«Skatoties spogulī, jāmācās saskatīt sevī skaisto»

Personības

Februāra vidū līdzjutējiem, atbalstītājiem un citiem interesentiem tika dota iespēja sekot līdzi starptautiskajam skaistumkonkursam «Miss & Mrs Top of the World 2020», kas pasaulē valdošās situācijas dēļ norisinājās tiešsaistē. Latviju šogad pārstāvēja rīdziniece Fira Burova un 25 gadus vecā stendeniece Elīna Ustal al UUstala. Konkursam noslēdzoties, Elīna nonāca pie secinājuma, ka dotās iespējas jāizmanto, jo nekad nevar zināt, kur dzīve aizvedīs.
Domājot par neparedzamajiem dzīves līkločiem, Elīna atzīst, ka piedāvājums startēt konkursā nāca strauji un negaidīti. «Mammas paziņa, konkursa nacionālā direktore, mani pamanīja, un vēlējās, lai pārstāvu Latviju. Mana pirmā doma bija — ko gan es šādā konkursā iesākšu? Mamma tomēr bija neatlaidīga un piedāvāja parunāt ar nacionālo direktori Katrīnu. Piekritu sazināties, un tālāk viss norisinājās ļoti strauji. Katrīna mani pārliecināja, uzsverot, ka šāda iespēja dzīvē nāk tikai vienu reizi. Jau pēc dažām dienām devos uz fotosesiju, kur tikos ar konkursa organizatori un nacionālo direktori,» atminas Elīna.
Jauniete atzīst, ka no sākuma tas daudziem bijis pārsteigums, bet visi, ar kuriem viņa par konkursu runājusi, pauduši atbalstu. «Pirmā, kas mani pamudināja, bija mamma. Vēlāk, kad par šo piedāvājumu pastāstīju tuviniekiem un draugiem, arī viņi mani iedrošināja. Šad tad esam ar draudzenēm ironiski pasmējušās par šo notikumu, bet visā visumā no sev tuvajiem esmu saņēmusi tikai pozitīvas atsauksmes. Sapratu, ka tā varētu būt fantastiska dzīves pieredze. Cenšos ķert katru iespēju, ko dzīve dod. Nekad nevar zināt, vai tas, kas tiek piedāvāts šodien, tiks piedāvāts arī rīt.»
«Gatavošanās process mani aizrauj»
Parasti konkurss «Miss & Mrs Top of the World» notiek kādā skaistā pasaules vietā. Ņemot vērā esošo situāciju, konkursa organizatori ātri vien saprata, ka formāts jāmaina un konkurss jārīko tiešsaistē. Sākotnēji bija paredzēts, ka tas norisināsies no 3. līdz 5. decembrim, bet, pastiprinoties ierobežojumiem, tika pieņemts lēmums to pārcelt uz 11.—13. februāri. «Daudziem rodas jautājums — ja konkurss norisinās tiešsaistē, kāpēc gan tas jāpārceļ? Līdz pēdējam brīdim pastāvēja cerība, ka meitenes no Latvijas varēs sanākt vienuviet un kaut nedaudz izjust tās emocijas, kas pārņem, kāpjot uz skatuves. Diemžēl cerības ātri vien pagaisa un tapa skaidrs, ka konkurss varēs norisināties tikai attālināti.
Kā jau lielākā daļa šāda tipa konkursu, tie tiek sadalīti trīs posmos — talantu šovs, intervija un apbalvošana. Man personīgi visgrūtāk gāja ar talantu šovu, jo sapratu, ka man nav ne dziedāšanas, ne dejošanas talantu. Tas nodarbināja manu prātu diezgan ilgu laiku, līdz, runājot ar Katrīnu, uzzināju, ka ir iespēja iepriekš sagatavot video, kuru parādīt konkursa tiešraides laikā. Tā dzima ideja par video, kurā pagatavoju visiem labi zināmās Pavlovas kūciņas. Gatavošanas process mani aizrauj — ja man nav ko darīt, allaž eju uz virtuvi un prātoju, ko lai pagatavo. Īsti nezinu, kurā brīdī mana mīlestība pret ēdienu kļuva tik liela, jo, esot pusaudzei, mani virtuvē nevarēja manīt. 15 gadu vecumā pat īsti nepratu uzsmērēt sviestu uz maizes (smejas), bet te — desmit gadus vēlāk — virtuve ir kļuvusi par manu mīļāko vietu. Iespējams, tas ir tāpēc, ka man garšo dažādi neikdienišķi ēdieni — pagatavot tos pašai ir izdevīgāk un aizraujošāk,» stāsta Elīna.
«Sapratu, ka atkāpšanās ceļa nav»
Saprotot, ka konkursa otrajā posmā, intervijā, jautājumi var būt par visdažādākajām tēmām, jauniete ļāva tai ritēt savu gaitu. «Sēdēju un klusībā cerēju, ka uz visiem jautājumiem spēšu atbildēt. Uz man adresēto jautājumu par Latviju pastāstīju par mūsu zemi, kultūru un paražām. Tā kā biju redzējusi citu meiteņu veikumus un man šķita, ka viņām veicās labāk, noslēdzošajā dienā īpašu satraukumu nejutu. Ilgi gaidīju savu vārdu mazo nomināciju sarakstā, bet tā arī nesagaidīju… Tad pienāca brīdis, kad tika sauktas pārējās nominācijas, un man par lielu pārsteigumu, tiku kronēta kā «Miss Top of the World 2020 — people choice». Biju patiesi pārsteigta, ka pēc skatītāju vērtējuma esmu ieguvusi vislielāko punktu skaitu. Protams, arī žūrija izvērtēja, vai esmu pelnījusi 1. vietu. Līdz konkursa noslēgumam bija jāpilda dažādi uzdevumi — jāatbild uz jautājumiem, jāveido Ziemassvētku/Jaunā gada apsveikumi, jāliek dažādi posti un jābūt sociāli aktīvai. Žūrija izvērtēja, ar kādu atbildību mēs to darījām.
Kad pāris nedēļas pirms konkursa pirmo reizi bija jāiziet dzīvajā, īsi pirms pieslēgšanās kritu panikā. Nekad agrāk to nebiju darījusi, tāpēc biju nobijusies. Neesmu no tām, kura ikdienā veido video materiālus saviem sociālajiem tīkliem, tāpēc tas bija liels izaicinājums. Konkursa dienās satraukumu pirms tiešraidēm neizjutu, jo sapratu, ka atkāpšanās ceļa nav, ir jāiet un jādara. Lielāks juceklis galvā sākās brīdī, kad bija jāsāk runāt, bet kopumā esmu diezgan apmierināta ar konkursa gaitu. Pārdomāju savu sniegumu, guvu vērtīgu pieredzi un atziņas par to, kā turpmāk nepieļaut kļūdas publikas priekšā. Galvenais un man nozīmīgākais ieguvums ir pieredze un spēja noticēt sev. Esmu iepazinusi jaunus cilvēkus, ar kuriem arī turpmāk vēlos uzturēt kontaktus,» iespaidos dalās jauniete.
Pieņemt sevi ar visiem trūkumiem
Neskatoties uz to, ka bieži publicitāte nes līdzi zināmu kritiku un negācijas, Elīna atzīst, ka līdz šim pār viņas galvu nav birusi negāciju virkne. «Gan jau kāds paslepus savā kompānijā ir apspriedis manu dalību konkursā un pateicis ko negatīvu, bet pašlaik līdz manām ausīm tas nav nonācis. Jau pašā sākumā sev nosolījos, ka komentārus par sevi nelasīšu, tāpēc to, kas notiek interneta portālos, nevarēšu komentēt. Ikdienā esmu pavisam parasta meitene, kura brīvajā laikā dodas pastaigās ar suni, atpūšas pie dabas un ik pa laikam palasa kādu grāmatu. Varu pavadīt visu dienu pie stūres un aizraujos ar dažādiem rakstiem par pamestām un vēsturiskām ēkām.
Diemžēl mūsdienās ir daudz sieviešu, kuras cīnās ar zemu pašapziņu un dažādu apstākļu dēļ nespēj sevi pieņemt. Pats galvenais ir iemīlēt sevi — skatoties spogulī, jāmācās saskatīt sevī skaisto, nevis pievērst uzmanību trūkumiem. Mēs, neviens, neesam perfekts, arī tiem, kurus ikdienā redzam televīzijā, ir trūkumi, tikai viņi māk tos nomaskēt. Ir jāiemācās noticēt sev un jāceļas ar domu — es esmu vislabākā. Nav jāpatīk visiem, galvenais ir mīlēt pašai sevi, tad arī apkārtējie tevi mīlēs,» uzsver Elīna.