Partijas izlozē kārtas numurus

Talsu novads

9. aprīlī Talsu novada administratīvā centra lielajā sēžu zālē Talsu novada vēlēšanu komisija kopā aicināja partiju, kas pieteikušās vēlēšanām Talsu novadā, pārstāvjus, lai izlozētu deputātu kandidātu sarakstu kārtu numurus startam 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās.
Talsu novada vēlēšanu komisijas vadītājs Agris Purkalns «Talsu Vēstīm» skaidro, ka izlozētie kārtas numuri rāda secību, kādā saraksti būs sakārtoti kaudzītē, iespējams, uz sarakstiem būs arī partiju pārstāvju izlozētie numuri.
Uz jaunizveidotā Talsu novada domi šajās vēlēšanās pretendē astoņu partiju saraksti. Vēlētājiem izsniegto sarakstu kaudzītē pirmais būs politiskās partijas «KPV LV» saraksts, otrais — Latvijas Zaļās partijas saraksts, trešais — Jaunās konservatīvās partijas saraksts, ceturtais — «Talsu novada attīstībai», «Latvijas attīstībai» saraksts, piektais — «Jaunā Vienotība» saraksts, sestais — «Mēs — Talsiem un novadam» saraksts. Septītais numurs ticis nacionālās apvienības ««Visu Latvijai!» — «Tēvzemei un brīvībai/LNNK»» sarakstam, bet kaudzītes pašā apakšā būs Latvijas Zemnieku savienības saraksts.
Lai gan sākotnēji uz Talsu novada domes 19 deputātu vietām kandidēja 162 deputātu kandidāti, pēc visu kandidātu pārbaudes konstatēts, ka viens no tiem — Aivars Lācarus, no partijas ««Talsu novada attīstībai», «Latvijas attīstībai»» saraksta, tomēr kandidēt nevar. Kā skaidro A. Purkalns, saņemot informāciju no veiktajām pārbaudēm, secināts, ka kandidāts neatbilst prasībām, lai varētu startēt šajās vēlēšanās. Līdz ar to partijai ««Talsu novada attīstībai», «Latvijas attīstībai»» sarakstā tagad ir 21 kandidāts.
Atšķirībā no iepriekšējām vēlēšanām Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde nesūtīs pa pastu katram vēlētājam uz deklarētās dzīvesvietas adresi vēstuli ar informāciju, kurā vēlēšanu iecirknī vēlētājs ir reģistrēts vēlēšanām. Tas tāpēc, ka šajās pašvaldību vēlēšanās vēlētāji varēs balsot pēc izvēles jebkurā vēlēšanu iecirknī tajā vēlēšanu apgabalā, kura vēlētāju sarakstā ir reģistrēti.
Līdz ar to atšķirībā no iepriekšējām vēlēšanām iecirkņa maiņa nav jāveic. A. Purkalns min piemēru, ka talsenieki var doties arī balsot uz Roju, Mērsragu vai Dundagu, bet rojenieki, dundadznieki un mērsradznieki savu balsi atdot arī vēlēšanu iecirkņos tagadējā Talsu novadā.
Tiesības piedalīties pašvaldību vēlēšanās būs Latvijas un Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem no 18 gadu vecuma, kuri bija reģistrēti dzīvesvietā attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā (izņemot Rīgu) vismaz 90 dienas pirms vēlēšanu dienas (šā gada 7. martā) vai kuriem attiecīgajā pašvaldībā pieder nekustamais īpašums. Mainīt vēlēšanu apgabalu uz pašvaldību, kurā pieder īpašums, var līdz 27. maijam: jebkurā pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestādē (ieteicams uzrādīt Zemesgrāmatu vai izziņu no Zemesgrāmatas par īpašuma piederību) vai Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes  e-pakalpojumā «Vēlēšanu apgabala noskaidrošana un maiņa» (nepieciešami interneta bankas autentifikācijas rīki vai drošs elektroniskais paraksts), liecina Centrālās vēlēšanu komisijas sniegtā informācija. Lai nobalsotu, iedzīvotāji aicināti pievērst uzmanību savu personas apliecinošo dokumentu derīguma termiņam, jo vēlēšanu zīmes varēs saņemt, uzrādot derīgu pasi vai ID karti.
A. Purkalns atgādina, ka vēl līdz 16. aprīlim interesentiem ir iespēja pieteikties darbam Talsu novada vēlēšanu iecirkņos. Klātienē to var izdarīt Talsu novada pašvaldībā (apmeklētāju pieņemšanas centrā), Kareivju ielā 7, Talsos, Rojas, Mērsraga un Dundagas novada domē, attālināti — velesanu.komisija@talsi.lv vai pa pastu Kareivju iela 7, Talsi, LV—3201.