«Ticēju brīnumam, un brīnums notika!» Pie jaunas mājvietas ticis Latvijā pirmais un vienīgais Klaunu muzejs

Kultūra

Par to, ka klauni spēj sasmīdināt, ieraut atraktīvās izdarībās un svinīgām ceremonijām piešķilt jautrības dzirksti, Talsos neviens nav jāpārliecina. To, piecu gadu garumā enerģiski darbojoties Talsu novada muzejā, pierādījis Latvijā pirmais un vienīgais Klaunu muzejs. Šobrīd, pēc vairāku mēnešu meklējumiem, klaunīte Pendele un viņas palīgs Pastors atraduši jaunu mājvietu.
Muzeja saimniece Ilze Pumpure, kas reizi pa reizei pārtop par klaunīti Pendeli, atzīst, ka piecu gadu laikā piedzīvots daudz, bet nu pienācis laiks pāršķirt jaunu lappusi. Pirmo reizi klaunu pasaulē viņa ielūkojās, mācoties Latvijas Bībeles centrā un apgūstot radošo evaņģelizāciju. «Tas viss aizsākās, kad vēl mācījos, — priekšā nostājās klauns, un mēs, vesels bars talsenieku, kļuvām par klauniem. Mācījāmies grimēties, uzstāties, strādāt ar publiku… Sākumā likās — tas nav man, bet ar laiku klauni nejauši sāka uzrasties. Kad māja bija pilna, nodomāju — kārtīgs klaunu muzejs! Talsu novada muzejs ļāva apmesties savās telpās, un tā tas aizsākās. Nezināju, vai kādam tas patiks, vai kādam to vajadzēs, bet izrādījās, ka cilvēkus tas interesē. Uzņēmām bērnus un tūristu grupas no visas Latvijas. Esmu saglabājusi visus plānotājus — tie ir pilni ar ballītēm un pasākumiem. Gadā Klaunu muzejā paviesojās aptuveni 2000 cilvēku. Tā kā šis ir vienīgais Klaunu muzejs Latvijā, cilvēki gribēja redzēt kaut ko unikālu. Pie mums viesojās ne tikai bērni, bet arī pensionāru klubiņi un darba kolektīvi. Esmu vadījusi Ziemassvētku eglītes gandrīz visiem Talsu novada uzņēmumiem,» atklāj radošā pastendniece.
Tā kā februārī beidzās piecu gadu telpu nomas līgums un Talsu novada muzejam turpmāk šīs telpas vajadzēs pašiem, kopš Ziemassvētkiem Klaunu muzejs bija jaunas mājvietas meklējumos. Turpmāk Pendeli un viņas četrkājaino palīgu Pastoru varēs satikt Ģibuļu pagasta «Straumēnos» — veselīgas pastaigas attālumā no Talsu centra. «Krāmējot kastes, saskaitīju 398 klaunus. Pirms pāris dienām kurjers atveda vēl trīs klaunus — esmu iekļuvusi nākamajā simtā. Iegāju ar divām somām un pāris mēbelēm, bet tagad man vajag piecas mašīnas un piekabi, lai pārvāktos. Klauni, mantas un radošās lietas ir tik ļoti savairojušās, ka nu mums vajag veselu māju. Liels paldies par iespēju šeit apmesties jāsaka Ilzei Čaklei, ar kuru mūs kopā saveda suņu skola.
Jutu, ka šo gadu laikā esmu sevi atdevusi un pateikusi to, ko vēlējos pateikt. Man sāka palikt garlaicīgi, līdz ar to meklēju jaunas iespējas. Kad sākās «Covid-19» un viss tika aizslēgts, manā dzīvē ienāca Pastors. Tagad, kad man ir suns, vairāk domāju par to, kur varam aizbraukt kopā. Saprotu citus saimniekus, tāpēc uz Klaunu muzeju ģimenes varēs nākt ar visiem mīluļiem. Apmeklētājus sagaida brīnumi ne tikai iekštelpās, bet arī pagalmā, kur bērniem un suņiem būs īpašs piedāvājums. Tāpat plānojam uzņemt kanisterapijas suņus un sadarbosimies arī ar Latvijas Lauksaimniecības muzeju — viņiem ir kaķu sēta, mums būs suņu sēta. Darāmā netrūkst — mums jāapdzīvo piecas telpas. Arī Pastoram kā kārtīgam klaunu sunim vēl jātrenējas. Darīsim visu, kas nepieciešams, lai šeit ienāktu klaunīgais dizains,» apņēmību pauž muzeja saimniece.