Valsts svētkos Talsi mirdzēja koši

Talsu novads

No 17. līdz 19. novembrim ikvienam Talsu pilsētas iedzīvotājam un apmeklētājam bija baudāmas īpašas gaismas spēles un vizuāli stāsti vairākās pilsētas vietās. Cilvēki sociālo saziņu vietnēs, daloties ar iemūžinātajiem kadriem, pauž pateicības vārdus, ka šajā drūmajā laikā pasākuma veidotājiem izdevies radīt svētku sajūtu.
Tā kā šogad vīrusa «Covid-19» izplatība uzliek zināmus ierobežojumus, Talsu tautas nama radošajai komandai bija jādomā, kā citādāk radīt valsts svētku noskaņu pilsētā, kas ir novada centrs. Sākumā bija plānots svētku koncerts pie Talsu tautas nama ar Latvijā zināmu mūziķu uzstāšanos, pēc tam uguņošana Pilskalnā, kas ik gadu pulcē daudz ļaužu. Noteiktie pulcēšanās ierobežojumi visu mainīja. Šī mēneša sākumā vēl izskanēja doma par multimediālu pastaigu Talsos «Talsi (at)spīd Latvijā» ar sešiem dažādiem pieturas punktiem, kuros būtu iespēja uzzināt interesantus stāstus. Taču, pulcēšanās ierobežojumiem kļūstot vēl stingrākiem, arī šo pastaigu atcēla. Kultūras dzīves organizētājos ideja pilsētu sapost valsts svētkiem citādākā veidā, nekā ierasts, neapsīka. Rezultātā trīs dienas ikvienam bija iespēja vērot gaismu un video projekciju stāstu «Sirds domas Latvijai» pie Talsu tautas nama, video projekciju «Mūsu rokas, mūsu otas» uz Talsu mākslas skolas ēkas, «Strūklaku dejas» Talsu ezerā, kur bija izvie-tota 140 metrus gara strūklaku rinda, «Gai-smu spēles» pie pieminekļa «Koklētājs».
«Liels paldies Talsu novada pašvaldības vadībai, kura bija noteikusi, ka valsts svētkos noteikti kaut kam pilsētā ir jābūt. Bija gan finansiāls, gan morāls atbalsts. Tas mums, radošajiem cilvēkiem, ir ļoti svarīgi, lai iecerēto īstenotu. Priecē, ka svētku radīšanā iesaistījās mūsu pašu cilvēki un uzņēmēji. Paldies novadā esošajam uzņēmumam SIA «Artistic» un tā īpašniekam Jānim Pētersonam, par izgaismotajiem objektiem, mūziku Talsu ezerā strūklakām sarakstīja talsenieks Gints Saulītis, videoprojekcijās redzamos zīmējumus veidoja Talsu skolu, bērnudārzu bērni, uzņēmumi, iestādes. Atbalstu, kā katru gadu svētkos, sniedza arī uzņēmums «Vika Wood». Visiem paldies uzreiz nav iespējams pateikt. Šajā laikā ir svarīgi saglabāt pozitīvismu, ticību, ticību savai zemei un pilsētai. Manuprāt, mums tas šogad visiem kopā ļoti labi izdevās,» saka Talsu tautas nama vadītāja Dace Obodovska.
Kā lasāms sociālajos tīklos, par redzēto valsts svētkos Talsos cilvēki izteikuši labas atsauksmes. Labi vārdi un paldies svētku organizatori saņēmuši arī privāti. Ne viens vien paudis, ka šāda pastaiga Talsos ir daudz vērtīgāka un labāka par pāris minūšu salūtu. Tam piekrīt arī tautas nama vadītāja. «Pirms visiem ierobežojumiem, es rosināju ideju, ka būtu laiks atteikties no salūta un, iespējams, spert šo soli pirmajiem Latvijā, ejot uz zaļo domāšanu. Uguņošana vairs īsti nav modē, es pat teiktu, ka tas nav gaumīgi. Ierobežojumi mums ļāva šo ideju īstenot. Tas pierādīja, ka citādais nemaz nav sliktāks, bet, iespējams, pat labāks. Talsi tik spoži spīdējuši nebija ilgi,» saka D. Obodovska.
Interesējoties, vai Talsos turpmāk būs par vienu jauku tradīciju valsts svētkos vairāk, tautas nama vadītāja to nenoliedz. «Mēs esam ideju ģeneratori, ejam ar piedāvājumu. Vadība uzklausa, un seko nākamie soļi. Šajā reizē mums bija ļoti laba sadarbība ar pašvaldības administrāciju un vadību. Idejas varējām īstenot,» viņa bilst.
Tuvojoties Adventes un Ziemassvētku laikam, pilsēta lēnām sāks ietērpties šo svētku rotā. Pilsētas lielās egles kopīga iedegšana, kā ik gadu ierasts, šogad izpaliks, bet izgaismota tā būs. Talsu tautas nama Radošajā sētā arī greznosies Ziemassvētku egle, būs fotostūrītis, Ziemasssvētku pasts un gaidāmas citas aktivitātes.

No cilvēku paustā sociālajā saziņas vietnē «Facebook» par valsts svētkos redzēto Talsos:

♦ «Šis bija ļoti skaisti! (..) Baudījums acīm, ausīm un dvēselei! Brīnišķīgi pārdomāts un izdomāts! Daudz,daudz vairāk svētku sajūtas kā viens salūts! Paldies!!»
♦ «Brīnišķīgi! Milzīgs, milzīgs PALDIES! Piekrītu, ka šis sniedz pilnīgāku, paliekošāku svētku sajūtu, kā svētku salūts.»
♦ «Paldies! Šogad svētku sajūta ir radīta! Bijām, baudījām, priecājāmies!»
♦ «Liels, liels paldies par šo dāvanu! Tas bija brīnišķīgs baudījums.»
♦ «Bija ĻOTI skaisti, ēteriski, mistiski…Paldies ideju autoriem un pilnveidotājiem! Man pat patika labāk par salūtu.»
♦ «Liels paldies, tiešām neizsakāmi skaisti, emocijām pilns šis svētku vakars, labāk kaut kas tāds nekā salūts!!!!»
♦ «Tik skaisti saposta mana pilsēta Talsi — paldies visiem, kas ietērpuši šo pilsētu tādā skaistumā!»