Baudot ziemas priekus, atceries par drošību!

Ziņas

Sākoties sniegotajam ziemas periodam, aktīvo sezonu baudīt steidz ne vien bērni, bet arī pieaugušie. Ezeri, dīķi un pakalni kļuvuši par iecienītu atpūtas vietu, kas vilina gan ar bagātīgu sniega, gan ledus kārtu. Lai, baudot ziemas priekus, izvairītos no traumām un nelaimēm, jāatceras par drošības pasākumiem un jāatpūšas ar apdomu.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa vecākā inspektore Irita Slavinska atzīst, ka ugunsdzēsēji glābēji ik dienu steidzas uz dažādiem glābšanas darbiem, lai palīdzētu nelaimē nonākušiem cilvēkiem un dzīvniekiem. Statistika liecina, ka 2018. gadā glābšanas darbos uz ledus izglābti 15 cilvēki, bet 2019. gadā — deviņi. Nereti ielūzušos cilvēkus izglābt neizdodas, jo cilvēka ķermenis aukstā ūdenī ļoti strauji atdziest. Šoziem ugunsdzēsēji glābēji no ūdenstilpēm izcēluši jau 17 bojāgājušos. Ir svarīgi apzināties, ka ledus kārta uz ūdenstilpēm neveidojas vienmērīgi, un nekad nevar zināt, vai ledus ir simtprocentīgi drošs. Ledus kārta veidojas pakāpeniski, sākot no krasta, tāpēc tuvāk ūdenstilpes vidum tā būs plānāka. Ledus būs plānāks arī zem tiltiem, upju sašaurinājumos, pie krastiem, ar niedrēm un krūmiem apaugušās vietās, kanalizācijas un strautu ietekās, āliņģu vietās un upēs ar spēcīgu straumi. Ja uz ledus atrodas makšķernieki vai citi pieaugušie, tas nenozīmē, ka ledus ir drošs! Redzot, ka cilvēks vai dzīvnieks ir ielūzis ledū vai noticis cits negadījums, jāzvana uz 112, jāizstāsta kur un kas noticis, jāatbild uz dispečera jautājumiem, jāpārliecinās, vai tuvumā nav kāds pieaugušais, kurš varētu palīdzēt, un jāsagaida glābēji.
Ja sanācis ielūzt ledū, galvenais ir saglabāt mieru un elpot pēc iespējas lēnāk un dziļāk. Tā vietā, lai haotiski kustētos, zaudējot spēkus, vienmērīgi jākustina kājas, it kā griežot velosipēda pedāļus. Ja soma vai mētelis velk uz leju, jāmēģina no tā atbrīvoties, un, ja iespējams, jāsauc palīgā. Noliekot rokas uz ledus, jāaizstiepjas pēc iespējas tālāk, jāmēģina uzgulties uz ledus malas ar krūtīm un izstumt sevi no ūdens. Tiekot atpakaļ uz ledus, palēnām jāripinās prom no bīstamās vietas, jārāpo uz krastu un pēc tam jādodas uz tuvāko silto vietu skrienot.
VUGD atgādina, ka, ļaujoties ziemas priekiem, jāatceras arī par citiem drošības pasākumiem. Laižoties lejā no kalna, jāpievērš uzmanība tam, vai nobrauciena galā nav ūdenstilpe vai iela. Pastaigāties ieteicams pa mežu, pļavu vai parku, nevis pamestām un neuzceltām ēkām. Sniega kauju laikā jāpikojas tālāk no ielām un aizsalušām ūdenstilpēm, lai cīņas karstumā neuzskrietu uz ielas vai ledus. Slidot ieteicams aizsalušās peļķēs un mākslīgajās slidotavās. Lai izvairītos no nelaimes, pirms došanās ārpus mājas jāinformē vecāki. Ieteicams ņemt līdzi uzlādētu mobilo telefonu, kas var izglābt dzīvību un apmaldīšanās gadījumā krietni atvieglot meklēšanas procesu.