Karstais kartupelis

Viedokļi

Šonedēļ publiskajā telpā kā karstu kartupeli no vienas uz otru pusi mētāja ideju par atbalstu 500 eiro apmērā piešķiršanu ģimenēm par katru bērnu. Kamēr vieni inicatīvai ceļ abas rokas un iestājas par, citi teic, ka šāda vienreizēja pabalsta izmaksa par katru bērnu šajā laikā nebūtu lietderīga. Labāks būtu ikmēneša atbalsts konkrētām iedzīvotāju grupām. Iniciatīvas iesniedzēji — nacionālā apvienība «Visu Latvijai!» — «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» uzskata, ka daudzas ģimenes šobrīd piedzīvo ienākumu sarukumu. «Vienlaikus bērni ilgstoši mācās mājās, ģimenes pielāgo savu ikdienu un iegādājas dažādas mācībām nepieciešamas preces. Ir vajadzīgs jauns risinājums, lai sniegtu ģimenēm atbalstu, vairotu optimismu par nākotni un vienlaikus veicinātu patēriņa pieaugumu un stiprinātu valsts tautsaimniecību,» uzskata idejas virzītāji. Ar priekšlikumu izmaksāt papildu līdzekļus apvienība nāca klajā jau novembrī, bet neguva tai atbalstu.
Šoreiz izteiktajam ierosinājumam politiskie spēki uzreiz «Nē!» neteica. Valdībā esošās partijas diskutēja, bet tā arī pie vienota kopsaucēja nenonāca, kā vien pie tā, ka jautājumu skatīs pēc divām nedēļām. Tātad sava veida signāls jau šai iecerei dots.
Līdz šim uz politiskās skatuves ir bijuši piemēri, ja ir vēlme ko darīt, nekas netraucē to arī īsā laikā izdarīt. Kā piemērs tam — vēl nesen notikušais saistībā ar veselības ministra maiņu. Cik ātri un operatīvi visi spēja vienoties un lēmumu pieņemt! Jā, varbūt veselības ministra maiņa nav saistīta ar vairāku miljonu izmaksu ģimenēm, bet no valdošajiem signāls, ka pabalsta piešķiršana ģimenēm var «pagaidīt» gan dod signālu, ka tiek meklēti veidi, kā sākotnējo ieceri tomēr padarīt citādāku. To, ko valdību veidojošie būs izlēmuši, varēsim skatīt pēc divām nedēļām, kuru laikā tad Labklājības ministrijai jātiek skaidrībā un jānāk ar ziņu, ko un kā labāk darīt.
Skaties, no kuras puses vēlies, domāju, ka šāda pabalsta esamība lielākajai daļai ģimeņu tomēr būtu noderīga. It sevišķi šajā laikā, kad vajadzību ir daudz vairāk, nekā ierasts. Kāds, iespējams, par šo naudiņu nopirktu vai nomainītu nepieciešamās ierīces, lai kvalitatīvāks kļūtu attālinātais mācību process, cits ieguldītu vēl kādās lietās, kas šobrīd svarīgas ģimenei. Un gan jau noteikti būtu arī tādi, kuri naudu izklakarētu uz pilnas krūts. Kāda nu kuram saprašana par piešķirtā atbalsta nozīmīgumu un izlietojumu. Atbalsts būtu vēl viens solis pretī ģimenēm, un, iespējams, kādam tik nozīmīgs šajā laikā!
Lai gan pietiekami lielu kritiku sociālajās saziņas vietnēs izraisīja finanšu ministra paustais, ka šāda vienreizēja atbalsta izmaksa nebūtu lietderīga, viens gan no viņa teiktā liek aizdomāties — kaut tik nopietni, vērtējot lietderīgumu naudas izlietojumam, valsts maka turētājs skatītos arī uz daudzām citām jomām un nozarēm, kur bieži vien nauda aiziet nebūtiskām lietām un vajadzībām! Šādus gadījumus publiskajā telpā dzirdam daudz, bet par izlietotās naudas lietderīgumu runāts maz. Kas zina, varbūt ar šo iniciatīvu, arī galvenais valsts maka turētājs — finanšu ministrija — turpmāk, katrai iecerei piešķirot kādus līdzekļus, rūpīgi izvērtēs to lietderīgumu, un naudas valsts maciņā būs vairāk!