Mājputnus var laist ārā, bet ar nosacījumiem

Lauksaimniecība

18. maijā valdība pieņēma izmaiņas Ministru kabineta noteikumos «Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām», atļaujot mājputnus laist ārā, tai pašā laikā izvirzot vairākus nosacījumus. Pieņemtās izmaiņas spēkā ir no šodienas, 21. maija.
Lēmumu ierobežot mājputnu turēšanu āra apstākļos valdība pieņēma šā gada 23. februārī. Tā mērķis ir novērst mājputnu kontaktu ar savvaļas putniem un dzīvniekiem, lai mazinātu iespējamību inficēties ar putnu gripu, kas šopavasar atklāta arī vairākiem savvaļas putniem Latvijā.
20. maijā valdības pieņemtie noteikumi publicēti «Latvijas Vēstnesī» un no šodienas, 21. maija, mājtputnus atkal var turēt ārā, ievērojot papildu noteiktās prasības. Tās ir: «Lai novērstu tiešu un netiešu kontaktu ar savvaļas ūdensputniem, aizliegts mājputnus, kas ir ūdensputni, izlaist dabīgas izcelsmes ūdenstilpēs; ir aizliegta dalība tirgos ar mājputniem un izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām. Mājputnu dzirdināšanai jāizmanto ūdens, kas nav iegūts virszemes ūdenskrātuvēs. Darbiniekiem un personām, kuras nonāk kontaktā ar mājputniem, nodrošina darba vai maiņas apģērbu un apavus, ko lieto tikai mājputnu turēšanas vietā, liecina Zemkopības ministrijas publicētā informācija.
Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta Ziemeļkurzemes pārvaldes sniegtās informācijas, kopš ierobežojumu par putnu turēšanu ārā noteikšanas, pārvaldes pārraudzības teritorijā (agrākais Ventspils un Talsu rajons) veiktas 87 pārbaudes, izsniegti pieci brīdinājumi un piemēroti divi naudas sodi. Lielākā daļa no visām pārbaudēm un arī piemērotie brīdinājumi un naudas sodi, uzlikti mājputnu turētājiem mūsu novadu teritorijās. Dienesta pārvaldes vadītājs Ivars Koloda «Talsu Vēstīm» skaidro: «Šogad situācija bija daudz citādāka nekā citos gados Latvijā un mūsu reģionā, jo pirmo reizi tika reāli konstatēts augsti patogēnās putnu gripas vīruss savvaļas putniem. Pavasaris un putnu migrācija ievilkās. Domājot par rudeni, kad putni migrēs prom, kā arī nākamo, aiznākamo pavasari, rekomendētu mājputnu turētājus domāt un ieguldīt darbu, līdzekļus atbilstošu āra nojumju veidošanu, lai putniņi var kašāties svaigā gaisā, bet nosacīti droši. Nebūtu kreņķi ierobežojumu izpildē, aizliegumu atcelšanas un neapmierinātības gaidās. Bija, kas jau šajā pavasarī par to padomājuši, citi ne līdz galam izpratuši, citi nevēlējās neko saprast. Arī dienesta telefons bija karsts, lai sniegtu atbildes uz jautājumiem. Sadarbojoties, domājot uz priekšu, situācija būtu daudz mierīgāka abām pusēm. Putnu gripas draudi nemazināsies un nekur nezudīs. Ar to būs jāsadzīvo, pašiem mājputnu turētājiem jākļūst izglītotākiem, gudrākiem. Ticu, ka viņi tādi var būt, un būs!»