Viena tūrisma sezona pandēmijā ir galā, jāgatavojas nākamajai

Uzņēmējdarbība

Tā kā strādājam ar «Saules kempinga» īpašnieku Jāni Pļaviņu faktiski līdzās un teju visu vasaru ikdienā redzēju, ka kempingā viesu netrūka, pajautāju viņam, vai tomēr pagājušā gada vasarā viesu skaits salīdzinoši bija mazāks nekā 2019. gadā, kad pandēmija mūs vēl nebija skārusi?
— Šis gads bija gana veiksmīgs, klientu bija daudz, bija labi, ka robežas ar kaimiņvalstīm — Lietuvu, Igauniju — bija atvērtas, jo bija ļoti daudz kaimiņvalstu viesu.
— Vai jums bija nepieciešams kā tūrisma nozares pārstāvjiem kāds atbalsts no valsts šajā laikā?
— Mēs esam iztikuši bez valsts atbalsta, jo esam jau pielāgojušies pie sezonalitātes, līdz ar to ziemu mākam pārziemot.
— Kuru valstu ieceļotāji pamatā 2020. gadā pie jums viesojās?
— Bija daži vācieši ar kemperiem, bet salīdzinoši ar citiem gadiem — maz. Nebija itāļu, zviedru, kuri citus gadus bija vairāk. Šogad bija ļoti daudz lietuviešu un igauņu, kas bija ļoti labs atbalsts šajā sezonā.
— Pastāsti par šīs vasaras jaunumiem kempingā!
— Ar šo gadu esam atvēruši visas sezonas brīvdienu māju «Saule», kas ir aprīkota ar visām ērtībām un darbojas visu gadu, varam piedāvāt atpūtu Mērsragā ziemas sezonā. Sezonas beigās esam sākuši divu jaunu mājiņu būvniecību, kuras arī būs aprīkotas ar visām ērtībām jaunajā vasaras sezonā. Ir uzsākts energoefektivitātes projekts, tiks uzstādīti saules paneļi elektroenerģijas ražošanai.
Piedāvājam arī mūsu klientiem un citiem iespēju lidot ar gaisa balonu. Tuvākās vietas no Mērsraga — Talsi, Tukums, bet kopumā visā Latvijas teritorijā, par visu iepriekš vienojoties.
— Sākoties rudenim, saskārāmies ar tādu vārdu salikumu kā ««Covid-19» otrais vilnis». Izjutāt to?
— Izteiktu «Covid-19» otro vilni neesam izjutuši, ir stabila cilvēku, ģimeņu vēlme nedēļas nogales pavadīt ārpus mājas, apceļojot Latviju, līdz ar to ir diezgan stabils pieprasījums pēc vissezonas brīvdienu mājas.
— Vai kāds izmantoja iespēju aizvadīt savu pašizolācijas laiku pie jums?
— Interese ir bijusi, bet mēs vairāk orientējamies uz īstermiņa īres laiku. Līdz ar to neesam akceptējuši pašizolācijas laiku pavadīt pie mums.
— Kad jums noslēdzās tūrisma sezona kempingā 2020. gadā?
— Kempinga 2020. gada sezonu noslēdzām ar 30. septembri, bet brīvdienu māja «Saule» to noslēdza ar gada pēdējo dienu, kad bija ģimene, kas vēlējās jauno gadu sagaidīt mūsu brīvdienu mājā.
— Cik vispār vienlaikus pagājušajā gadā ir bijis lielākais izmitināto skaits?
— Lielākais vienlaicīgi bijušo viesu skaits — mājiņās 26 personas; teltīs un kemperos — 60 personas. Tas ir parasti nedēļas nogalēs ar labiem laikapstākļiem, tad vienmēr cilvēku pieplūdums ir jūtami liels.
— Vai bija kādas grūtības, ar ko saskārāties?
— Mums ir gana stingri iekšējās kārtības noteikumi, līdz ar to cilvēki, kas respektē un saprot, ka ir kārtība, nekādas problēmas nesagādā.
Vienmēr ir izņēmumi, līdz ar to situācijas tiek risinātas, bet ļoti cenšamies no tādām izvairīties.
— Kā šķiet, kāpēc iepriekšējā gadā jūsu kempingu izvēlējās tik daudzi Latvijas apceļotāji?
— Mēs esam ļoti mazs kempings pie akmeņainās piekrastes, līdz ar to mums ir klusāk un mierīgāk nekā lielos kempingos. Pie mums vairāk paliek ģimenes ar bērniem. Pie mums var palikt arī viesi ar suņiem, kas daudziem ir kļuvis par nozīmīgu ģimenes locekli, bet mēs paturam iespēju atteikt, jo tomēr ir limiti un sunim ar saimnieku ir jābūt ļoti kulturālam.
— Ar kādām izjūtām gatavojaties nākamajai tūrisma sezonai?
— Ir jāskatās uz priekšu, un šis gads gan izskatās, ka varētu būt ar izaicinājumiem, lielākais jautājums, vai šovasar robežas būs atvērtas, vai būs tūristi no ārvalstīm. Kā jau minēju, esam uzsākuši divu jaunu mājiņu būvniecību, abas ar pilnām ērtībām, kas šajā «Covid-19» laikā ir ļoti nozīmīgi, jo cilvēki cenšas mazāk lietot koplietošanas telpas. Ir arī pāris citu ideju, bet tas lai pagaidām paliek kā noslēpums.
— Kādi ir jūsu secinājumi par aizvadīto gadu tūrismā? Kas palīdzēja veiksmīgi iet uz priekšu un nepadoties?
— Aizvadītais gads parādīja, ka arī mūsu iekšējais tirgus var gana labu pienesumu dot. Ja ir labs, kvalitatīvs piedāvājums, cilvēki to novērtē, līdz ar to klientu daudzums ir gana liels. Ja «kāds» nerada neloģiskus ierobežojums, tad uzņēmējs pieskaņosies un izdomās, kā var strādāt un lietas darīt.
— Kāpēc tūristam vispār būtu vērts piestāt, iepazīt, pārlaist nakti Mērsragā arī šogad?
— Iesaku šovasar katram atbraukt uz Mērsragu, lai izbaudītu mūsu dažādo piekrasti no smilšaina plaša liedaga, līdz lieliem, skaistiem akmeņiem un saullēktu un saulrietu jūrā.