Lai teika turpinātu dzīvot… Ar fonda «Viegli» atbalstu Ojārs atgūst dzirnakmeni

Kultūra

11. novembrī, atzīmējot vārda dienu, Pedvāles brīvdabas mākslas muzeja saimnieks Ojārs Feldbergs bija parūpējies par to, lai šis datums paliktu atmiņā ar kādu īpašu notikumu. Cīruļu kapsētā, kur atdusas pasaku un teiku krājēja Anša Lerha-Puškaiša aprakstītais stiprinieks Ojārs, tika uzstādīts dzirnakmens, kura sarūpēšanā iesaistījās Imanta Ziedoņa fonds «Viegli».
Pedvāles brīvdabas mākslas muzeja saimnieks, tēlnieks Ojārs Feldbergs skaidroja, ka viņš savu vārdu ieguvis par godu A. Lerha-Puškaiša aprakstītajam stipriniekam. Viņš bijis tik stiprs, ka spējis panest gan dzirnakmeni, gan pa dzirnavu kāpnēm uznest kumeļu. Viens no nostāstiem vēsta, ka spēkavīrs Ojārs līdz vietai, kur vēlējies atdusēties, aizvēlis dzirnakmeni, kas vēlāk tika nozagts. Deviņdesmito gadu sākumā Imants Ziedonis uzstādīja jaunu dzirnakmeni, kas atkal mistiskā kārtā pazudis.
«Vairākus gadus domāju, ka vajadzētu kaut ko darīt lietas labā. Mana tēva brālēns Vīlips ir A. Lerha-Puškaiša radinieks, līdz ar to arī es ar A. Lerhu-Puškaiti esmu attālos rados. Pirms vairākiem gadiem kopā ar Talsu māksliniekiem aizsākām tradīciju — katru gadu doties uz Cīruļu kapsētu, sakopt kapu, pieminēt Ojāru un pie reizes atzīmēt manu vārda dienu. Šogad pie Ojāra kapa ar Imanta Ziedoņa fonda «Viegli» palīdzību uzstādījām dzirnakmeni. Bija paredzēts lielāks pasākums, bet, ņemot vērā apstākļus, kādi ir izveidojušies saistībā ar «Covid-19», ielūdzu tikai tuvākos draugus — biedrības «Pedvāle» biedrus un māksliniekus. Man šis uzdevums saistījās ar tēvu, kurš bija iedvesmojies no stiprinieka Ojāra. Jutu nepieciešamību pieminēt Ojāru un sakopt šo vietu, lai teika turpinātu dzīvot.»