Labu cilvēku vienmēr ir vairāk

Raksta lasītājs

Tas notika pirms vairākiem gadiem vasarā. Atgriezos mājās no nometņu vadīšanas, virtuvē uz galda mani gaidīja kaudzīte nelasītu laikraksta «Talsu Vēstis» eksemplāru, un es ķēros klāt. Kaut ko pāršķirstīju, kaut ko palasīju, bet vienu rakstu lasīju vienreiz, lasīju otrreiz, un nespēju ticēt tam, ko lasu.
Lai man piedod Sebra kungs, ja precīzi to aprakstīto «partiju stāstu» neatceros, bet fabula apmēram tāda: Talsu novada domē tiek spriests par to, kā tiks sodīts Gundars Sebris. Sebra kunga «noziegums» izrādās ir aģitācija par apvienību «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» skolēnu eksāmenu laikā. Un aģitācija izpaudusies tādējādi, ka eksāmena telpā uz tāfeles bijusi apvienības «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» uzlīme. Un nu vairākās sēdēs deputāti lemj, kāds sods par šādu pārkāpumu pienākas. Tiek arī lūgts Sebra kunga kolēģu pa «deputātu līniju» un «direktoru līniju» viedoklis, un es lasu, kā uzrunātie lokās kā zutiņi uz politkorektuma pannas, un nevienam nav dūšas pateikt: «Eu, beidzam kult to stulbo sviestu un tērēt mūsu dzīves vienīgo absolūti neatjaunojamo resursu — laiku!» Nacionālā apvienība «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» bija likvidējusies tā gada janvārī. Nu iestūma to tāfeli eksāmenu telpā, nepievēršot uzmanību uzlīmei. Jā, iestūma. Tikai paprasiet skolēniem pēc eksāmena, kādā krāsā bija tāfele. Visticamāk, ka stresā nebūs pamanījuši, tāpēc kādu vēl uzlīmi pētījuši? Aģitāciju atraduši!
Kāpēc šis gadījums uz mani atstāja neaizmirstamu un satriecošu, emocionālu iespaidu? Es toreiz pēkšņi sapratu: ak, tad tā 40. gadā notika tās izvešanas! Tādas bija tās denunciācijas vēstules, jo to sūdzību par aģitāciju nebija rakstījusi ne hunta, ne interfronte. Tas bija kāds tuvs cilvēks, ar kuru Gundars, visticamāk, pie viena galda sēdējis un svētkus kopīgi svinējis. Tieši šī emocionālā atklāsme mani burtiski satrieca, jo savējais, talsenieks… Patiešām?!
Šobrīd «Covid-19» apstākļos policija esot pārpludināta šādām vēstulēm — anonīmām, apsūdzošām, ļaunām. Arī sociālajos tīklos lasāmi stāsti par situācijām, kur pāris jauniešu tiek apsūdzēti, ka pagrabā spēlē galda spēles. Vai labvēlis izsauc policiju, lai tiktu sodīti jauni puiši, kuri, notīrījuši ledu, spēlē uz ezera hokeju. Pirms pāris nedēļām lasīju Valentīnas Freimanes izcilo grāmatu «Ardievu, Atlantīda!». Varbūt tā «Covid­-19» laika denunciāciju kontekstā nebija labākās izvēles, jo arī holokausts nebūtu varējis notikt, ja kaimiņš latvietis savu kaimiņu ebreju nebūtu apsūdzējis, uzrādījis, nodevis un tikai tāpēc, ka valdība bija tam devusi zaļo gaismu. Par to V. Freimanes grāmatā.
Talsu Kristīgajā vidusskolā attālināti notiek svētbrīži, un šobrīd es skolēniem mācu par garīgajiem likumiem. Viens no tiem ir: «Dodiet, tad jums taps dots: pilnu, saspaidītu, sakratītu un pārpārim ejošu mēru jums iedos jūsu klēpī; jo ar to mēru, ar ko jūs mērojat, jums atmēros», kas ir Rakstu vieta no Lūkasa evaņģēlija 6:38. Es vēlos, lai mani skolēni saprastu Dieva iedibināto garīgo likumu sekas: šajā gadījumā Dievs skaidri pasaka, ka atpakaļ saņemsi vairāk. To ilustrēju ar piemēru no dzīves. Vienā litrā var iebērt apmēram 0,8 kg smiltsērkšķu ogu, bet, ja ogas saspaida, tad jāber klāt vēl un vēl, un litrā saies vismaz divreiz vairāk ogu. Dievs saka: «Pilnu, saspaidītu, sakratītu mēru cilvēks saņem atpakaļ — laba vai ļauna, bet saņem. Atkarībā no tā, ko pats būs izvēlējies darīt. Savukārt otrs garīgais likums, ko skolēniem mācu, ir: «Tad nu visu, ko jūs gribat, lai cilvēki jums dara, tāpat darait arī jūs viņiem.» Tā ir rakstu vieta no Mateja evaņģēlija 7:12. Tik vienkārši un saprotami!
Tikko izlasīju Olgas Gromovas grāmatu «Cukura bērns». Emocionālais motīvs sasaucās ar V. Freimanes darbu, proti, ģimenes tēvs tiek nepatiesi apsūdzēts Dzimtenes nodevībā (darbība risinās Krievijā), bet sieva un meitiņa tiek izsūtītas nometinājumā uz Kirgīziju. Briesmīgi apstākļi, briesmīgi notikumi, bet labu cilvēku ir vairāk. Patiešām ir.
Kaut kad jau tas «Covid-19» beigsies. Kā būs pēc tam? Kaut kā jau būs! Un es pateicos Dievam, ka visos laikos, pat karā, labu cilvēku ir vairāk.

Inguna Gruzniņa,
Talsu Kristīgās vidusskolas direktore