«Nebaidīties, noticēt sev un noticēt savai varēšanai»

Jauniešiem.lv

Laba ideja kļūst par lielisku tad, kad tu sāc to kustināt. Tā uzskata «Jauniešu ideju laboratorijas» jaunieši, kuri kopā ar Eiropas brīvprātīgajiem Talsu novadā darbojas jau kopš 2016. gada. Ar ziedojumos savāktajiem līdzekļiem atbalstot vienaudžu idejas projektu konkursā «Jaunieši dod iespēju jauniešiem», iegūst ne tikai jaunā paaudze, bet sabiedrība kopumā. Vairāk par to, kā šī ideja nonākusi līdz Talsiem un kāds ir tās galvenais mērķis, pastāstīja Talsu novada fonda priekšsēdētāja Iveta Rorbaha.

— Pastāstiet nedaudz vairāk par «Jauniešu ideju laboratorijas» pirmsākumiem!
— Ideja par «Jauniešu ideju laboratoriju» ir radusies Ziemeļīrijā. 2002. gadā tika izveidots starptautisks jauniešu tīkls «Youthbank», kas darbojas daudzās Eiropas valstīs. Iepazīstoties tuvāk ar šo ideju, kopienu fondi saprata, ka tā ir ļoti laba lieta, ko varētu īstenot arī Latvijā. Viss sākās ar Valmieras novada fondu, un 2016. gadā izveidojām «Jauniešu ideju laboratoriju» Talsos. Šogad būs jau pieci gadi, kopš jaunieši darbojas. Atšķirībā no jauniešu klubiem un pašpārvaldēm ideju laboratorijā darbība notiek divos veidos. Vispirms jaunieši strādā pie tā, lai piesaistītu līdzekļus, un pēc tam ar piesaistītajiem līdzekļiem atbalsta citu jauniešu idejas. Tas ir tāds kā mazais kopienu fonds — viņi darbojas pēc tāda paša principa. Galvenais uzdevums ir veicināt līdzdalību un pārmaiņas vietējā kopienā. Mēs ļoti labi zinām un esam pārliecinājušies, ka ikviena labas domas vadīta darbība nes pozitīvas pārmaiņas. Prieks par jauniešiem, kuri iziet šo dzīves skolu!
— Cik jauniešu šobrīd darbojas ideju laboratorijā?
— Mums ir tā īpašā iezīme, ka jaunieši jau no pašiem pirmsākumiem darbojas kopā ar Eiropas brīvprātīgajiem. Šobrīd ideju laboratorijā darbojas pieci jaunieši no Talsu novada un divi jaunieši no Francijas. Mums ir bijuši brīvprātīgie arī no Maķedonijas, Slovēnijas, Turcijas, Ukrainas… Caur brīvprātīgajiem esam iepazinuši daudzas valstis un paskatījušies uz lietām no cita skatupunkta. Tas ir vienreizējs veids, kā strādāt. Šobrīd iespējas tikties klātienē ir ierobežotas, bet aktivitātes notiek tāpat — meklējam citus izpausmes veidus.
— Kāds ir galvenais ideju laboratorijas mērķis? Kas ir tas, ko caur šiem projektiem cenšaties ienest sabiedrībā?
— Jauniešiem ļoti svarīgi ir apgūt jaunas prasmes un gūt pieredzi. Caur darbošanos ideju laboratorijā viņi to iegūst. Tās ir jaunas zināšanas, jaunas prasmes, sadarbošanās, komunikācija, dažādas radošas izpausmes, jaunas idejas, pašapliecinājums, pašnovērtējums, līderības prasmes… Īpaši radošiem viņiem jābūt tajā fāzē, kad jāpiesaista līdzekļi. Caur labdarības akcijām tiek piesaistīti līdzekļi projektu konkursam, un tikai tad, kad līdzekļi ir savākti, varam izsludināt konkursu un piešķirt grantus citiem jauniešiem.
— Cik liela ir līdzcilvēku atsaucība un interese par projektiem, kas tiek īstenoti?
— Interese ir. Mēs tiešām priecājamies par katru jaunieti, kurš nāk ar savu ideju. Bieži vien tie ir pirmie projekti, pirmie pieteikumi, pirmie soļi, ko viņi sper, tāpēc ir ļoti svarīgi, ka viņi iegūst atbalstu un var savas idejas īstenot. Mēs nerunājam tikai par tiem jauniešiem, kuri darbojas «Jauniešu ideju laboratorijā», bet arī tiem jauniešiem, kuri iesaistās savu ideju realizēšanā. Tas jau ir plašāks loks. Ir projekti, kuros ir iesaistīti vairāk nekā 20 jauniešu. Prieks par katru, kurš ir sadzirdējis aicinājumu un mūs atradis. Protams, nauda netiek piešķirta tāpat vien, vispirms šī ideja jāaizstāv. Pēc tam, kad ir iesniegti pieteikumi, iesniedzēji tiekas ar «Jauniešu ideju laboratorijas» pārstāvjiem un pastāsta par to plašāk. Finansējums tiek piešķirts tikai tad, kad jaunieši ir pārliecinājušies, ka ideja patiešām ir laba. Viņi ir tie, kuri lemj par naudas piešķiršanu un naudas izlietojumu.
— Pastāstiet nedaudz vairāk par pēdējā laikā īstenotajiem projektiem!
— Ziemassvētku laikā jaunieši veidoja Adventa kalendārus un Ziemassvētku kartītes interesantā noformējumā. Tādā veidā tika savākti līdzekļi nākamajam projektu konkursam, bet ar to vien jauniešu darbošanās nebeidzās. Viņi saklausīja vajadzību atbalstīt krīžu centru, un tapa akcija «Apgrieztais Adventa kalendārs» — tika vākti mantiskie ziedojumi, kas tālāk tika nogādāti krīžu centrā. Sajūtas par to, ka cilvēki ziedo un jauniešu idejas dzīvo, ir neaprakstāmas. Tajā brīdī, kad notiek dāvināšanas process, mēs redzam, cik ļoti tas bija vajadzīgs.
— Kādas idejas šogad saņēma atbalstu projektu konkursā «Jaunieši dod iespēju jauniešiem»?
— Tika atbalstīti trīs projekti, bet trešajam projektam bija vajadzīgs mazs papildinājums. Divi projekti jau ir uzsākti. Jauniešu iniciatīvu centrs «Five» īstenos projektu «Velo ēra turpinās!», kura laikā tiks sakārtota vide un izveidotas velosipēdu novietnes. Statīvi jau ir iegādāti — atliek gaidīt pavasari. Projektā «Slīpā jumta receptes» meitenes ir sākušas veidot savas foto receptes, kuru mērķis ir iedvesmot un ieinteresēt cilvēkus par vegānismu. Trešais projekts saistās ar Klaunu muzeju un atbalstu bērniem ar īpašām vajadzībām.
— Ar kādiem izaicinājumiem šajā laikā nākas sastapties? Cik lielā mērā ideju laboratorijas darbību ir ietekmējusi pašreizējā situācija?
— Šobrīd lielākais izaicinājums ir darboties attālināti — to mēs redzam un jūtam ik dienas. Ierobežojumi apgrūtina komunikāciju un kopējo darbību, bet tai pašā laikā var atrast iespējas sadarboties citos veidos. Šis ir jaunu iespēju meklēšanas laiks. Esam situācijā, kura spiež meklēt risinājumus, par kuriem iepriekš nebijām domājuši. Jābūt ļoti radošiem un daudz kas jāapgūst no jauna.
— Kas ir tas, ko jūs tuvākā vai tālākā nākotnē vēlētos īstenot?
— Jaunieši ir uzsākuši ļoti interesantu projektu — youtube kanālā top franču recepšu grāmata. Pirmā recepte jau ir gatava un tūlīt būs ceļā pie skatītājiem. Tas ir liela apjoma darbs. Projektā «No bagetes līdz rupjmaizei» parādās divu kultūru mijiedarbība. Nevaram tikties klātienē, bet varam darboties šādā veidā, domāju — rezultāts būs patiešām brīnišķīgs. Šajā sarežģītajā un izaicinājumiem pilnajā laikā es gribētu novēlēt nebaidīties, noticēt sev un noticēt savai varēšanai, jo jauniešos ir ļoti liels potenciāls. Nebaidīties no jaunām idejām, nebaidīties no neparastām situācijām, būt radošiem, uzņēmīgiem un turpināt darboties!