Jaunā realitāte?

Žurnālista viedoklis

Mūsdienās jauninājumi un izmaiņas pasaulē ienāk ātrāk, nekā spējam tiem izsekot. Vienā brīdī tu esi sieviete, bet jau nākamajā — vīrietis. Ienāc pasaulē kā puika, bet aizej kā meitene. Uzskats, ka bērns savu dzimumu var izvēlēties pats, izplatās tikpat strauji kā sēnes pēc lietus. Latvijā to tik izteikti vēl nejūtam, bet pasaulē šāda veida prakse kļūst aizvien ierastāka. Rezultātā par nenormālajiem un nepareizi domājošajiem kļūst tie, kuri atsakās šo ideoloģiju pieņemt.
Vārds «genderisms» tiek lietots, lai apzīmētu intelektuālo un politisko kustību, kas dzimumu uzlūko kā sociālo lomu. Genderisma kustība ir cēlusies no postmodernā feminisma, kas deklarē, ka cilvēka dzimums tiek konstruēts ar valodas un sociālo lomu palīdzību, un tas ne vienmēr sakrīt ar bioloģisko dzimumu. Tātad dzimumu nosaka nevis dzimumorgāni un hromosomu komplekts, bet gan sociālās lomas un paša cilvēka vēlmes. Šai ideoloģijai seko arī jaunais ASV prezidents Džo Baidens, kurš februāra sākumā parakstīja rīkojumu par homoseksualitātes un transgenderisma aizsardzību un veicināšanu. Desmit miljoni ASV dolāru tiks novirzīti «Globālajam līdztiesības fondam», kas ļaus ASV valdībai iekļaut tā saucamajā melnajā sarakstā ārvalstu reliģiskos līderus, kuri iestājas par dabisku ģimeni un iebilst pret LGBT (lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu) globālo kustību. Reliģiskajiem līderiem varētu piemērot tādas pašas sankcijas, kādas tika piemērotas Krievijas oligarhiem, aizliedzot iebraukt ASV, un sankcijas skars arī nevalstiskās organizācijas.
Piemēri par to, cik absurdi šī ideoloģija izpaužas realitātē, tālu nav jāmeklē. Braitonas slimnīca, kas ir daļa no Apvienotās Karalistes Valsts veselības aprūpes servisa, paziņojusi, ka turpmāk dzemdību nodaļā lietos apzīmējumus, kas nodrošina dzimumu līdztiesību. Sievietes vairs netiks sauktas par sievietēm, bet par personām, un netiks lietots arī vārds «māte». Vārda «māte» vietā ieteikts lietot vārdu savienojumu «dzemdējošais vecāks» un mātes piena vietā — «cilvēka piens». Vārdu «tēvs» ieteikts aizvietot ar vārdu «vecāks» vai «otrs bioloģiskais vecāks». Tiks pārsaukta pat dzemdību nodaļa, ko turpmāk dēvēs par perinatālo nodaļu. Jaunie termini tiks lietoti dokumentos, protokolos, saziņai mediķu starpā, semināros un publiskās diskusijās. Paužot viedokli par notiekošo, žurnālists Stīvens Polards raksta: «Ir tikai viens dzimums, kas var dzemdēt. Tas nav sociāls konstrukts. Tie nav aizspriedumi. Tā nav transfobija. Tā ir bioloģija, ko nevar ignorēt ar valodas palīdzību.»
Lai arī kā cilvēks vēlētos reālā vietā ieraudzīt vēlamo, dabas likumi paliek nemainīgi. Īpaša piesardzība jāievēro attiecībā uz bērniem, kuri vēl ir pasaules izzināšanas sākumposmā jeb pirmsskolas vecumā. Diemžēl pamazām genderisma ideoloģija tiek ieviesta izglītības sistēmā un tās elementi parādās pat animācijas filmās. Pavisam nesen par to bija iespējams pārliecināties nīderlandiešu seriālā «Uzticamais draugs Dūpijs» (LTV1 bērnu rīta programmā), kas paredzēts bērniem vecumā no trīs līdz pieciem gadiem. Satraukumu sabiedrībā radīja gan seriāla galvenais sauklis («Tas nav puika un nav meitene»), gan atsevišķas bērnu dzimumizpratni graujošas epizodes. Tas, kas kādreiz tika uzskatīts par normu, nu tiek uzskatīts par tolerances trūkumu, bet tas, kas kādreiz tika uzskatīts par novirzi, tiek pieņemts kā kaut kas pašsaprotams. Dažkārt atliek vien nopūsties, saprotot, cik ačgārnā pasaulē dzīvojam. Tā vietā, lai skatītos uz cilvēku kā vienotu veselumu, kura dzimums balstās bioloģiskajā realitātē, nevis mainīgajās sajūtās, ļaujam iezagties neprātam. Būsim līdzatbildīgi un nebaidīsimies nostāties pretī viedoklim, kas grauj sabiedrības vienotību un tikpat lielā mērā — veselo saprātu…