Rojas bibliotēkā sacentās skaļajā lasīšanā un atvēra jaunu grāmatu

Kultūra

Maijs sākās ar brīvdienām un beidzās ar burzmu — ar eksāmeniem, mācību gada beigām, skolas beigšanu, ar Vasarsvētkiem un Rojas novada svētkiem, ar saulainām, siltām dienām un ar vilinājumu ticēt, ka vasara, kura sākas ar sauli, arī turpināsies ar saulainām dienām…

Skaļās lasīšanas sacensības
Viens no diviem vissvarīgākajiem maija notikumiem Rojas novada bibliotēkā bija Skaļās lasīšanas sacensība, kuru organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi. Pavasarī 5. klašu skolēni visā valstī sāka gatavoties aizraujošam pirmās kārtas konkursam, sadarbojoties ar savu skolu vai bibliotēku. Sacensības norisinājās arī Rojas vidusskolā un Rojas novada bibliotēkā. Sarežģītais pandēmijas laiks ieviesa savas korekcijas — bijām pakļauti dažādiem ierobežojumiem, un klātienes komunikācija pārsvarā varēja notikt tikai vienas mājsaimniecības ietvaros vai pieslēdzoties dažādiem tiešsaistē pieejamiem rīkiem. Tomēr visa šī situācija nebija šķērslis grāmatu lasīšanai, un maija sākumā sacensības uzņēma startu divās Rojas vidusskolas piektajās klasēs. Katrā klasē tika noskaidroti divi līdz trīs lasītāji, kuri ar savu priekšnesumu ieinteresēja savus klases biedrus un tika izvirzīti nākamajai sacensību kārtai, kurā tika noskaidrots Rojas vidusskolas Skaļās lasīšanas čempions. Par čempiona titulu sacentās Elza Alkšbirze, Estere Martužāne, Anete Mitenberga, Annija Nika Feldberga un Lukass Pralgausks. Sacensību dalībnieki sagatavoja sava priekšnesuma video materiālu trīs minūšu garumā un iesūtīja bibliotēkai. Žūrija, kurā ietilpa gan amatierteātra pārstāvis, gan bibliotēkas darbinieki, bija spiesta krietni pastrīdēties, lai vienotos par vienu sacensību dalībnieku, kurš pārstāvēs Rojas vidusskolu un bibliotēku reģionālajās sacensībās Talsos. Žūrija lēma, ka Rojas vidusskolas Skaļās lasīšanas čempions ir Lukass Pralgausks. Lukass lasīja Agneses Vanagas grāmatu «Plastmasas huligāni: draugs pazudis». Šī ir autores otrā grāmata par brāļiem Klāvu un Intaru, kuri sadraudzējušies ar plastmasas maisiņu Dusmukuli un kopā mēģina glābt pasauli no piesārņojuma.
Paldies Anetes, Esteres, Elzas, Annijas un Lukasa vecākiem, kuri palīdzēja bērniem trenēties lasīšanā, filmēja un sūtīja gatavu materiālu man, bibliotekārei, un atbalstīja mani arī tad, kad lūdzu pārfilmēt, jo man šķita, ka ir sasteigts… nesmaida… par īsu…
Dzintras Žuravskas grāmatas atvēršana
Otrs mēneša notikums ir Rojas novada rakstnieces Dzintras Žuravskas grāmatas atvēršana. Jau vairāk nekā desmit gadu kā nemainīga tradīcija ik pavasari Dzintrai Žuravskai tiek izdota grāmata, kurai atvēršanas svētkus rīkojam Rojas dienas ietvaros. Arī šopavasar rakstniecei iznācis jauns romāns «Aizejot neaizcērt durvis», kurā ir stāsts par divām dvīņu māsām, kas uzaugušas dažādās ģimenēs. Liktenīga nejaušība abas savedusi kopā. Pat apmainoties vietām, viena spējīga tikt ar visu galā, kamēr otra pat labvēlīgos dzīves apstākļos iekļūst kļūmīgās situācijās. Bagātība un nabadzība, uzņēmība un nevarība, skaudība un nodevība, spēja upurēties citu labā — par to ir šis jaunais Dzintras Žuravskas romāns.
Tā kā valstī noteikto ierobežojumu dēļ grāmatas atvēršanas svētki nevarēja notikt plašākā autores talanta cienītāju un sveicēju lokā, rakstnieci sveicām un paldies par paveikto teicām bibliotēkas kolektīva ietvaros tradicionāli Rojas novada svētkos. Grāmata pieejama lasītājiem Rojas novada bibliotēkā, kā arī tuvākā laikā tā būs pieejama katrā, nu jau jaunā Talsu novada, publiskajā bibliotēkā, kā arī tās varēs iegādāties grāmatu tirdzniecības vietās un vietnēs.
Maijā Rojas novada bibliotēkas krājums tika papildināts ar 20 jaunām grāmatām. Ar jaunieguvumu sarakstu var iepazīties Talsu, Dundagas, Rojas un Mērsraga novada bibliotēku elektroniskajā kopkatalogā, Rojas bibliotēkas «Facebook» kontā, kā arī sazinoties ar bibliotēku. Savu lasītāju gaida romāni, detektīvi, izglītojošā nozaru literatūra un bērnu literatūra. Ja bibliotēkas lietotājam rodas interese par kādu Rojas novada bibliotēkā neesošo grāmatu, pastāv iespēja to pasūtīt no citām novada bibliotēkām.
Lai krāšņa, saulaina, silta, piedzīvojumiem un izlasītām grāmatām bagāta šī vasara!
Iluta Graudiņa,
Rojas novada bibliotēkas bērnu literatūras nodaļas vadītāja