Gaismas ceļš, kas savieno novadus, ciemus un cilvēkus

Kultūra

Jau otro gadu pēc kārtas, sadarbojoties biedrībai «1836», «Stirnubuks.lv» un garo distanču skrējējam Dinam Vecānam, no 16. līdz 20. jūnijam norisināsies četru dienu garš lāpu skrējiens pa 1836 kilometru garo Latvijas robežu. Trešdien Kolkā tika iedegtas gaismas lāpas, lai tās uzsāktu ceļu viena otrai pretī un akcijas «Gaismas ceļš 2021» ietvaros noslēgtu gaismas apli Krāslavā.
Gaismas lāpas apkārt Latvijai nesīs divas skrējēju komandas — Ziemeļaustrenis un Dienvidrietenis. Katra dosies savā virzienā, lai, noslēdzot skrējienu, satiktos Krāslavā. Pa ziemeļu pusi dosies 46 komandas, savukārt pa Dienvidu — 41 komanda. Skrējiena mērķis ir izveidot nepārtrauktu «Gaismas ceļa» ritējumu un izgaismot Latvijas robežu. Katru komandu sagaidīs «Gaismas ceļa» vēstnesis, kurš būs sagatavojis ugunskura vietu un pieskatīs uguni, daļiņu no gaismas paturot katrā no vietām, kamēr lāpa turpina ceļu apkārt Latvijai. Ņemot vērā pašreizējo situāciju, jāievēro arī zināmi drošības pasākumi, tāpēc tempa turētāju komandas sastāvēs no trīs cilvēkiem — kapteiņa un diviem pavadošajiem skrējējiem.
«1836» komandas dalībnieks Jānis Dambītis, kura sirdī īpašu vietu ieņēmusi Kolka un Kolkasrags, uzsvēra, ka «Gaismas ceļš» ir mīlestības, apņēmības un pateicības ceļš Latvijai. «Pagājušajā gadā Kolkasragā abas «Gaismas ceļa» lāpas satikās, savukārt šogad Kolkasragā «Gaismas ceļa» lāpām tika dots starts. Pēc četrām diennaktīm būsim Krāslavā, kur 20. jūnija pievakarē abas lāpas atkal satiksies. 1885. gadā Krišjānis Valdemārs teica, ka Kolka ir Eiropas vidus, Eiropas sirds. Šodien ir tā diena, kad viņa vārdi īstenojas dzīvē. Esmu pateicīgs «Stirnu bukam», biedrībai «1836», visiem skrējējiem un visiem atbalstītājiem. Pateicoties atbalstītājiem, mēs šogad pārvietojamies ar elektromobiļiem. Ir pievienojušies daudzi atbalstītāji, par ko mums ir liels prieks, bet vislielākā pateicība, protams, pienākas skrējējiem, kuri šo ceļu iznes uz saviem pleciem, lai «Gaismas ceļa» lāpa spoži mirdzētu. Liels paldies jāsaka arī visiem sagaidītājiem — mēs šos svētkus radām kopā,» atgādināja J. Dambītis.
«1836» ceļš, kas tapis par godu Latvijas simtgadei, simbolizē ceļu uz brīvību. To trīs gadu garumā veidoja gājēji — brīvprātīgie, kuri devās ekspedīcijās pa Latvijas pierobežu meklējot, atklājot un ieraugot katras vietas unikalitāti tās dabā, vēsturē un cilvēkos, lai galu galā to visu apvienotu vienā, nedalāmā ceļā. «Latvijas simtgadē «1836» ceļš pirmo reizi iemirdzējās — mēs visi noteiktā laikā vienojāmies dziesmās un apkārt Latvijai dega ugunskuri. Tālākais turpinājums bija «Gaismas ceļš». Nebijām plānojuši rīkot šo akciju katru gadu, bet cilvēki mūs uzrunāja, un mēs sapratām, ka šis ir īstais moments. Laikā, kad pasaulē notiekošā dēļ esam sašķelti, ir svarīgi kopā izdziedāt spēka dziesmas un sajust vienotību. Mums Latvijā ir vislieliskākie cilvēki, un pagājušais gads to pierādīja. Īpaši spilgti atmiņā iespiedies brīdis, kad 2.00 naktī braucām gar Latgales pierobežu un tantes mūs aicināja piestāt un iedzert zāļu tēju. Aizkustinošu brīdi piedzīvojām arī Zemgales pusē, kad 6.00 ne pārāk lielā lauku saimniecībā kāds onkulis baltā kreklā bija iznācis mūs pasveicināt. Tā ir brīnišķīga sajūta, apzinoties, ka mēs esam tik spēcīga un vienota tauta! Man ir liels prieks, ka šogad varēju izbrīvēt laiku un visas četras diennaktis pavadīšu «Gaismas ceļā» no Kolkasraga līdz Krāslavai. Piektdien ap 5.50 būsim pie Brīvības pieminekļa, pēc tam sagaidīsim skrējējus pie Minhauzena muzeja… Grafiku un pieturas punktus var apskatīt «Stirnu buka» mājaslapā. Tempa turētāji ir apņēmušies divās stundās noskriet 20 kilometrus, bet jebkurā brīdī, ievērojot visus drošības nosacījumus, var pieslēgties arī citi interesenti. Ikvienam ir iespēja noskriet savu «Gaismas ceļa» posmu. Ceram, ka arvien vairāk cilvēku izmantos šo iespēju un pievienosies. Kolkā mēs bijām nedaudz mazāk par 100 cilvēku — Kolkasrags ir plašs, līdz ar to visi varēja izretoties. Mūs ļoti uzrunāja tas, ka pieteicās viens vīrs no Ventspils, kurš pārvietojas ratiņkrēslā. Lai arī viņš varētu būt daļa no «Gaismas ceļa», pirmo posmu no Kolkas līdz Mazirbei mērojām pa šoseju,» akcijas gaitu iezīmēja J. Dambītis.
Ģipkas pludmalē, kur «Talsu pauguraines zaķi» (komandas kapteine — Līga Irbe») nodeva stafeti «Engurniecēm» (komandas kapteine — Baiba Dorne), skrējēji kopā ar «Gaismas ceļa» vēstnešiem vienojās kopīgā dziesmā. Komandas kapteine L. Irbe atzina, ka «Talsu pauguraines zaķi» akcijā piedalās jau otro gadu. ««Stirnu buks» organizēja šo brīnišķīgo pasākumu, un mēs nevarējām palikt malā. Sajūtas ir brīnišķīgas — tā ir fantastiska iespēja būt vienam, mazam, bet ļoti nozīmīgam posmam no kaut kā lielāka!»