«Tas, kas nes gandarījumu, nes arī lielākos panākumus»

Jauniešiem.lv

Rojas vidusskolas 11. klases skolniece un skolēnu pašpārvaldes priekšsēdētāja Patrīcija Kleinberga ir pierādījums tam, ka darbi runā skaļāk par vārdiem. Jaunietes līdzgaitnieki viņu raksturo kā sapņotāju, kura smagi un apņēmīgi strādā, lai sasniegtu mērķus. Patrīcija mīl atrasties uz skatuves, komunicēt ar cilvēkiem un turpina meklēt veidus, kā pakāpties solīti augstāk. Dalība tādos projektos kā «Aizstāvības akadēmija», «Panākumu universitāte» un Jauniešu Saeima ir tikai daļa no viņas ikdienas.
Iesākot sarunu, ķeros vērsim pie ragiem un lūdzu Patrīciju padalīties izjūtās un iespaidos par projektiem, kuros viņa darbojas šobrīd. Viens no šādiem projektiem ir «Aizstāvības akadēmija» — teorētiskas un praktiskas apmācības par interešu aizstāvību vides jautājumos. Apmācību laikā jaunieši no visas Latvijas attīsta prasmes sadarbībā ar mentoriem, nozares ekspertiem un sabiedrībā zināmām personām savas nākotnes interešu aizstāvībai, līdzdarbojoties klimata un dabas krīžu mazināšanā. ««Aizstāvības akadēmijā» mani pamudināja iesaistīties ģeogrāfijas skolotājs. Esmu spēcīga viedokļu līdere, līdz ar to nolēmu pamēģināt. Arī 10. Jauniešu Saeimā iesniedzu ideju, kas saistīta ar vidi. Tās mērķis ir mazināt mikroplastmasas patēriņu. Plastmasas materiāli noārdīšanās procesā sadalās nano daļiņās, un tas rada milzīgu piesārņojumu. «Aizstāvības akadēmija» attālināti norisinās katru otro sestdienu — lektori runā par vidi, sniedz ieskatu nevalstisko organizāciju darbībā, un pēc sešām nodarbībām jāizstrādā kursa darbs. Runājam arī par argumentācijas prasmēm, kļūdām un pašu debatēšanu. Līdz šim nodarbības pārsvarā ir bijušas teorētiskas, bet tūlīt sāksim darboties praktiski. Katrs no mums var radīt atšķirību — kaut vai ar savu parakstu,» apliecina jauniete.
«Bieži risinājums nāk no jauniem cilvēkiem»
Vērtējot kopējo situāciju Latvijā, Patrīcija uzskata, ka mēs vides problēmu jomā neatpaliekam no lielajām Eiropas valstīm. Lai gan daudziem liekas, ka viņi ar savu darbību ikdienā neko neietekmē, tas uz vidi atstāj nopietnu iespaidu. Pārvietojoties ar mašīnu, apsildot māju ar oglēm vai briketēm, dienu no dienas tiek veicināts arvien lielāks vides piesārņojums. «Tā vietā, lai meklētu problēmas, mums jāmeklē risinājumi — nevis liekot uzsvaru uz valstsvīriem, bet sākot ar sevi. Ļoti bieži risinājums nāk no jauniem cilvēkiem, kuri ir ieinteresēti šajā tēmā. Latvijas mērogā jauniešu vidū par vides jautājumiem ir liela interese. Ir daudz jauniešu, kuri iesaistās, organizē dažādus projektus un veicina vides attīstību nevalstiskajās organizācijās. Ļoti aktīvi, veicinot dažādas akcijas, darbojas arī Pasaules Dabas fonds. No savas puses cenšos interesēties par dažādiem procesiem, saskatīt risinājumus un domāt par to, ko varam darīt valstiskā līmenī. Nesen lasīju rakstu par ieceri Skultē izveidot sašķidrinātās dabasgāzes termināli. Atsaucoties uz Parīzes nolīgumu (Latvija ir apņēmusies samazināt CO2 emisijas) un paturot prātā, ka dabasgāze ir klimatam nedraudzīgs fosilais kurināmais, kuru dedzinot veidojas CO2 izmeši, šāda projekta apstiprināšana panāktu pretēju efektu. Pret šo projektu iespējams parakstīties platformā manabalss.lv,» iesaistīties aicina Patrīcija.
Lai pilnveidotu prasmes un papildinātu zināšanas, viņa ir iesaistījusies arī «Panākumu universitātē» — akreditētā profesionālās pilnveides izglītības programmā, kurā, iepazīstot citu jauniešu un veiksmīgu personību dzīvi un biznesa pieredzi, tiek attīstīta prasme gūt personīgus panākumus. Katru mēnesi četras Latvijā zināmas personības stāsta par savu ceļa gājumu un par to, kā viņi nokļuvuši līdz savam mērķim. Šobrīd «Panākumu universitāte» norisinās attālināti, bet septembrī Patrīcija klātienē apmeklēja lekciju, ko vadīja Valsts prezidents Egils Levits. Par galveno ieguvumu no dalības «Panākumu universitātē» jauniete sauc iegūtos kontaktus un iespējas.
Atrast laiku atpūtai un dzīvot mirklī
Viens no lielākajiem atspēriena punktiem jaunietes dzīvē bija dalība sarunu festivālā «Lampa». Pagājušā gada vasarā viņa bija viena no sarunu festivāla pasākumu organizatorēm un tādējādi ieguva kontaktus gan vienaudžu, gan Latvijā zināmu cilvēku vidū. Viens no tiem ir psihoterapeits Artūrs Miksons, kurš vēlāk jaunietei palīdzēja zinātniski pētnieciskā darba izstrādē. «Tā kā pasākumu organizēšana man vienmēr ir bijusi tuva, izlēmu pieteikties. Vasarā atnāca apstiprinājums, bet es jau biju pieteikusies darbā. Pirmajā brīdī pateicu «nē», bet vadītāja mani pierunāja, un es piekritu. Nevienu mirkli neesmu to nožēlojusi. Vasarā visas brīvdienas pavadīju Rīgā un kopā ar komandu organizēju pasākumus. Sarunu tēmas ir visdažādākās — jaunieši var izdomāt tēmas, kas kādam no līdzdarbības partneriem liekas aktuāli, pieteikt pasākumu un ar to arī startēt. Pagājušā gada tēma bija jauniešu mentālā veselība. Galvenais, ko no tā paņēmu, ir ieteikums atrast laiku atpūtai un dzīvot konkrētajā mirklī. Nedomā par to, kā būs rīt, jo, kad pienāks rītdiena, tu jau būsi palaidis garām mirkli, kurā dzīvo šodien. Ļoti noderīga iespēja, rūpējoties par mentālo veselību, ir dažādi vebināri un semināri. Mājās paralēli darot kādu darbu, ir iespēja klausīties, uzdot sev interesējošus jautājumus un saņemt atbildes. Citreiz atbilde uz jautājumu jau ir iekļauta saturā,» atklāj jauniete.
«Dari to, par ko tu dedz!»
Patrīcija skolā mācās uz teicamiem vērtējumiem un ir piedalījusies arī Latvijas Televīzijas spēlē «Gudrs, vēl gudrāks». Televīzijas ekrānos varēsim vērot jaunieti arī šogad — neilgi pēc sarunas viņa saņēma apstiprinājumu. Patrīcija smejoties atzīst, ka iepriekšējā reizē apkārtējā vide un atmosfēra tik lielā mērā novērsa viņas uzmanību, ka viņa aizmirsa par pašu konkursu. Kā cilvēkam, kuru interesē pasākumu organizēšana un režija, viņai tas sagādāja daudz jaunu emociju.
Jaunietes panākumi pamanīti arī vietējā mērogā — pērn viņa saņēma Rojas novada apbalvojumu «Gada jauniete», bet šogad — Rojas vidusskolas apbalvojumu «Jaunietis — iedvesma». «Nekad nebiju domājusi, ka spēšu kādu iedvesmot. Tas ir tas, kas mani motivē un liek virzīties uz priekšu. Tas viss, ko es šobrīd daru, ir mans sapņu piepildījums. Pirmajās klasītēs es patiesībā biju ļoti kautrīga — atrašanās uz skatuves un pasākumu vadīšana bija tas, par ko es sapņoju. Aktīvāka kļuvu 8., 9. klasē. Mani pamanīja tā laika ārpusklases darba organizatore — viņa saskatīja manī potenciālu. Kad ieguvu vairāk iemaņu un sapratu, ka man tas padodas, sāku iesaistīties un darīt arvien vairāk.
Ļoti liels palīgs ir mana ģimene un draugi, kuri vienmēr ir bijuši atbalstoši un iedrošinājuši darīt to, kas nes lielāko gandarījumu. Tas, kas nes gandarījumu, nes arī lielākos panākumus. Ja tu dari to, par ko tu dedz, tu šo ideju iznesīsi neatkarīgi no apstākļiem. Viens no maniem atbalsta pleciem ir arī Dace Broka, pie kuras apmeklēju skatuves runas pulciņu. Es Dacei vienmēr esmu teikusi, ka mani sasniegumi ir arī viņas sasniegumi. Latvijas mērogā mani iedvesmo «Pedersen&Partners» globālā partnere Evita Lune, un ņemu piemēru arī no krustvecākiem, kuri strādā Latvijas Republikas Ārlietu ministrijā. Viņi ir pierādījums tam, cik daudz iespējams sasniegt, neklausoties apkārtējo viedokļos, bet darot to, kas ir sirdij tuvs. Dari to, par ko tu dedz, to, kas tev patīk, kas tev ir tuvs, un tad arī viss notiks. Tik vienkārši, bet noderīgi!» panākumu receptē dalās jauniete.
Galvenais izaicinājums — saglabāt motivāciju
Tā kā Patrīcija mācās Rojas vidusskolā, šobrīd viņas ikdiena ir saistīta ar tiešsaistes stundām un attālināto mācīšanos. Pagājušā gada pavasarī, kad sākās attālinātais mācību process, viņa piedzīvoja emocionālu sabrukumu, bet šobrīd ir iemācījusies paskatīties uz notiekošo no gaišās puses. «Pēdējos divos, trīs skolas mēnešos bija jāsākas pasākumiem un dažādām aktivitātēm. Mēs ar skolēnu pašpārvaldi ļoti aktīvi darbojāmies, bet tad pēkšņi viss tika apturēts un iestājās emocionāls šoks. Vajadzēja kādu laiku, lai no tā attaptos. Kad sākās otrais vilnis, sapratu, ka attālinātajām mācībām ir arī pozitīvais aspekts. Atrodoties tiešsaistē, tu vari sazināties ar cilvēkiem otrā pasaules malā. Protams, ir brīži, kad ir grūtāk, bet tādi pienāk katram. Izaicinājums ir saglabāt motivāciju. Kad viss notiek caur ekrānu, ir ļoti grūti nodalīt atpūtas brīžus, līdz ar to kaut kādā ziņā zūd motivācija. Liekas, ka nav uz ko tiekties. Socializācija ir ļoti nozīmīga — tādējādi mēs iemācāmies komunicēt ar cilvēkiem un prezentēt sevi, kas ir ļoti svarīgi arī darba tirgū. Ir diezgan daudz lietu, kurās var saskatīt negatīvo aspektu, bet ir arī savi plusi,» uzsver jauniete.
«Sāku nosvērties uz politikas pusi»
Stāstot par jauniešu skatījumu uz attālinātajām mācībām, viņa februāra pirmajā pusē piedalījās arī Izglītības un zinātnes ministrijas preses konferencē. Jauniete dalījās iespaidos par jauniešu ikdienu attālinātajās mācībās un projektu «Jaudīgs internets ikvienai Latvijas skolai». Memoranda «Jaudīgs internets ikvienai Latvijas skolai» mērķis ir kopīgi strādāt, lai iespējami īsā termiņā ikvienā Latvijas skolā ieviestu tādus tehnoloģiskos risinājumus, kas nodrošinās pilnvērtīgu attālināto mācību procesu un ļaus pielietot mūsdienu vajadzībām atbilstošu digitālo mācību saturu un metodes izglītības procesā. «Dalībai preses konferencē tiku izvēlēta no vairākiem kandidātiem. Daudzi jaunieši mūsdienās baidās runāt ar cilvēkiem vadošos amatos un nobīstas no atbildības, bet man tas nekad nav sagādājis problēmas. Protams, kādā brīdī parādās nelielas bailes, bet tas viss tikai sagatavo nākotnei. Pirms gada vairāk interesējos par pasākumu organizēšanu, bet šobrīd sāku nosvērties uz politikas pusi. Politika mani aizrauj, jo jūtu, ka varu izteikt savu viedokli. Man tas vienmēr ir bijis svarīgi — izteikt savu viedokli un brīvi runāt par to, ko es redzu.»