Kur atbildi rast

Žurnālista viedoklis

Mums visiem tuvojas Lieldienu laiks. Vēsts par notikumiem gandrīz pirms diviem tūkstošiem gadu Romas impērijas provincē Jūdejā ir daudzviet iespaidojusi mūsu pasaules dzīvi. Kristīgās baznīcas svētki ir svētki daudzās pasaules valstīs, un baznīca aicina šos svētkus sagaidīt ar domām un darbiem, kas ir mazāk laicīgi un lai mēs padomātu par to, kas mēs esam un kādas ir mūsu attiecības ar spēkiem, kas ir augstāki par mums, proti ar Dievu. Nesen, tā kā rotaļājoties, sociālajā vietnē «Facebook» uzdevu šādu jautājumu — par kādu Dievu iedomājas Latvijas Republikas pilsonis, dziedot mūsu Latvijas himnu. Atbilžu nebija daudz, bet tās bija daudzveidīgas. Un no tām varēju secināt, ka lielas vienprātības šajā jautājumā nav un, šķiet, tās paliek aizvien mazāk.
Kristiešu svētajos rakstos ir teikts, ka Dievs esot radījis vīrieti un sievieti, lai viņi laimīgi dzīvotu Dieva radītajā Paradīzes dārzā, bet, tā kā viņi ir ļāvušies kārdinājumam un krituši grēkā, tad viņi ir izpelnījušies Dieva dusmas un ir sākusies viņu ciešanu pilnā dzīve. Ticam vai neticam kristīgajam Dievam, bet neviens no mums šo dzīvi nevar nodzīvot bez problēmām vai lielākām vai mazākām ciešanām, kas mijas ar prieka un laimes mirkļiem. Ciešanas un dzīves grūtības nāk pār abiem saprātīgā cilvēka, ko latīniski apzīmē ar vārdiem «homo sapiens», dzimumiem — sievieti un vīrieti. Gadu simtiem ir spriests, kuram šī dzīve ir grūtāka, kurš dara vairāk, kurš mazāk, kurš ir labāks, kurš sliktāks, kuram ir lielāka atbildība par kopdzīvi, par radītajiem bērniem un dzīvības turpināšanu uz zemes.
1972. gada 3. martā ASV palaida kosmosā starpplanētu zondi «Pioneer 10», kas bija pirmais kosmiskais aparāts, kurš sasniedza ātrumu Saules sistēmas atstāšanai. Uz šī kosmiskā aparāta bija piestiprināta apzeltīta alumīnija plāksne gadījumam, ja zondi atrastu ārpuszemes inteliģenta dzīvības forma. Plāksnē bija attēlots vīrietis un sieviete ar simboliem, kuri informē par kosmiskā aparāta izcelsmi. Sakari ar kosmisko zondi «Pioneer 10» pārtrūka 2003. gada 23. janvārī.
Septiņdesmitie gadi bija laiks, kad sabiedrībā valdīja visai romantisks noskaņojums par kosmosa apgūšanu, kontaktiem ar citām saprātīgām dzīvības formām. Arī uz Zemes bija iestājies samērā stabils miers, jo pasaules lielvaras bija stabilizējušas savus spēkus. Māksla un kultūra stāstīja par skaistām sievietes un vīrieša attiecībām, mīlestību starp viņiem. Kā lai neatceras izcilā itāļu režisora pasaules slavu ieguvušo mākslas filmu «Romeo un Džuljeta», kuru kā audzinošu noskatījās vai visi Padomju Savienības skolēni.
Vai nu kosmosā, vai uz mūsu planētas, sākoties jaunajai tūkstošgadei kaut kas sāka stipri mainīties. Kā zinātniskās fantastikas un populārzinātniskās literatūras cienītājs, pieļauju domu, ka tām astrālajām būtnēm un dievībām, kas atrodas izplatījumā, nav sevišķi paticis uz kosmiskās zondes attēlotie Zemes iedzīvotāji un viņi nolēma kaut ko pamainīt. Vai mazums rakstītu un vizuālu darbu nav sacerēts par šo tēmu?
2014. gada «Eirovīzijas» dziesmu finālā uzvarēja nenosakāma dzimuma būtne no Austrijas. Tā kā vīrietis, jo tai būtnei bija bārda, tā kā sieviete, jo šī būtne bija ģērbusies kleitā un ar sievišķīgu figūru. Priekšnesums arī bija iespaidīgs. No sākuma tumsa, tad no augšas, kā no debesīm iegaismojās prožektoru kūļi, kas nāca tā kā no nezināma lidojoša objekta, kam apkārt mirdzēja tā uguntiņas. Nu pilnīgi atbilde no debesīm par turp sūtīto vēstījumu ar lidaparātu «Pioneer 10». Eiropas ļaudis, izņemot konservatīvi noskaņotos un tradicionālajai baznīcai piederīgos, bija sajūsmā, jo tiem patika divu cilvēka dzimumu kopsavilkums.
Tagad par to, kas ir ģimene, vai uz tās nosaukumu var pretendēt arī divu vienādu cilvēka dzimumu savienība, Ziemeļamerikas un Eiropas sabiedrībā tiek ļoti plaši spriests. Jau visai ilgu laiku pastāv tā saucamā gendera ideoloģija, kas kaut kur līdzinās marksismam-ļeņinismam, kuri par visu ļaunuma sakni uzskatīja privātīpašumu un centās to likvidēt un radīt pasaulē laimīgu bezšķiru sabiedrību, noliedzot Dievu. Kā tas izpaudās un ar ko tas beidzās, to mana paaudze un mūsu vecāki un vecvecāki ir izbaudījuši pietiekami.
Gendera ideoloģijas nesējiem un viņu atbalstītājiem ir cits vēstījums, izskatās, ka par visu problēmu sakni viņi sāk uzskatīt stipru baltās rases vīrieti, kas grib apspiest sievieti un citu rasu pārstāvjus. Viņiem vairs nepatīk arī sievietes sievišķība un pakļāvīgums vīrieša vīrišķībai. Viņi sludina, ka cilvēks ir tik brīva būtne, ka viņa dzimumu nenosaka daba, bet paša izvēle par ko būt. Sāk raisīties domas, ka mātes un tēva nosaukums jāaizstāj ar vārdiem «vecāks numur viens» un «vecāks numur divi» utt. Vārdu sakot, esot jāpārskata viss kristīgās pasaules radītais garīgais mantojums, jo jaunās pasaules cēlēju priekšstatos vairs neiederas tādu rakstnieku kā Šekspīrs, Gēte, arī filozofa Kanta darbi. Labi, ka viņi vēl nav tikuši līdz latviešu tautas dainām…
Pirms šīm Lieldienām, 15. martā, Vatikāns, kas ir Romas katoļu baznīcas rezidence, nāca klajā ar paziņojumu, ka baznīca nevar svētīt homoseksuālo pāru laulību, kas atbilstoši baznīcas mācībai var būt starp vīrieti un sievieti. Vatikāns uzskata, ka visas aizraušanās un spēles ar cilvēku dzimumiem ir tāda kā sociāla mode, bet baznīcai ir jāpaliek neizkustinātai laicīgo pārmaiņu vējos un jābūt par gadsimtos pārbaudīto vērtību sargātāju. Un viena no tām ir ģimene, kas veidojas pēc svētās ģimenes parauga.
Tuvojas Lieldienas. Tās aicina paskatīties uz sevi caur daudzos gadsimtos pieredzēto un piedzīvoto un justies labi un laimīgi. Lai Dievs mums visiem ir žēlīgs!