«Sapratu, ka ir pienācis laiks rīkoties»

Veselība

Talseniece Elīna Putraševica, kura šobrīd par savu mājvietu sauc Siguldu, aicina plānot ne vien dienas, bet arī stundas, lai pēc iespējas īsākā laika posmā realizētu pēc iespējas vairāk. Studiju laikā Elīna izmantoju iespēju «Erasmus+» mobilitātes ietvaros apgūt praksi Spānijā, kur jauniete paplašināja skatījumu par podologa profesiju un guva drosmi izveidot savu privātpraksi.
«2017. gada vasarā pēc ilgstošas prombūtnes Nīderlandē nolēmu atgriezties Latvijā. Atgriežoties visu nācās sākt no jauna — atradu darbu, sāku strādāt, bet sapratu, ka nepieciešama izaugsme. Saistīt savu nākotni ar ārstniecību — tas bija diezgan spontāns lēmums. Strauji tuvojās rudens un dokumentu iesniegšanas laiks, tādēļ lēmums bija jāpieņem ātri. Podologa profesiju izvēlējos ieteikuma vadīta. Sākotnēji neko daudz par šo profesiju nezināju — viss bija pilnīgi jauns. Podologs ir ārstniecības persona, kura piedalās pacientu pēdu ādas un nagu veselības veicināšanā. Podologa kompetencē ir problemātiskas un/vai bojājumu skartas pēdas novērtēšana, ārstēšana, aprūpe un rehabilitācija, kas ietver pēdas apstrādi, lokālu medikamentozu ārstēšanu un individuālu palīglīdzekļu izgatavošanu vai pielāgošanu. Podologu drīkst apmeklēt arī personas, kurām nav sūdzības par pēdu ādas un nagu izmaiņām, profilaktiski veicot ārstniecisko pēdu aprūpi.
Mācību procesu es labprāt salīdzinātu ar amerikāņu kalniņiem, kad jālec karuselī, jāturas stingri un jāiztur līdz galam. Tas bija dinamisks, informācijas bagāts un aizraujošs process ar virzību uz augšu un dažreiz arī uz leju. Studējot medicīnu, ar izaicinājumiem jāsaskaras katru dienu. Sākotnēji izaicinājums bija savienot studijas ar darbu un paralēli nokārtot autovadītāja apliecību, taču lielākais izaicinājums noteikti bija pirmās praktiskās nodarbības koledžā, slimnīcās un «Erasmus+» mobilitātes praksē. Visspilgtāk man atmiņā iespiedušies kuriozi mirkļi, kas kopā ar kursabiedriem aizvadīti lekcijās un praktiskajās nodarbībās. Spilgti atceros nervozi ķiķinošos kursabiedrus pirms sesijām — prāts bija noskaņots uz sarkastiskiem jociņiem, kafiju un melno šokolādi,» iespaidos dalās jauniete.
Par labu «Erasmus+» mobilitātes programmai Elīna lēma, jo tas ir lielisks veids, kā iegūt ārvalstu pieredzi savā specialitātē, pilnveidot sevi kā personību, uzdrošināties doties nezināmajā un pierādīt sevi kā labu speciālistu. «Par savu galamērķi izvēlējos Spāniju, jo Spānija bija lielākais izaicinājums atšķirīgās izglītības sistēmas dēļ. Spānijā podologi nodarbojas arī ar ortopēdisko iekšzoļu izgatavošanu, kā arī veic nelielas ķirurģiskas manipulācijas. Pie mums Latvijā to dara ortopēds. No kopējās trīs mēnešu prakses Spānijā biju divus mēnešus. Pirmo mēnesi aizvadīju Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā un Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, stacionārā «Biķernieki». Iejusties vietējā kultūrā un pilsētā bija diezgan viegli. Grūtāk bija izprast darbu kārtību, jo klīnikā pilnīgi viss bija citādāk — sākot ar aparatūru un beidzot ar darbību secību un līdzekļiem, bet man bija labi mentori un burvīgi pasniedzēji, kuri visu paskaidroja. Dažas lietas profesionālajā jomā, pateicoties šai pieredzei, daru citādāk un šobrīd savā ikdienā cenšos strādāt ar spāņu mieru un bez steigas.
Praksi aizvadīju Spānijas pilsētā Valensijā. Biju patīkami pārsteigta par Valensijas burvīgo arhitektūru un muzejiem. Praksē biju laika posmā, kad Valensijā tika svinēti svētki «Las Fallas», kuru laikā varēja iepazīt vietējo kultūru, nogaršot nacionālo ēdienu paelju un apskatīt krāšņus nacionālos tērpus. Entuziastiem, kuriem patīk ceļot, iesaku apmeklēt Valensiju tieši šajā laikā. Vietējos varētu raksturot kā izpalīdzīgus, sirsnīgus un atvērtus cilvēkus. Spāņi, satiekot jaunus cilvēkus, ar plašu smaidu uzņem viņus kā ģimenes locekļus. Spāņi ir skaļi un bez kompleksiem, viņiem ļoti patīk svinēt svētkus un darbadienu vakaros nesteidzīgi atpūsties,» skaidro Elīna.
«Ideja par privātprakses veidošanu radās Spānijā. Notika mistisks klikšķis un sapratu, ka ir pienācis laiks rīkoties. Sāku ar facebook lapas izveidi, reklāmu un informāciju par podologa pakalpojumiem. Izveidoju cenrādi un lapas saturu, kaut arī mans kabinets bija izveidots vien manā prātā, jo atrados Spānijā. Sāku ar pašiem pamatiem — nomāju mazu telpu, kuru iekārtoju ar pamata lietām (iekārtu, instrumentiem, mēbelēm). Sastādot cenrādi, piedāvāju vien primārās lietas, kuru veikšanai nebija nepieciešami papildu sertifikāti un instrumenti, bet gan iekārta, standarta instrumentu komplekts un zināšanas. Vēlāk pārcēlos uz daudz lielāku telpu un pamazām paplašināju piedāvājumu klāstu, taču ceļš līdz perfektai privātpraksei ir nepārtraukts. Tā kā likumdošana un grāmatvedība nav mana stiprā puse, pats grūtākais bija izprast un realizēt Ministru kabineta noteikumus. Pārvarēt šīs grūtības man palīdzēja līdzcilvēku atbalsts un sadarbība ar nozares pārstāvjiem. Jauniešiem, kuri vēl ir ceļā uz savu sapņu realizāciju, es ieteiktu noticēt sev un izvirzīt lielus mērķus, jo, nepārtraukti paturot prātā savu mērķi, īstais ceļš pavērsies un lietas pašas sakārtosies,» iedrošina Elīna.