Lielākus kokus pārstāda ar gaisa lāpstu

Lauksaimniecība

23. oktobrī Balgales pagasta «Krauju» mājās bija iespējams vērot neierastu skatu. Sadarbībā ar Talsu arboristiem jeb kokkopjiem tur izmantoja gaisa lāpstu, lai pārstādītu pirms vairāk nekā 15 gadu pie mājas stādīto dižskābardi. Pēc vairāku stundu darba tas arī bija paveikts.
Jautāta, kāpēc šādu koka pārstādīšanas veidu izvēlējusies, «Krauju» mājas saimniece Eva Jaunromāne norāda, ka attiecīgā izmēra griezējlāpstas, kas stiprinās pie traktora un ar kuru izņemt augu no zemes un pārnest uz jauno vietu, Latvijā nav. Arī koka esamība pie mājas šo darbu padarītu grūtāk veicamu. Tāpēc šī esot vienīgā iespēja, ja ir vēlme saglabāt daudzo gadu laikā izaugušo skaistuli. Priecējot, ka Talsu arboristi šādu iespēju var piedāvāt. «Lapu kokiem atšķirībā no skujeņiem sakņu sistēma nav tik kompakta. Lielus lapu kokus izrakt un ielikt jaunā vietā ir diezgan problemātiski. Gaisa lāpsta darbojas tā, ka ar lielu spiedienu no koka saknēm tiek nopūsta zeme. Tad koku kā deķi ar tehniku paceļ uz augšu un novieto jaunajā vietā. Saknes izkārto uz līdzenas vietas. Uzber mikorizas sēni, jo tā, kas dabīgā vidē atrodas pie auga saknēm, ar gaisa lāpstu ir aizpūsta. Auga saknēm ber virsū zemi un laista vienlaikus. Zemi uzber 20—30 centimetrus, neapberot visas saknes, — kas, dabīgi augot, bija virspusē, arī paliek virspusē. Pie koka atsienamajiem mietiem augs stāvēs vismaz divus līdz trīs gadus,» pastāsta saimniece.
Bieži vien dzirdēts, ka ir vēlme nozāģēt lielus kokus, jo kaut kādu iemeslu dēļ tie sākuši traucēt. «Šis ir viens no risinājumiem, lai cilvēki zinātu, ka koks ne vienmēr ir jānozāģē. Arī izmēra ziņā lielu ir iespēja pārstādīt. Protams, pirms šo darbu veikšanas nākas izvērtēt, cik koks ir vērtīgs, jo šāds pakalpojums arī kaut ko maksā,» turpina E. Jaunromāne.
Uzņēmuma SIA «FoGaTree» vadītāja Dace Jansone teic, ka, šādi pārstādot koku un pareizi kopjot, vismaz 99,9 procentos gadījumu tas arī turpinās savu dzīvi. Protams, kokam ir stress, nav izslēgts, ka arī saknes, ar gaisu pūšot zemi nost, ir mazliet traumētas, bet pieredze rāda, ka pēc pārstādīšanas un pareizas kopšanas koks ieaug. «Šādu lāpstu piedāvājam gan kā īres pakalpojumu, gan arī mūsu darbinieki šo darbu var veikt. Tehniku noteikti neuzticētu cilvēkiem, kas ar to nav darbojušies un nepārzina šāda veida koka pārstādīšanu. Šo darbu vislabāk veikt rudenī, bet iespējams arī citos mēnešos, kad ārā nav ziemas,» viņa saka.
Kā jaunumu uzņēmums todien parādīja ne tikai darbošanos ar gaisa lāpstu, bet arī ap koku liekamos ūdens laistāmos maisus. Viena tāda ietilpība ir 75 litri. Priekšrocība, ka tos var savienot vairākus kopā, ja koka stumbrs vienam izrādās par resnu. Šādus maisus var izmantot pēc koka iestādīšanas, ja regulāri nav iespējams nodrošināt tiem mitrumu.