Latvijas dzimtsarakstu sistēmai — 100 gadu

Talsu novads

Ceturtdien, 18. februārī, Latvijas dzimtsarakstu sistēmai apritēja simt gadu. Piedzīvojot priecīgus un ne tik priecīgus notikumus, Talsu novada dzimtsarakstu nodaļas darbinieces bijušas klāt ne vienā vien svarīgā dzīves mirklī. Atzīmējot šo zīmīgo datumu, viņas atzina, ka darbs dzimtsarakstu nodaļā nav tikai juridisks — tas ietver daudz, daudz vairāk…
Dzimtsarakstu nodaļas, kopš to izveidošanas 1921. gada 18. februārī, ir tieslietu ministra uzraudzībā. Tieslietu ministrijas komunikācijas un tehniskā nodrošinājuma nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Lana Mauliņa atklāj, ka šobrīd Latvijā darbojas 122 pašvaldību dzimtsarakstu nodaļas. «Dzimtsarakstu nodaļas veic sabiedrībai nozīmīgas funkcijas — laulību reģistrāciju, personu dzimšanas un miršanas fakta reģistrāciju. Tas nozīmē, ka dzimtsarakstu nodaļas ir līdzās cilvēkam visu dzīvi — no dzimšanas līdz mūža beigām. Dzimtsarakstu nodaļu praktiskais un ikdienišķais darbs ieņem fundamentālu lomu ģimenisko tradīciju un vērtību sardzē, kas mūsu sabiedrībai ir bijušas svarīgas gadsimtiem ilgi,» uzsver tieslietu ministrs Jānis Bordāns.
Talsu novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Antra Jesineviča atzīst, ka, neskatoties uz noteiktajiem ierobežojumiem, «Covid-19» nespēj apturēt ne piedzimšanu un aiziešanu, ne vēlmi noslēgt laulību. Šobrīd klātienē iesniegt laulību iesniegumus nav iespējams, bet to var izdarīt, izmantojot elektronisko parakstu. «Tas ir atkarīgs ne tikai no mūsu vēlēšanās vai nevēlēšanās, bet gan no saslimšanas rādītāja. Ir visādas situācijas, bet masveidā iesniegumus klātienē nepieņemam. Ceram, ka martā situācija uzlabosies. Laulību ceremonijas ir viena no tām lietām, kas mūs ceļ un sniedz neaizmirstamas emocijas. Šajās dienās domājam emocionālāk — tas ir tas, kas dod gandarījumu un spēku nākamajai nedēļai,» ikdienu dzimtsarakstu nodaļā ieskicē A. Jesineviča.
Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktore Solvita Saukuma-Laimere par nozīmīgāko pavērsienu dzimtsarakstu nodaļu darbībā sauc 2013. gada 1. janvāri, kad stājās spēkā Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likums, un ziņas par noslēgtajām laulībām, reģistrētajiem dzimšanas un miršanas faktiem sāka iekļaut Civilstāvokļa aktu reģistrācijas informācijas sistēmā.
Vienlaikus ar dzimtsarakstu nodaļu sistēmas simto jubileju savu piekto dzimšanas dienu svin Latvijas Dzimtsarakstu nodaļu darbinieku asociācija (DZINDA). DZINDA vadītāja Inese Bumbiere-Kaže skaidro, ka DZINDA dibināta ar mērķi veicināt dzimtsarakstu nodaļu darbinieku savstarpējo sadarbību, pieredzes apmaiņu un profesionālo izaugsmi. Šodien tās rindās ir vairāk nekā 200 dzimtsarakstu nodaļu darbinieku, kuri profesionāli, zinoši un aizrautīgi dara savu sirdsdarbu. «Svētku reizē ir jāatzīst, ka patiesi vērtīga ir tā dzīve, kas dzīvota citiem!» atzīst I. Bumbiere-Kaže.