Kad skolas darbībai klātienē nospiesta STOP poga. Skolēnu pieredze

Izglītība

Iepriekšējos divos rakstos pieredzē par attālināto mācību procesu dalījās Mērsraga vidusskolas direktore, skolotājas un vecāki. Bet kāda ir pašu skolēnu pieredze? Arī viņiem attālināto mācību pirmais mēģinājums pagājušajā pavasarī bija liels pārbaudījums, tāpēc ir interesanti noskaidrot, kā viņiem veicas.

Pieredzē dalās 3. klases audzēknis Mārtiņš Fišers.

— Cikos tev parasti beidzas mācību stundas attālināto mācību laikā?
— Viss atkarīgs no tā, cik pats ilgi daru darbus. Apmēram 12.00.
— Vai nav tā, ka skolā dažreiz skolotājai bija jāparāda priekšā, bet tagad beidzot jāmācās, jāuzzina, kaut kas jāatklāj pašam? Vai tas nav pat interesantāk?
— Reizēm jā un reizēm nē.
— Vai patīk mācīties no mājām?
— Nepatīk!
— Kuri priekšmeti tev patīk vislabāk šobrīd?
— Sports un latviešu valoda.
— Kas attālinātajās mācībās tev šķiet pats grūtākais?
— Nepatīk, ka nevar būt kopā ar skolotāju un klasi, jo dažreiz grūti saprast jauno vielu.
— Kā tu sazinies ar skolotājiem?
— Mums ir Zoom, tad vēl lietojam Whatsapp, esam e-klasē un arī telefoniski sazināmies.
— Kā rīkojies, ja ar kādu uzdevumu ir grūtāk tikt galā?
— Es tad zvanu skolotājai, citreiz tiekamies Zoom.
— Arī tev noteikti vislielāko atbalstu attālinātajās mācībās sniedz ģimene. Ko tu parasti vaicā vecākiem saistībā ar skolu?
— Reizēm mamma izskaidro to, ko uzreiz nesaprotu, bet tas nav bieži.
— Kur vēl tu vēl meklē atbildes, ja rodas kādi jautājumi? Internets, grāmatas, zvans draugam?
— Internetā.
— Vai ilgojies pēc skolasbiedriem, skolotājiem?
— Jā, noteikti, gribu katru dienu iet uz skolu, tas pietrūkst.
— Vai gribi kādam draugam nodot sveicienu?
— Sveiciens manai klasei, jo man visa klase ir kā draugi!

Savs redzējums, izjūtas un pieredze ir arī vidusskolas 11. klases skolniecei Laurai Elizabetei Ķiršakmenei. 

— Kā tev sokas ar mācību stundu noslēgumu ikdienā?
— Kā kuru dienu, atkarīgs no tā, kā saplānoju savu dienu. Ir reizes, kad mācos no rīta, ir reizes, kad sāku varbūt tikai ap 17.00. Protams, Zoom stundām pievienojos, iesaistos, mācos un cenšos visu savu uzmanību veltīt skolotājam. Dienas plāns ir atkarīgs no mana garastāvokļa un motivācijas — ja esmu motivēta, izdarīšu daudz, ja nē, tad vai nu sevi piespiedīšu, vai arī ļaušu atpūsties, darīt lietas, kas iedvesmo, un tikai pēc tam ķeršos klāt uzdotajiem darbiem.
— Interesantāk ir informāciju, atbildes uz jautājumiem meklēt pašai vai tomēr labāk, ja skolotāja ko iesaka?
— Ja tēma ir interesanta, tad, protams, aizraujošāk ir vēl pameklēt informāciju, paskatīties fotogrāfijas, video par uzdoto un stāstus, kas varbūt netiktu parādīti skolā. Mūsu skolotājas diezgan daudz iesaka avotus, kuros skatīties, meklēt informāciju, un mēdz arī parādīt pašas.
— Vai patīk mācīties no mājām?
— Kā jau visam… ir savi plusi un ir savi mīnusi. Protams, labprātāk atgrieztos skolas vidē un turpinātu mācīties klātienē kopā ar saviem klasesbiedriem un superīgajiem skolotājiem. Mācīties mājās ir brīžiem grūtāk, it īpaši smagajos priekšmetos, kas man ir matemātika, fizika un ķīmija. Daudz informācijas pašai jālasa, cītīgi jāklausās, ko skolotājs skaidro. Un, ja ir neskaidrības, tad jāraksta un jālūdz palīdzība. Tomēr ir arī savi plusi — varu savu dienu plānot, kā gribu, protams, rēķinoties ar Zoom stundām. Kā arī varu sākt ar tiem mācību priekšmetiem, ar kuriem vēlos.
— Kas attālinātajās mācībās tev šķiet pats grūtākais?
— Nesatikt klātienē skolotājus, klasesbiedrus, skolas biedrus un pārējos cilvēkus, kuri ar mums bija ikdienā.
— Kādas iespējas tu izmanto saziņai ar skolotājiem ?
— Kā vien tas ir iespējams! Caur e-pastu, caur sms, sazvanoties gan «parastajos» zvanos, gan video zvanos.
— Kāds ir tavs rīcības plāns, meklējot atbildes uz grūtākiem jautājumiem?
— Pirmais solis vienmēr ir paprasīt klasesbiedriem, vai arī viņi nesaprot. Ja saprot, tad izskaidro, ja nesaprot, tad no Whatsapp čata «ceļoju» uz e-klasi, lai prasītu skolotājam palīdzību. Tad vēl, protams, internets, grāmatas, ģimenes locekļi un skolotāji ir mani glābēji, kad nevaru atrast meklētās atbildes.
— Vai ilgojies pēc skolasbiedriem, skolotājiem?
— Ilgojos un ļoti! Skola ir vide, kur jūtos labi, kur varu izpausties un sevi parādīt, varu darboties pašpārvaldē, kas man tik ļoti patīk. Lai gan dažreiz paliek grūti, tomēr, paskatoties atpakaļ, varu teikt, ka kopīgi ar savu komandu esam paveikuši daudz. Varēju satikties ar skolotājiem, parunāties par visdažādākajām tēmām, kopīgi domājām idejas par to, ko varētu, vajadzētu un vēlētos. Joprojām uzturu kontaktu ar šiem skolotājiem, tas man nozīmē ļoti daudz, jo viņi ir daļiņa no manis. Viņi ir devuši daudz — gan iemācījuši man visnesaprotamākās lietas, gan bijuši līdzās un iedvesmojuši grūtos dzīves posmos, gan atbalstījuši manus mērķus, sapņus un iecerētos plānus.

Vēlu ikvienam izturību, pacietību un atgādinu: mēs visi esam vienā laivā, visi varam otrā ciešāk ieklausīties, lai kopā sasniegtu labāku rezultātu, un ticiet — viss izdosies, lai cik grūti šobrīd tas šķistu!