«Laikam tā es jūtos vislabāk — iekšā īstā piedzīvojumā!»

Personības

Alise Lakšmane ir aktīva sieviete, kura vienmēr ir kustībā. Iespējams, tieši tādēļ arī viņas lolojums — uzņēmums «Spura» — ir kaut kas tikpat plūstošs un enerģisks. Alise kopā ar vīru Jāni gan ikdienā, gan svētkos rūpējas par to, lai ikvienam Rojas iedzīvotājam, apmeklētājam un tūristam būtu iespēja uz SUP dēļa izbaudīt maģisko Rojas upi, sagaidīt saullēktu vai saulrietu jūrā un smelties enerģiju, ko spēj dāvāt daba.

— Cik sen pastāv «Spura» un kā nonāci līdz šādai idejai?
— Pats «Spuras» sākums aizsākās maģistra studiju laikā, kad praksē caur «Erasmus» programmu devos strādāt arhitektu birojā Barselonā uz Spāniju. Ceļu, kas ik dienu veda uz biroju, mēroju ar velosipēdu, tādēļ vienmēr izvēlējos maršrutu, kur veloceliņš veda gar pašu piekrasti. Ar apbrīnu vēroju, cik prasmīgi pludmalē izveidotas zonas dažādu atpūtas veidu cienītājiem — netraucēti līdzās pastāv gan mierīgas atpūtas cienītāji, gan bāri un restorāni, gan sportisti, kas vingro uz āra trenažieriem, gan makšķernieki, gan nūdisti un mana — pati iecienītākā — aktīvās atpūtas zona, kur sērfotāji pēc lieliski noķerta viļņa, sasit pieci ar draugiem, supotāji bauda okeāna veldzi un ieelpo dzīvi uz visiem simts. Tā kā vēlme palikt pavisam uz dzīvi šajā pilsētā bija ļoti spēcīga, patriotisms tomēr uzvarēja, un nobāzējos atpakaļ savā dzimtajā Rojas pusē. Sapratu, ka sev apkārt vēlos radīt šādu vidi, kādu piedzīvoju Spānijā. Jūra ir mana stihija un tās tuvums man nepieciešams ik uz soļa. Atgriežoties atpakaļ, man bija nepieciešams laiks, lai saliktu domas pa plauktiņiem, ko vēlos darīt, ko ne. Pabeidzu studijas, sāku strādāt, laiks gāja. Pagāja divi gadi, un sapratu — joprojām Latvijā iespēja uzkāpt uz SUP dēļa likās kā ekskluzīvs pasākums. Sāku meklēt informāciju par šo sporta veidu, daudz lasīju, pētīju. Informācija, galvenokārt, bija atrodama tikai ārzemju lapās. Gan jau ikviens ir ievērojis arī to, ka tas, kas saistīts ar sportu un kvalitatīvu inventāru, maksā ievērojamu naudas summu. Likās, ka tajā brīdī pie tā arī apstātos daudzi — SUP noma paliks kā neizsapņots sapnis. Motivācija, ko guvu, ka nauda nevar būt šķērslis sapnim, par kuru esi iededzies, bija vairākas biznesa grāmatas. Tās iedeva drosmi saņemties, iet tālāk, neskatoties uz grūtībām, kas tajā mirklī šķita nepārvaramas. Saņēmu lielu drosmi un pieteicos biznesa ideju konkursam «Biznesa ekspresis». Pēc vairākām aizvadītām konkursa kārtām, ar savu SUP nomas ideju ieguvu otro vietu un finansējumu savas idejas īstenošanai. Papildus apguvu Eiropas Savienības līdzfinansējumu un kopš 2017. gada «Spura» realizējusi jau trīs šādus projektus. Aktīvi rakstīju projektus, piedalījos daudzos citos biznesa ideju konkursos, kuros arīdzan ieguvu godalgotas vietas. Apkārt sev radīju vidi, kurā man blakus bija cilvēki, kas ar savu enerģiju, pieredzi un vēlmi darīt un attīstīties, deva man spēku un iedvesmu iet tālāk. Nenovērtējamu atbalstu deva mans vīrs, kurš lika man noticēt savām spējām brīdī, kad šķita, ka tālāk tikt uz priekšu nebūs iespējams. Atbalstu biznesa aizsākumam deva Talsu biznesa inkubators. Pie viņiem jutu drošu plecu, vērtīgās zināšanas un guvu lielu motivāciju darīt.
— Kādēļ — «Spura»?
— Pavisam ir trīs iemesli. Vispirms jāpaver skatiens sev apkārt. Jāpaskatās, kādi resursi pieejami un līdzās pastāv, un nosaukums ir viens stāsts par to. Manu māju nosaukums ir «Spuras». Tātad, «spura» jau man apkārt dzīvojusi visu manu dzīvi. Nākamais ir arī fakts, ka SUP dēlis bez spuras ir nevadāms un griežas uz riņķi. Spura ir kā stūre automašīnai, ar to dēlis vadāms. Un trešām kārtām, klienti redz uzņēmuma ārējo veidolu — tāpat kā haizivij spuru, kas lepni gozējas virs ūdens, bet zem tās apakšā mīt lielā zivs. Tas ir tas pamats, kas visu veido, bet apkārtējiem tas paliek nemanāms.
— Organizējat arī dažādus pasākumus, piemēram, dzimšanas dienas svinības, saullēkta un saulrieta sagaidīšanu jūrā, ezeros, upēs… Kādos pasākumos tev pašai vislabāk patīk piedalīties?
— Mans visu laiku mīļākais gada notikums ir Saulgriežu sagaidīšana uz SUP. Tā ir manas vasaras sveikšana, sajūtu un emociju virpulis, laiks, ko nevar aprakstīt. Ļoti maģiski! Teiktu, ka tas būtu vismaz reizi mūžā jāpiedzīvo ikvienam. Pirms saullēkta kāpjam uz SUP dēļiem ar ziedu vainadziņiem galvā un braucam jūrā. Skats un piedzīvojums ir neaprakstāms. Esmu vairāk tāda romantiska būtne, kam patīk skaistas lietas un sakārtota vide sev apkārt, varu sajūsmināties par ikvienu saulrietu, par mākoņiem debesīs, saskatīt apkārt vissmalkākos sīkumus, ko citi pat nepamanītu. Tāda Alise brīnumzemē vien esmu. Domāju, ka tas salikās kopā un tāpēc «Spuras» piedzīvojumi lielākoties ir tādi romantiskie izbraucieni, mazāk ir traku piedzīvojumu ķeršana.
— Vai šajā sezonā piedāvāsiet kādas jaunas iespējas?
— Strādājam pie jauniem plāniem, saistībā ar fitnesa un jogas nodarbībām uz SUP. Uz SUP dēļa ļoti labi var trenēt iekšējos muskuļus, stāju, līdzsvaru un balansu. Ir ievirzītas sarunas ar treneriem, tādēļ ceram jau drīzumā visus aicināt uz pirmajām nodarbībām. Jaunumi šai sezonai ir sagatavoti. «Spurai» beidzot ir arī kajaku noma. Piedāvājumā ir divas distances pa Rojas upi: garākā no Rudes (ap 15 km) un īsākā no Žocenes (ap 9 km). Tāpat pieejamas airu laivas romantiska randiņa idejai vai ģimenes izbraucienam pa Rojas upi.
— Vai ir kāds interesants atgadījums saistībā ar pasākumiem, klientiem…?
— Visi «Spuras» pasākumi ir atkarīgi no laikapstākļiem. Supošanai der lietus, apmācies laiks, piemēroti ir arī vēsi laiksapstākļi — visi šie aspekti netraucē. Bet vējš un migla ir lielākais pasākumu drauds. Ir bijis tā, ka saullēktā iesupojam ezerā un pēkšņi parādās migla. Cilvēkam pazūd jebkādas orientēšanās izjūtas. Četru gadu laikā tā notika tikai vienu reizi, bet viss beidzās veiksmīgi. Visi tika sasaukti atpakaļ, un piedzīvojums bija izdevies tāds kārtīgi neaizmirstams. Pēc tam caur miglu izspraucās saules stari, tik skaists rīts bija! Tad vēl bija reize, kad vienai draugu kompānijai tika organizēta privāta ballīte. Visu dienu laiks bija skaists, un tieši, kad visi ieradās, sāka gāzt lietus un pūst vējš. Protams, šādi laikapstākļi visiem ir saprotami un jebkurā brīdī esam gatavi pasākumu atcelt, domāt kādu citu variantu vai pārlikt datumu, bet šī kompānija neparko nelaida mūs prom un teica, ka, ja viņiem šodien ir ballīte, tad tā arī būs. Uzkāpa visi uz SUP dēļiem lietū un laimīgi kopā pavadījām vakaru. Ar šo visu varu teikt tikai to, ka «Spuras» klienti ir cilvēki, kas negaužas par lietām, bet ķer piedzīvojumu ikvienā dzīves situācijā!
— Kādas ir «Spuras» galvenās vērtības?
— Pirmais ir un vienmēr būs klients. Kā viņš jūtas, ko vēlas, jāsadzird viņa ieteikumi un kritika, jāizanalizē un jāmainās, jāpielāgojas situācijai, jābūt elastīgam. Bez viņiem nebūtu «Spuras», nebūtu attīstības, jaunu piedzīvojumu un piedāvājumu, nākotnes plānu. Prieks, ka klients ir izvēlējies atbraukt tieši pie mums, ir neizmērojams. Cilvēki, kas ierodas uz pasākumiem vai tāpat vien, pasupot pa Rojas upi, ir no visas Latvijas. Un viņi visi ir mana iedvesma darīt labāk, kvalitatīvāk un no visas sirds.
— Kādu tu iztēlojies «Spuru» pēc pieciem gadiem?
— Lai «Spuras» komanda aug plašumā! Vēlos, lai gadu laikā tai apkārt sapulcējas cilvēki, kuri ir aktīvi, pozitīvi un uz attīstību vērsti, lai «Spura» būtu tāda kā iedvesma citiem. Ne tikai aktīvās atpūtas jomas pārstāvjiem, bet kopā pulcētu visus tos, kas vēlas darīt, neapstāties pie sasniegtā un iet uz priekšu. Pēc pieciem gadiem — noteikti, lai ar vārdiem «aktīvā atpūta uz ūdens» visiem būtu skaidrs — tā ir tikai un vienīgi «Spura»!
— Kur tu jūties vislabāk?
— Tā kā manī mīt iekšā tas piedzīvojumu gariņš, tad nebūšu no tiem, kas varētu teikt, ka vislabāk jūtos, sēžot mājās. Drīzāk vislabāk jūtos ar mugursomu plecos kādā nezināmā vietā, kur man apkārt ir palmas, krāsaini putni un blakus okeāns. Google maps karte telefonā un jācenšas atrast rezervētā viesnīca. Apdedzis deguns no saules, noberztas tulznas no botām un līdzi blakus soļo kāds noklīdis vietējais suns. Laikam tā es jūtos vislabāk — iekšā īstā piedzīvojumā!
— Tev patīk ceļošana. Kur jau esi bijusi un kur vēlies aizceļot nākotnē?
— Ceļošana ir manas enerģijas atjaunošana. Tā ir dzīves skola. Visas savas idejas, dzīves plānus, lielākās dzīves mācības esmu ieguvusi tieši, esot ceļā. Varu sakrāmēt vienu mugursomu un aizbraukt mēnesi pavadīt Filipīnās. Sākumā šķiet, ka tas nav nemaz iespējams — ikdienā esi apkrāmējies ar tik daudz mantām, bet šīs situācijas parāda, cik maz lietu tev vispār ir vajadzīgs. Un bez tām lietām ir tik viegli! Izvēlos Āziju atkal un atkal, jo, aizbraucot tur, mērķis ir atrast mieru dabā. Ir būts sērfošanas ceļojumā Šrilankā, ar rolleru apbraukāta Vjetnamas piekraste, Taizemē izbaudītas vientuļas salas, Filipīnas izbraukātas krustu šķērsu, pat piedzīvota tur kārtīga zemestrīce. Eiropā nav tas kultūršoks, ko var piedzīvot Āzijā. Šeit viss ir tik sterils, tīrs, bet tur sajūti īsto dzīves garšu — kā cilvēki dzīvo zaru būdelēs bez ērtībām un mēbelēm, bērni skraida netīrām mutēm, bet viņos visos ir tāds dzīvesprieks! Nākotnē joprojām ir doma doties uz Āzijas pusi, bet pēc tam jau klāt jāķeras Āfrikai, safari.
— Ceļojumos arī esi aktīvās atpūtas cienītāja, vai tomēr labāk izvēlies pagulēt pludmalē?
— Viennozīmīgi — aktīvā atpūta. Bet ne pārgalvīga. Ceļojumos nedaru pārāk trakas lietas, nekāpju klintīs un nelecu aizās. Vairāk aktīvā atpūta manā izpratnē ir visu dienu pavadīt uz rollera, iepazīt apkārtni, satikt vietējos cilvēkus. Parasti muzeji arī nav dienas plānā, jo tie aizņem daudz laika, ko var veltīt labāk, pārvietojoties no vienas vietas uz citu.
— Apraksti savu ideālo dienu!
— Tā noteikti ir diena vasarā. Piecelties pirms saullēkta, doties uz pludmali, sēdēt uz akmens un izjust prieku par dienu, kas uzaust. Pelde jūrā, un diena ir sākusies. Uzkāpt uz riteņa, satikt draugus. Kopā atkal doties uz pludmali un nedaudz uz brīdi nedarīt neko. Vakarā atkal ar draugiem iebraukt ar SUP dēļiem jūrā, sagaidīt saulrietu, pēc tam sēdēt ap ugusnskuru un smejoties kopā aizvadīt visu nakti, atceroties notikumus, kurus esam kopā piedzīvojuši.