Otra zemākā vēlētāju aktivitāte Kurzemē. Uz sēdi cer sanākt 1. jūlijā

Sabiedrība

5. jūnijā Latvijā un Talsu novadā notika pašvaldību vēlēšanas, kurās vēlētājiem bija iespēja izvēlēties tos deputātus, kuriem nākamos četrus gadus uzticēt lēmumu pieņemšanu vietvarā. Šajās pašvaldību vēlēšanās ar zemu aktivitāti izcēlās jaunizveidojamais Talsu novads, kura teritorijā pie vēlēšanu urnām devās 9083 jeb 29,32 procenti no 30 983 vēlētājiem. Zemāka aktivitāte Kurzemē bija vien Liepājas pilsētā.
Šajā reizē «Talsu Vēstis» publicē visu uz Talsu novada domi kandidējušo partiju sarakstus ar kandidātiem, lai lasītājiem būtu iespējams iepazīties, kāds ir bijis vēlētāju izteiktais atbalsts katram. Kā redzams no provizoriskajiem rezultātiem, visvairāk deputātu vietu (5) ieguva nacionālā apvienība ««Visu Latvijai!» — «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK», par kuru nobalsoja 21,83 procenti vēlētāju jeb saņemtas 1980 derīgas vēlēšanu zīmes.
Otrajā vietā ierindojas partija «Mēs — Talsiem un novadam» ar četrām deputātu vietām (1689 derīgas vēlēšanu zīmes; nobalsojuši 18,62 procenti). Savukārt trešajā vietā, iegūstot trīs deputātu vietas, ierindojas partija «Jaunā Vienotība» (1471 derīga vēlēšanu zīme, nobalsojuši 16,22 procenti), bet ceturtie — «Talsu novada attīstībai», «Latvijas attīstībai» arī ar trīs deputātu vietām (1450 derīgas vēlēšanu zīmes, nobalsojuši 15,99 procenti). Divas deputātu vietas ieguvusi Latvijas Zaļā partija (953 derīgas vēlēšanu zīmes, nobalojuši 10,51 procents) un Latvijas Zemnieku savienība (799 derīgas vēlēšanu zīmes, nobalsojuši 8,81 procents). Divi politiskie spēki — politiskā partija «KPV LV» un Jaunā konservatīvā partija nesaņēma pietiekamu atbalstu, lai būtu pārstāvēta jaunajā Talsu novada domē.
Šajās vēlēšanās vislielāko iedzīvotāju balsu skaitu saņēma nacionālās apvienības ««Visu Latvijai!» — «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK» deputāta kandidāte, pašreizējā Rojas novada domes vadītāja Eva Kārkliņa (2664 balsis), otrs visvairāk balsu saņēmušais kandidāts ir partijas «Mēs — Talsiem un novadam» deputāta kandidāts Edgars Zelderis (2468 balsis), bet trešā — šīs pašas partijas pārstāve, Talsu novada domes deputāte Ilva Norenberga (2179 balsis).
Kā «Talsu Vēstīm» teic Talsu novada vēlēšanu komisijas vadītājs Agris Purkalns, vēlēšanas topošajā Talsu novada teritorijā aizvadītas mierīgi, vēlētāju aktivitāte bija zema. «Tādu starpgadījumu vēlēšanu dienā, kur nāktos iejaukties man kā vēlēšanu komisijas vadītājam vai pat policijai, nebija. Vērtējot vēlēšanu procesu un to, ka derīgās zīmes ir skaitliski mazāk (apkopojot vēlēšanu rezultātus, secināts, ka derīgās aploksnes ir 9071, bet derīgās zīmes — 8960 (98,78%)), bija vairāki gadījumi, kad vēlētāji vēlēšanu aploksnē bija ielikušas divas vēlēšanu zīmes, savu balsi par nevienu no sarakstiem tā arī neatdodot. Konstatēti arī gadījumi, kad vēlētājs nepareizi veicis atzīmi vēlēšanu zīmēs — tā vietā, lai izsvītrotu kandidāta vārdu un uzvārdu, «-» likts vietā iepretim vārdam. Zināmu neizpratni dažiem sagādāja arī vēlēšanu zīmes salocīšana, lai to ieliktu aploksnē, kā arī pašas aploksnes aizlīmēšana, pirms iemešanas vēlēšanu urnā,» īsumā par vēlēšanu norisi jaunveidojamā novadā saka A. Purkalns.
Iecerēts, ka jaunajā Talsu novada domē ievēlētie deputāti uz savu pirmo sēdi sanāks 1. jūlijā. Vai tā būs Talsu novada administratīvā centra lielā zāle, kur ierasti notiek domes sēdes klātienē, vai Talsu tautas nama lielā zāle, vēl pateikt nevarot. Tas būšot atkarīgs no noteiktajām epidemioloģiskajām prasībām. «Šie ir provizoriskie vēlēšanu rezultāti. Vēl ir jāsagaida Centrālās vēlēšanu komisijas lēmums par to apstiprināšanu. Kad šis apstiprinājums būs, no manas puses sekos uzaicinājums apstiprinātajiem deputātiem ierasties uz pirmo domes sēdi, kas ieplānota 1. jūlijā. Pašlaik vēl domājam par vietām, kur to organizēt. Viss būs atkarīgs no noteiktajiem «Covid-19» ierobežojumiem. Nav izslēgts, ka sēdi rīkosim arī Talsu novada pašvaldības ēkas lielajā zālē,» teic A. Purkalns.