Saimnieku nepieskatītu suņu dēļ cieš pastnieki

Sabiedrība

Pastnieka pienākumu kvalitatīvu izpildi sūtījumu piegādē apgrūtina dažādi faktori — nereti tie ir brīvi klaiņojoši un saimnieku nepieskatīti suņi, bet visbiežāk — bojātas pastkastītes vai pastkastīšu neesamība.
2020. gadā agresīvu suņu dēļ cietuši desmit uzņēmuma darbinieki, savukārt Latvijas Pasta dati liecina, ka šogad aprīlī vairāk nekā 18 300 adrešu visā Latvijā ir salauztas vai korespondences drošai ievietošanai citādi nepiemērotas pastkastītes. Latvijas Pasts aicina iedzīvotājus pieskatīt savus mājas sargus un sakārtot pastkastītes, lai pasta darbinieki varētu nodrošināt sūtījumu atbilstošu piegādi.
Pasta darbiniekiem biežāk nākas saskarties ar situācijām, kad četrkājainais mājas mīlulis ilgāku laiku atstāts āra teritorijā bez uzraudzības, neļaujot piekļūt adresāta pastkastītei, un ievietot tajā sūtījumus. Biežākās saimnieku pieļautās kļūdas ir mājdzīvnieku piesiešana pārāk garā ķēdē, ļaujot aizsniegties līdz pastniekam, kurš pārvietojas ar divriteni, suņa atstāšana pagalmā ar pārāk zemu žogu, kam tas var brīvi tikt pāri, vai arī pastkastītes novietošana tā, ka suns traucē un neļauj tajā ievietot korespondenci. Nereti pastkastītes tiek piestiprinātas žoga iekšpusē, kamēr pagalmā uzturas nikns suns. Maldīgs ir arī suņu īpašnieku uzskats, ka tieši viņa suns ir draudzīgs un nekaitēs pastniekam, bet realitātē, tiklīdz svešinieks vēlas iekļūt tā teritorijā, suns var kļūt ļoti agresīvs.
Otrs būtisks faktors, kas apdraud pasta sūtījumu piegādes, ir neatbilstošas vai neesošas adresātu pastkastītes. Latvijas Pasta adrešu reģistra statistika liecina, ka no 1,06 miljoniem adrešu vairāk nekā 18 300 vietās šāgada aprīlī sūtījumu piegāde nav droša vai ir neiespējama pastkastītes neesamības, tehnisku bojājumu, neatbilstoša izmēra, nepareiza novietojuma vai citu līdzīgu iemeslu dēļ, būtiski apdraudot pasta sūtījumu piegādi. Neatbilstošs pastkastīšu stāvoklis vērojams gandrīz katrā apdzīvotajā vietā visā Latvijā. Lai gan šī problēma galvenokārt izplatīta pilsētās — daudzdzīvokļu mājās un pie privātmājām —, arī lauku teritoriju iedzīvotāji ne vienmēr ir parūpējušies par piemērotām pastkastītēm sev adresēto sūtījumu saņemšanai. Pastkastīšu trūkums vai to neatbilstība bieži tiek fiksēta arī dārzkopības kooperatīvajās saimniecībās, kā arī juridisko personu un pat valsts iestāžu ēkās.
Latvijas Pasts atgādina, ka pasta pakalpojumu sniedzējam ir tiesības nepiegādāt sūtījumus adresēs, kur pastniekus apdraud bīstami suņi un to īpašnieki ignorē lūgumus ierobežot suņu brīvību pasta sūtījumu piegādes laikā. Savukārt adresātiem, kuri savas pastkastītes nav novietojuši un noformējuši atbilstoši Ministru kabineta noteikumu nr. 463 «Par pasta pakalpojumu sniegšanas vietu, pasta tīkla piekļuves punktu, pastkastīšu punktu un pastkastīšu ierīkošanu, izvietošanu un noformēšanu, kā arī pārrobežu pasta sūtījumu apstrādes vietu ierīkošanu» prasībām, pasta komersants korespondenci drīkst nepiegādāt, bet izsniegt pēc pieprasījuma pasta nodaļā.
Sakarā ar «Covid-19» ierobežošanas pasākumiem Latvijas Pasts lūdz klientus izvērtēt arī pastkastīšu regulāras tīrīšanas un dezinfekcijas nepieciešamību.
Vineta Danielsone,
Latvijas Pasta vecākā sabiedrisko attiecību projektu vadītāja