Viva la fotografia!

Kultūra

14. novembrī norisinājās «Kurzemes foto dienas «Saldus 2020»» noslēgums šī brīža jau ierastajā veidā — tiešsaistē. Pasākumu rīko Kurzemes fotoklubu asociācija, kas apvieno astoņus fotoklubus. Līdz ar to foto dienas pulcina gandrīz visus Kurzemes fotoklubu dalībniekus, tai skaitā arīdzan Talsu fotokluba pārstāvjus, kuriem šī gada foto dienas nesušas daudz apbalvojumu.
Foto dienu pasākums sastāv no divām daļām — dalībnieku plenēra, kas norisinās katru gadu citā Kurzemes pilsētā, un dalībnieku individuālā fotokonkursa. Šī gada individuālā konkursa tēma bija «Portrets». Konkursā pavisam piedalījās 46 autori no sešiem Kurzemes fotoklubiem un tika iesūtīti 132 darbi — katrs autors varēja iesūtīt līdz trim fotogrāfijām. Iesūtītos darbus vērtēja gan paši konkursa dalībnieki, gan neatkarīga žūrija, kuras sastāvā bija pieredzējušās fotogrāfes Māra Brašmane, Inta Ruka un Linda Kaufmane, izveidojot divus TOP 10 labākos darbus.
Par to, ka žūrijas darbs nav bijis viegls,
vēstīja žūrijas locekļu sūtītās vēstules. Inta Ruka rakstīja: «Sveiciens visiem dalībniekiem! Paldies par uzaicinājumu darboties žūrijā ar Māru Brašmani un Lindu Kaufmani. Es darbojos diezgan savrupi, un piedalīšanās žūrijā ir iespēja redzēt fotogrāfu darbus. Biju patiešām priecīga redzēt autoru veikumu un jāsaka, ka bija patiešām ļoti daudz labu darbu. Uzdevums izvēlēties desmit darbus nemaz nebija tik vienkāršs, kā sākumā varētu likties. Labu portretu bija daudz. Lai arī it kā viens žanrs, tomēr darbi bija atšķirīgi — studijā, sadzīves, konceptuāli utt. Tas arī padarīja izvēli sarežģītu. Skatījos darbus daudz reižu, lai varētu atlasīt. Tie visi bija ļoti labi darbi.
Kad beigās mēs (žūrija — aut.) bijām atlasījušas katra desmit darbus, izrādījās, ka mūsu domas sakrita par daudziem darbiem, bet bija arī tādi, kuri raisīja diskusijas. Pirmā vieta, manuprāt, ir ļoti spēcīgs portrets. Sejas izteiksmē vērojama gan neziņa, gan trauksme, gan pārliecība un cīņas spars. Un arī ārkārtīgi veiksmīgs risinājums krāsās.
Es priecājos, ka fotogrāfija vēl aizvien dzīvo! Forši, ka esam daudzi ķertie, kuri skatās, meklē, atrod un vēlas parādīt citiem to pasauli, kādu redzam, sajūtam un saprotam. Un tikai fotogrāfi zin, cik daudz laika, enerģijas un līdzekļu tiek ziedots. Bet, kad rezultāts ir panākts, nāk prieks un gandarījums. Lai jums vienmēr fotoaparāts ir līdz, kad satiekat interesantus cilvēkus!»
Savukārt Māra Brašmane, sūtot sveicienus foto dienu dalībniekiem, izteica prieku par dalībnieku daudzumu un fotogrāfiju augsto kvalitāti. Šis bijis interesants, bet ne tik viegls darbs, jo nav bijis viegli izlemt, kurš darbs ir labāks — vai tas, kurš uzņemts studijā, piedomājot pie kompozīcijas, modeļa, tērpa un detaļām, vai plenērā uzņemts attēls.
Trešā žūrijas locekle — Linda Kaufmane — arīdzan norādīja, ka izvēle nav bijusi vienkārša un viegla. Pie tam uzmundrināja autorus, kuru darbi netika pirmajā desmitniekā, uzsverot, ka viņu darbi nav mazāk vērtīgi, jo arī tajos, kā bijis redzams, ieguldīts darbs un radošums.
Žūrijas labāko desmit darbu vērtējumā
Talsu fotokluba vārds izskanēja divas reizes: trešo vietu ieguva Jānis Priedītis ar darbu «Varis» un astoto vietu — Aleksandrs Tarabanovskis ar darbu «Nadīne». Savukārt fotoklubu labāko desmit darbu vērtējumā no Talsu fotokluba dalībnieku vidus veselās trīs — trešajā, piektajā un sestajā — vietā iekļuva Aleksandrs Tarabanovskis ar darbiem «Enija ar lupīnām», «Nadīne» un «Agnese»; septītajā vietā iekļuva Dainis Kārkluvalks ar darbu «Francis», bet astoto vietu ieguva Kaspars Poriņš ar darbu «Annija». Jāpiebilst, ka K. Poriņš saņēma arī Saldus fotokluba simpātiju balvu par šo darbu. Savukārt balvu, izpildot vienu no foto dienu plenēra uzdevumiem, kurā bija jādodas fotografēt uz Saldus tuvumā esošo zemnieku saimniecību «Bruzilas», kas nodarbojas ar lopu audzēšanu, ieguva Zigmārs Šteins.
Talsu fotokluba prezidents Uldis Balga,
vaicāts par Kurzemes foto dienu norisi, pauda ka tās izdevušās uz labāko, ko arī varēja gaidīt.
«Paveicās, ka tad, kad rīkoja fotoplenēru, bija septembris, nebija lielu ierobežojumu un tajā dienā bija jauks laiks. Piedalījās aptuveni 80 fotogrāfu, tai skaitā 17 no Talsiem. Plenērā parasti dod kādu uzdevumu. Saldus fotoklubs bija devis uzdevumu izveidot fotokolāžu, par tēmu ņemot kādu Māra Čaklā dzejoli. To arī izdarījām un Saldus pilsētas bibliotēkā šīs fotokolāžas arī ir apskatāmas līdz pat gada beigām,­» stāsta U. Balga. «Tā kā otrā satikšanās vairs nebija iespējama, tad konkursa rezultāti norisinājās tiešsaistē un ļoti veiksmīgi. Izrādās, fotogrāfija ļoti labi pakļaujas šādai te — attālinātai procedūrai. Esam jau pieraduši skatīties fotogrāfiju uz ekrāna, un, ja ir cilvēks, kas šo pasākumu novada un izstāsta rezultātus, tad viss notiek!»
Runājot par individuālā konkursa rezultātiem, U. Balga uzsver, ka rezultāti ir ļoti labi: «Augstāko balvu saņēma Jānis Priedītis, kurš ieguva trešo vietu žūrijas vērtējumā, kas ir ļoti augsts vērtējums. Autoram liels pagodinājums un prieks, ka šai vietai nāk līdzi arī balva. Savukārt Aleksandram Tarabanovskim arī ir ļoti labs sasniegums, jo visi trīs iesniegtie darbi tikuši ļoti labi novērtēti, kas pozicionē viņu kā labu portretistu, kādu jau viņu pazīstam, un tagad to zina arī pārējā Kurzeme.»
2021. gadā Kurzemes fotodienas
norisināsies Talsu pilsētā Talsu fotokluba vadībā. «Sasparojušies un redzējuši, kā viss norisinājās Saldū šogad, esam sākuši domāt par nākamajām fotodienām, kas nākamgad notiks Talsos,» min fotokluba vadītājs. «Pēc iepriekšējas norunas, mūsu konkursa temats ir «Pilsētvide» visplašākajā ziņā — gan arhitektūra, gan cilvēki, gan ielas fotogrāfija. Savukārt plenēru plānots rīkot Dižmāras tirgus laikā, kas zināmā mērā sasaucas ar iepriekšminēto tematu «Pilsētvide», un šī gadatirgus laikā Talsu pilsēta parasti ir pilna ar cilvēkiem.» Plenēra galvenais temats gan tikšot precizēts, kad pasākuma datums būs pienācis jau tuvāk. Patlaban fotokluba dalībnieki ir pamazām sākuši domāt, kā tas viss varētu notikt. Ir bijušas sarunas ar Kultūras un sporta attīstības centru un Talsu tautas namu par atbalstu, lai šis pasākums varētu notikt un Kurzemes foto dienas godam norisinātos Talsos.
«Viss ir mūsu rokās,» uzsver Uldis Balga, «viss no mums atkarīgs — cik enerģijas ieliksim, tik arī lielā mērā pasākums būs izdevies. Lai dzīvo fotogrāfija!»