Pastendē cer atjaunot tiltu pār Stendes upi

Talsu novads

No 18. februāra līdz 1. martam pašvaldībām Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā bija iespēja pieteikt īstenojamos darbus (augstas gatavības projektus), lai pretendētu uz valsts aizdevumu. To izsniedz pašvaldībām «Covid-19» izraisītās krīzes seku mazināšanai un novēršanai. Šādu iespēju izmantoja arī Talsu novada pašvaldība, iesniedzot pieteikumu par tilta pār Stendes upi Skolas ielā Pastendē pārbūvi. Kā informē pašvaldībā, no ministrijas saņemts akcepts, ka iecere guvusi atbalstu. Vēl tai nepieciešams domes deputātu atbalsts, lai divu mēnešu laikā aizņēmumam pašvaldība pieteiktos.
Atbalstam «Covid-19» izraisītās krīzes seku mazināšanai un novēršanai šogad 11. februārī valdība apstiprināja noteikumus, kas nosaka kritērijus un kārtību, kādā tiek izvērtēti un izsniegti jauni valsts aizdevumi pašvaldībām. Šie noteikumi aizstāj pērn jūlijā valdībā pieņemtos noteikumus, saskaņā ar kuriem jau iepriekš «Covid-19» izraisītās krīzes seku mazināšanai un novēršanai bija pieejami aizdevumi pašvaldībām. Pērn šāda aizņēmuma saņemšanai jau pieteicās Talsu novada pašvaldība, kā rezultātā pašlaik notiek Rīgas ielas Talsos pārbūves darbi.
Atbilstoši februārī valdībā pieņemtajiem jaunajiem noteikumiem, šogad pirmais investīciju projektu iesniegšanas cikls norisinājās no 18. februāra līdz 1. martam. Šajā laikā kopumā saņemti 67 investīciju projekti no 25 pašvaldībām. Investīciju projektu pirmajā kārtā aizdevumu saņemšanai izvirzīti 60 pašvaldību projekti ar kopējo finansējumu 26 973 258,49 eiro apmērā, aizņēmuma apmērs — 22 585 396,31 eiro. To vidū ir arī Talsu novada pašvaldības iesniegtā iecere par tilta pār Stendes upi Skolas ielā Pastendē pārbūvi. No ministrijas sanemta pozitīva atbilde, ka projekts ir guvis atbalstu, «Talsu Vēstīm» apstiprina pašvaldības sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītāja Inita Fedko. «Objekta sakārtošanas kopējās izmaksas ir ap 580 000 eiro. No tām 15 procentu finansējuma jānodrošina pašvaldībai (ap 87 000 eiro), bet 493 000 eiro pozitīva lēmuma gadījumā pašvaldība varēs saņemt kā aizdevumu. Šie Ministru kabineta noteikumi paredz iespēju pieteikties aizdevumam līdz novembrim. Talsu novada pašvaldība, izvērtējot reālās budžeta iespējas un vajadzības, plāno iesniegt pieteikumus arī par citām vajadzībām,» skaidro pašvaldības pārstāve.
18. martā kļuva zināms, ka ministrija izskatīšanai valdībā iesniegusi rīkojumu projektu par atbalstāmajiem pašvaldību investīciju projektiem valsts aizdevumu piešķiršanai. Lēmumu par šīs ieceres īstenošanu būs jāpieņem arī Talsu novada domes deputātiem, lai divu mēnešu laikā varētu pieteikties valsts aizņēmuma saņemšanai. Kā «Talsu Vēstīm» skaidro pašvaldībā, šī tilta atjaunošana ir būtiska, jo tā tehniskā apsekojuma atzinumā minēts, ka tehniskais stāvoklis tiek vērtēts kā pirmssabrukšanas stadija, pamatnes iebrukšana iespējama jebkurā brīdī. Tilta ekspluatācija ar jebkāda veida slodzēm ir bīstama. Tilts atrodas Talsu novada Ģibuļu pagasta Pastendes vēsturiskā muižas ansambļa teritorijā. Precīzu ziņu par tilta būves gadu nav, bet, izvērtējot apkārtējās apbūves arhīva materiālus un analogu tiltu būvēšanas laikus, var secināt, ka tas būvēts pirms 1870. gada un tilta nesošās konstrukcijas ekspluatācijā ir vismaz 150 gadus.