Nepieciešamības gadījumā veic arī izbraukuma vakcināciju

Provinces Cilvēks Pandēmijā

Par vakcinācijas pret «Covid-19» procesu un tā nodrošināšanu mūsu četros novados šoreiz viedokli jautājām Ziemeļkurzemes reģionālajai slimnīcai, kur atbildes sniedza tās pārstāve Linda Rudzroga.

— Vai ir veikta uzskaite, cik līdz šim kopš darbības uzsākšanas cilvēku ir vakcinējušies vakcinācijas centrā, kas izveidots Talsu sporta nama telpās? Līdz ar vakcīnu pieejamību, kāds ir pašreizējais centra darba laiks?
— Līdz 13. maijam Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiāle veikusi 3343 vakcinācijas. Talsu vakcinācijas punkta darba laiks plānots no trešdienas līdz sestdienai ieskaitot. Tas ir atkarīgs no vakcīnu pieejamības un iedzīvotāju vēlmes vakcinēties. Tiek veikta gan pirmreizēja vakcinācija, gan revakcinācija, gan izbraukuma vakcinācija uz sociālās aprūpes centriem, gan arī izbraukumi pie guļošajiem pacientiem uz mājām.
— Vai, redzot šā brīža situāciju un Talsu novada ģimeņu ārstu, Talsu Veselības centra un pašas slimnīcas iesaisti vakcinācijas procesā, lēmums par šāda centra atvēršanu Talsu sporta namā bijis pareizs?
— Jā, pilnīgi noteikti. Šobrīd ir pierādījies, ka centrā ir iespējams vakcināciju veikt operatīvi un ar lielu iedzīvotāju aptvērumu. Izšķiroši svarīgi tas ir arī, ņemot vērā ierobežotos vakcīnu uzglabāšanas termiņus — individuālie vakcinētāji nespēj nodrošināt lielu vakcīnu apjomu vakcinēšanu īsā termiņā. Piemēram, «Pfizer-BioNTech» ražotās vakcīnas «Comirnaty» uzglabāšanas termiņš ir piecas dienas.
— Ar kādām iepriekš neplānotām grūtībām/situācijām nācies saskarties vakcinācijas centrā Talsu sporta namā?
— Šobrīd viss notiek pēc plāna un problēmu nav. Vēlamies aicināt iedzīvotājus, ja nav iespējams tikt uz vakcināciju iepriekš reģistrētajā laikā, par to iepriekš brīdināt. Bet būtiski, ka arī gadījumos, ja tas netiek izdarīts, vakcinācijas komanda operatīvi reaģē, un problēmas nav radušās.
— Zināms, ka slimnīca organizē arī izbraukuma vakcināciju uz novadiem, piemēram, Dundagu, kur tāda notika 17. maijā. Kā šāda iecere radās un vai šāda rīcība būs regulāra arī uz citām vietām, piemēram, Roju, Mērsragu?
— Vienīgais veids, kā varam ātrāk atgriezties normālā dzīvē, ir pūļa imunitātes iegūšana. Tāpēc slimnīca ir ieinteresēta, lai ikvienam iedzīvotājam, kurš to vēlas, būtu iespēja ātri un ērti saņemt vakcīnu pēc iespējas tuvāk savai dzīvesvietai.
Nacionālais veselības dienests izsludināja konkursu «Covid-19» vakcinācijas izbraukuma pakalpojuma sniegšanai. Slimnīca piedalījās šajā konkursā, un atbilstoši atlases rezultātiem tai tika uzticēta šī pakalpojuma nodrošināšana Ziemeļkurzemes reģionā. Slimnīca līdz šim ir veikusi izbraukuma vakcināciju sociālās aprūpes centros, uzņēmumos un tagad arī atsevišķās apdzīvotās vietās. Slimnīca informēja par iespēju nodrošināt iedzīvotāju vakcināciju uz vietas, un uz šo piedāvājumu atsaucās Rojas un Dundagas novada pašvaldība. Rojā iedzīvotāju vakcināciju veica 10. maijā, savukārt Dundagā vakcinācija veikta 17. maijā. Ja būs pieprasījums, tad slimnīca arī turpmāk nodrošinās izbraukuma vakcināciju, atbilstoši vienojoties par vietu un laiku.