Vērtīgo ogu šogad ir ļoti daudz

Lauksaimniecība

Vienas no pēdējām ogām, kas ienākas rudens pusē, ir dzērvenes, ko bieži dēvē par brīnum­ogu, jo to sastāvā ir daudz vērtīgu vitamīnu. Latvijā purvainās vietās lasāmas vietējās purva dzērvenes, audzētas tiek arī liel­ogu dzērvenes. Vismaz 15 hektāru lielā platībā tās aug arī Brālīšu ģimenes zemnieku saimniecībā «Piesaule». Kā saka saimniece Zanda Brālīte, šogad ogu raža esot ļoti laba.
Pēdējo piecu gadu laikā bijuši gan sausāki, gan mitrāki periodi, kas zināmu ietekmi atstājuši uz šo ogu ražu. Interesējoties, kā šogad augušas vērtīgās ogas, zemnieku saimniecības «Piesaule» saimniece Zanda Brālīte teic, ka sūdzēties nevarot. Šogad divas nedēļas vēlāk, oktobra sākumā, uzsākuši ražas novākšanu, un tagad esot karstākais darba laiks. Pēc pirmajiem vākumiem secināts, ka vērtīgo ogu šogad ir ļoti daudz. Taču to, cik liela būs raža, vēl precīzi pateikt nevarot. Pirmie tiekot vākti jaunākie lauki, kur ogas lielākas, pēc tam kārta būs pienākusi arī agrāk stādītajiem. «Šobrīd vēl nav tā, ka ogas būtu pārgatavojušās, jo ir, kas vēl briest. Ķeram katru saulaino un labo dienu, lai varam izaugušo novākt. Jo vairāk saulainu dienu, jo esam smaidīgāki. Ja laikapstākļi ļaus, ar pārtraukumiem tās vāksim līdz pavasarim,» saka audzētāja.
«Piesaulē» ar lielogu dzērveņu audzēšanu nodarbojas jau 20 gadu. Pa šiem gadiem saprasts, ka svarīgi ne tikai mācēt ogas labi izaudzēt, bet arī domāt par veidu, kā tās efektīvāk novākt. Lai 15 hektāros stādīto ogulāju ražu nolasītu, minimizējot roku darbu, saimnieks Dailis pilnveidojis iegādāto ogu novāšanas rokas kombainu, bet pats izgatavojis lieljaudīgāku ierīci.
Tā izveide prasījusi vairākus gadus, un par paveikto tagad brīnās daudzi. Saimniecībā ogu novākšanā šīs tehnikas esot liels atspaids. Saimnieki ļauj vērtīgos vitamīnus lasīt arī citiem. Interese esot. Uz Brālīšu apsaimniekoto ogu purvu cilvēki brauc no dažādām Latvijas vietām — Ventspils, Jelgavas, Saldus, Pierīgas, arī kaimiņu novadiem. Prieks, ka lasītāji ņem vērā, kurās vietās ogas ir lasāmas. Gadoties arī tādi, kas to nedara. Tad gan ir bēdīgs prāts, jo cilvēks, staigājot pa purvu un meklējot, viņaprāt, labāko vietu, ogas izbradā, izskan saimnieces teiktais.
Viņu liellogu dzērvenes aiziet uz lielākajiem Latvijas uzņēmumiem, kas tās tālāk pārstrādā. Tie ir gan «Rāmkalni Nordeko» gan «Puratos Latvia». Tā kā šogad raža būs liela, kopā ar bioloģisko upeņu audzētājiem Brālīši meklē arī noieta tirgu ārpus Latvijas un cer, ka tas arī izdosies.
Kā jaunums noteikti minams arī tas, ka saimniecība šogad saņēmusi sertifikātu, kas apliecina, ka viņi ir bioloģiskās produkcijas ražotāji. Izveidota interneta vietne www.liel­ogas.lv, kur ikvienam ir iespēja uzzināt, kā ģimene sākusi saimniekot un audzēt lielogu dzērvenes un kāds ir tās piedāvājums pašlaik.