Mūsu Intars ar vientulību aizdejojis līdz uzvarai

Personības

30. janvārī ar krāšņu finālšovu noslēdzās Latvijas Radio 2 aptauja «Muzikālā banka 2020», kurā gada vērtīgākās dziesmas titulu ieguva Intara Busuļa izpildītā dziesma «Dejo vientulību».
Par pašmāju muzikālās balvas vērtīgākās 2020. gada dziesmas titulu sacentās 15 klausītāju iemīļotākās un žūrijas atzinību guvušās kompozīcijas. Intars Busulis, saņemot apbalvojumu, pateicās atbalstītājiem — balsotājiem, klausītājiem un skatītājiem, — atzīstot, ka sākotnēji gan dziesma bijusi kā eksperiments, bet tā pašam ir ļoti tuva un dvēseliska, tāpēc, iespējams, tas arī «nolasīts». Līdz ar to «Muzikālās bankas» vērtīgākās dziesmas titulu Intars Busulis ieguvis jau trešo reizi. 2017. gadā mūziķis triumfējis ar dziesmu «Nākamā pietura — depo», savukārt 2008. gadā — ar kompozīciju «Brīvdiena».
Patiešām kā eksperiments
Sarunā ar «Talsu Vēstīm» Intars Busulis pastāsta, ka patiešām doma par to, ka kompozīcija «Dejo vientulību» varētu mērķēt uz pašas vērtīgākās dziesmas titulu, nav bijusi, jo sapratis, ka tā varētu patikt ne visiem. «Dziesma man bija kā eksperiments. Tā palika tāda, kāda tā man bija pirmajā uzmetumā. Ritmu maiņa un kaut kāda iejaukšanās no malas, mainot skaņdarbam formu un vēl šo to, — man šķita, ka tas viss skaņdarbam varbūt nepiestāv. Nelikās, ka katram cilvēkam tas varētu patikt, jo tas formas ziņā ar savām ritma maiņām patiešām ir interesants. Nu tā tas arī tapa… Tapa Ģibuļu pagastā,» komentē «Muzikālās bankas 2020» vērtīgākās dziesmas titula ieguvējs.
Videoklips filmēts Talsu pusē
Uz jautājumu par dziesmas videoklipa tapšanu, Intars Busulis min, ka tas filmēts Talsu novada Ģibuļu pagastā un redzams arī Melnsila jūras krasts. «Jā, viss ir tapis mūsu galā. Arī Valpenes piramīda ir redzama. Kad dziesmas teksta autorei Katei Elpo jautājām, kā nosaukt šo skaņdarbu, viņa teica «Dejo vientulību». Tad varētu koncertā pieteikt: «Un tagad Intars dejo vientulību.» Tātad ērts nosaukums skaņdarba pieteikšanai,» sev raksturīgajā manierē turpina mūziķis.
Skaņdarbs ar dziļu saturu
Intars teic, ka dziesma pabeigta 2019. gada beigās un videoklips uzfilmēts 2020. gada sākumā, kad no pandēmijas nebijis ne vēsts, bet tagad ir laiks, kad uz tās nosaukumu varam paskatīties citādāk. Dziesma nav bijis kā pravietisks skatījums par laiku, kas ir tagad, kad patiešām jābūt vienam ierobežojumu dēļ. «Šis skaņdarbs vairāk ir kā vēršanās pie galvenā, lai izprastu kādas lietas. Par dzīvi vispār… Ar dziļu saturu,» komentē dziedātājs. Skaņdarba pieteikumā par dziesmu teikts, ka tā ir «ceļojums vientulībā pēc patiesības. Kā senākiem mistiķiem dodoties tuksnesī, kalnos pēc atbildēm vai mūsdienu cilvēkam vēršoties pie debesīm, kad paša un citu atbildes vairs neder.»
Gatavošanās «Muzikālajai bankai» — šogad citādāka
Dziedātājs nenoliedz, ka šis gads bijis neierasts visādā ziņā, jo ierobežojumu dēļ nevarējuši kopā mēģināt un katrs to darījis individuāli, bet liels pluss bijis tas, ka dziesma izpildīta koncertos estrādēs, tādēļ skatuvi skaņdarbs jau bija izbaudījis. Tāpat skaistās frizūras un glītie nagi šajā laikā esot katra ģimenes lieta, un viņš neesot izņēmums. «Griezām matus un frizūras veidojām mājās. Gludināju iepriekšējā gada «Muzikālās bankas» uzvalku, un tas bija arī zīmīgi, jo nepaspēju to novalkāt iepriekš, tādēļ uzvilku arī šī gada pasākumā. Un ne velti — pagājušajā gadā bija otrā vieta, bet šogad — pirmā. Tagad ir vērts padomāt par jaunu uzvalku, ko uzvilkt nākamajā «Muzikālajā bankā», jo šis būs sevi atpelnījis ar balvām un atzinības rakstiem. Vēl, ja runājam par gatavošanos pasākumam, tad jāsaka, ka gatavoju arī Raimonda Paula popūriju. Bet gatavošanās kopā kā tāda jau nekāda, jo mēģinājumus nevar rīkot un neko citu arī nevar,» piebilst mūziķis no Talsiem.
Vai bija nojausma?
Intars Busulis atklāj, ka, lai arī iesākumā nebijusi pārliecība par to, ka «Dejo vientulību» varētu iekarot lielas auditorijas simpātijas, tad, kad dziesma «Muzikālās bankas» aptaujas topā turējusies ilgas nedēļas, jau šķitis, ka kaut kas varbūt šīs dziesmas sakarā briest. «Man jau likās aizdomīgi, ka Artūrs ir ceturtajā vietā… Trešā un otrā vieta — tas jau būtu bijis labi.
Šādos brīžos man nav īsti svarīgi, kurš vinnē, bet gandarījums jau, protams, par pirmo vietu ir. Paldies žūrijai, paldies tautai un dalībniekiem! Visās balošanās dziesma «Dejo vientulību» bija pirmajā vietā. Rīkotāji pačukstēja, ka tā ir pirmo reizi, kad viena dziesma «Muzikālajā bankā» ir pirmajā vietā visos trīs balsojumos — tautas, ekspertu un pašu mūziķu,» prieku neslēpj dziedātājs. «Muzikālās bankas» vērtīgākā dziesma tiek noteikta vairākās kārtās. Pirmajās divās kārtās balsis nodeva «Muzikālās bankas» ekspertu padome un klausītāji aptaujas mājas lapā www.muzikalabanka.lv. Savukārt trešajā, noslēdzošajā balsojuma kārtā, tika summēti pirmo divu kārtu un tiešraides telefonbalsojuma rezultāti. Finālšova skatītāju un klausītāju balsis ietekmēja 50 procentus no kopvērtējuma.
Dīvaino laiku izpildītājs
Mūziķis neslēpj sakritību, ka pēdējo desmit gadu laikā «bijušas tikai divas tādas dīvainās «Muzikālās bankas». Viena bija 2017. gadā, kad bija pārejas periods no Ventspils uz Daugavpili, kad neviens nezināja, kurā vietā notiks šī «Muzikālās bankas» balvu pasniegšanas ceremonija. Tas notika Latvijas radio studijā. Visi bija interesanti sasēdušies pa koridoriem… Un tad dziesma «Nākamā pietura — depo» arī bija pirmajā vietā… Un arī šī «Muzikālā banka», ko mēs visi atcerēsimies, jo tā bija bez klātienes skatītājiem pandēmijas laikā. Dīvaino laiku izpildītājs. Intars Busulis un Abonementa orķestris. Ideāli,» smej mūziķis, kurš vēlas pateikties arī «GG Choir» gospeļkorim, kas piedalās lielākajā daļā viņa jaunāko dziesmu, bet diemžēl ierobežojumu dēļ pasākuma laikā televīzijā bija dzirdams vien ieraksta veidā.
«Galvenās ir emocijas, un tās nolasījās…»
Runājot par kolektīva darbu, Intars smej, ka visi kolēģi ir augstas raudzes profesionāļi ar augstākām izglītībām. Izņemot viņu. «Visiem ir augsta atbildības sajūta. Un galvenais jau ir emocijas, un tās nolasījās. Tās saprotoši tika nodotas skatītājiem,» sarunu noslēdz mūziķis, izsakot pateicību arī Talsu novada iedzīvotājiem un, īpaši — Ģibuļu pagastam — par atbalstu. «Nekad man nav nākušas tik daudz pateicības vēstules no Talsu novada ļaudīm. Un sevišķi no Ģibuļu pagasta — nez kāpēc. (Smejas.) Paldies visiem! Gads iesācies motivējoši, lai darbotos tālāk, jo, atklāti sakot, bija jau iestājies panīkums, atslābums — iekšējais un garīgais. Bija maz motivācijas, un nezināju, kur smelties iedvesmu. Un šis notikums atkal nolika visu savās vietās un atpakaļ uz pareizā ceļa… Ja mums šādi turpinās klāties, kā ir tagad, tad mēs ejam jauna albuma virzienā. Ja es teiktu, ka ejam uz lielu koncertu arēnā, tā būtu baigā atļaušanās, ja skatāmies, kas notiek. Jo tas «diez vai varēs pulcēties» virmo visapkārt. Lai kā arī gribētos un lai cik spēcīga būtu mūsu komanda, rādās, ka šogad tas būs nereāli,» sarunu noslēdz Latvijā iemīļotais mūziķis Intars Busulis.