Slimnīcas joprojām drīkst lemt pašas

Veselība

Valsts operatīvā medicīniskā komisija (VOMK) 10. decembrī lēma Latvijā izsludināt ārkārtas situāciju veselības aprūpes jomā, kas nozīmē, ka ārstniecības iestādēm tiek dotas plašākas iespējas rīkoties ar resursiem, lai sniegtu palīdzību gan «Covid-19», gan neatliekamajiem pacientiem ar citām saslimšanām.
Slimnīcas «Covid-19» pacientu aprūpē pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas drīkst iesaistīt medicīnas personālu, kas ierastos apstākļos nestrādātu ar infekcijas slimības pacientiem, tātad drīkst piesaistīt citu specialitāšu ārstus. Tāpat ir dota iespēja citādāk plānot darba un atvaļinājuma grafiku, lai nerodas situācija, ka krīzes apstākļos liela daļa no personāla nav pieejama. Šāds juridisks statuss arī paātrina lēmumu pieņemšanas procesu, un VOMK ir plašākas pilnvaras uzdot ārstniecības iestādēm pārvirzīt noteiktus veselības aprūpes pakalpojumus un pacientu plūsmu. Piemēram, ja kādā slimnīcā nevarēs nodrošināt veselības aprūpes pakalpojumus, kurus nedrīkst pārtraukt sniegt iedzīvotājiem, tos organizēs citā ārstniecības iestādē. Tāpat 2. un 3. līmeņa slimnīcām būs jāpārņem pacienti no reģionālajām un universitātes slimnīcām, kuru veselības stāvoklis un turpmākā ārstēšanas gaita to pieļaus. Veselības ministrija arī atbalsta iespēju pacientu plūsmas izsekošanai dot iespēju izveidot reģiona koordinatorus.
Bez lielām izmaiņām
Kā vēsta Veselības ministrijas oficiālajā mājaslapā sniegtā informācija, tāpat kā līdz šim slimnīcas pašas lems par noteiktu plānveida un citu veselības aprūpes pakalpojumu ierobežošanu, ņemot vērā konkrēto situāciju, primāri sniedzot neatliekamo palīdzību. Ja būs nepieciešams veselības aprūpes pakalpojumus ierobežot plašāk, tāpat kā iepriekš lēmumu apstiprinās valdība. Arī turpmāk tiks nodrošināta neatliekamā medicīniskā un akūtā palīdzība, tai skaitā izmeklējumi un konsultācijas, kas nepieciešamas. Tāpat iepriekšējā apjomā tiks sniegti ambulatorie veselības aprūpes pakalpojumi, tai skaitā speciālistu konsultācijas. Netiks atceltas arī onkoloģiskās, dzīvību glābjošas, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte.
Katra ārstniecības iestāde individuāli sazināsies ar pacientu, lai informētu, ja kāds pakalpojums tiks atlikts. Vienlaikus šie pacienti nezaudēs savu rindu, un, atjaunojot konkrēto pakalpojumu sniegšanu, tos saņems prioritāri. Ja cilvēks, piemēram, kopā ar ģimenes ārstu izlemj, ka kāds pakalpojums šobrīd nav nepieciešams, svarīgi ir atcelt pierakstu ārstniecības iestādē.
Situācija Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiālē
Kad nu jau izsludināta ārkārtas situācija veselības aprūpes jomā, Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiāle joprojām nodrošina gan neatliekamu medicīnisko palīdzību, gan plānveida pakalpojumus (ambulatoros, dienas stacionāra un stacionāra).
«Pašlaik no valsts puses nav noteikts, ka būtu jāierobežo pakalpojumu pieejamība, ja tas nav nepieciešams. Plānveida pakalpojumi tiek nodrošināti, tai skaitā arī operācijas, bet situācija var mainīties katru dienu, tāpēc aicinām iedzīvotājus sekot līdzi informācijai no uzticamiem avotiem par izmaiņām veselības aprūpē,» informē Viola Grinvalde, SIA «Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca» galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste.
Uz jautājumu, vai Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiāle arī varētu veikt «Covid-19» slimnieku stacionēšanu, V. Grinvalde teic, ka šobrīd Talsu filiāles slimnīcā nav plānots stacionēt «Covid- 19» pacientus, bet slimnīca uzņem pacientus ar cita veida saslimšanām, tādējādi atvieglojot darbu tām ārstniecības iestādēm, kurās tiek ārstēti pacienti ar šo vīrusu. Pacienti ambulatoros, diagnostiskos pakalpojumus, kā arī laboratoriju var apmeklēt tikai ar iepriekš veiktu pierakstu, lai nodrošinātu pareizu pacientu plūsmu un telpu dezinfekciju. Iedzīvotāji, ja ir pamatotas bažas par savu veselību, tiek aicināti vērsties uzņemšanas nodaļā un saņemt palīdzību savlaicīgi. Tāpat svarīgi būt atbildīgiem un ievērot valstī noteiktos piesardzības pasākumus — masku nēsāšanu, distances ievērošanu un roku higiēnu.