iedzīvotāju problēmas Talsu, Rojas, Mērsraga, Dundagas pusē — arī ar kapu jautājumiem saistītās. Lai izdodas!