Ogu audzētājiem vēl miera periods nav iestājies

Lauksaimniecība

Saimniecībā «Dainas» Valdemārpilī, kur nodarbojas ar zemeņu audzēšanu, darba joprojām pilnas rokas. Tur veikts viss, lai piedāvājums jau nākamgad kļūtu arvien plašāks.
Parasti zemeņu audzētāji tiek uzrunāti laikā, kad ienākas ogas un ir karstākais darba laiks, lai noskaidrotu, kā gardās ogas augušas un kāds ir pieprasījums pēc tām. Taču līdz ar ogu realizācijas beigām darbi saimniecībās neapsīkst, jo notiek gatavošanās nākamajai sezonai. Arī Dinas Jansones saimniecībā «Dainas» Valdemārpilī. Tur ne tikai paplašināti zemeņu stādījumi, bet tiem uzlikti arī tuneļi, lai nākamgad gardās ogas pie ēdājiem nonāktu jau maija sākumā.
«Zemenes esam ielikuši tuneļos, lai steidzinātu agrāku ražu. Šopavasar mums bija divi šādi tuneļi, un tie sevi attaisnoja. Tā iespējams iegūt daudz kvalitatīvākas ogas, jo tām neskādē ne vēji, ne lietus ne kādi citi ārējie faktori, kā tas notiek atklātā laukā. Lai gan līdz šim ogas piesedzām ar agrotīklu ātrākas ražas ieguvei, ārējo apstākļu ietekmi nevarējām novērst,» saka saimniece.
Agrākas ražas ieguve arī nozīmē, ka ogas iespējams izdevīgāk pārdot, nekā laikā, kad tās daudziem dārzos gatavojas. Pašlaik saimniecībā ir desmit šādi tuneļi, deviņos atrodas zemenes, bet vienā — zemeņu stādi, arī zemeņu stādi kasetēs, ko saimniece piedāvā pircējiem. Tā kā platība ļauj, zemeņu ceri atstāti augam arī uz atklāta lauka vēlākas ražas ieguvei.
Saimniecībā šo gadu laikā paveikts daudz. Kā bilst Dina, viņi ir apņēmības pilni kaut ko pamainīt. Lai piedāvātu pircējiem ne tikai zemenes, bet arī vasaras un rudens avenes, sausseržus, šogad tiem ierīkoti stādījumi. Ja avenes cilvēki zina, tad ar sausseržiem esot mazliet citādāk. Tās Latvijā piedāvājumā esot maz un ir vēl neiepazītas ogas. Ienākas vienas no pirmajām pavasarī, vēl pirms zemenēm.
«Par citām kultūrām izdomājām, lai laikā, kad notiek tirdzniecība ar zemenēm, piedāvājumā būtu vēl kādas ogas. Sausseržu ogas varēsim tirgot reizē ar zemenēm, sāksies arī vasaras avenes. Ja viss izdosies, pircējs varēs izvēlēties. Cik esam meklējuši, sausseržus nemaz pie mums tik daudz nopirkt nevar. Šajās ogās ir daudz vērtīgo vielu un tās pat pielīdzina mūsu upenei,» saka audzētāja.
Pašlaik laika apstākļi vēl ļaujot aktīvi darboties. Nesen saimniecībā pabeigta rudens aveņu stādīšana, zemenēm vēl apgriež pēdējās stīgas, ir arī citi darbi. «Mums vēl miera periods nav iestājies,» sarunas noslēgumā atzīst saimniece.