Talsos saplūda novada spēks, radošums un sirds siltums

Talsu novads

 

Talsu tautas namā 2. oktobra vakarā brīnišķīgā atmosfērā aizritējis konkursa «Radi Talsu novadam!» noslēguma pasākums. Tika apbalvoti 11 laureāti dažādās nominācijās, izteiktas pateicības un arī pasniegtas simpātiju balvas. Protams, arī šarmantās vakara vadītājas Janas Duļevskas harizma un grupas «Lādezers» dzīvīgais izpildījums vien bija ko vērts!
Vakara vadītāja Jana Duļevska, iesākot svinīgo programmu, atzina, ka ir liels gods atrasties vienā no skaistākajiem punktiem Latvijas kartē. «Punktā, kurā šovakar saplūdis un koncentrējies Talsu novada spēks, radošums un sirds siltums — Talsu tautas namā konkursa «Radi Talsu novadam!» noslēgumā. Tik tiešām — viss plūst un mainās tik vienkārši un tik daudznozīmīgi. Pasaulē ir arī ieplūdis tāds pārmaiņu laiks, pārmaiņu gads. Mēs dzīvojam citādāk, mēs domājam citādāk, mēs maināmies. Pārmaiņas skārušas arī konkursa nosaukumu. «Talsu bruncī ieaustie». Šogad aicina radīt, un konkursa nosaukums pārtapis par «Radi Talsu novadam!»,» uzsvēra J. Duļevska. Jana atzina, ka arī dalībnieki konkursa gaitā ir sastapušies ar izmaiņām un piedzīvojuši kādas no jauniedibinātajām nominācijām: sakoptākais balkons, veiksmīgās ēkas pārvērtības, degradētas teritorijas atjaunošana un vides vērtība. Savukārt nominācijas, kas saistītas ar uzņēmējdarbību, kopš aizvadītā gada tiek vērtētas un suminātas pasākumā «Talsu novada uzņēmēju gada balva».
Vakara gaitā bija gods iepazīties ar 56 konkursa nominantiem un sveikt laureātus 11 nominācijās — gan tajās, kas jau kļuvušas par tradīciju, gan tajās, kas iedibinātas šogad. Un, kā jau konkursā, vērtēšana noteikti nav pats vienkāršākais darbs, tāpēc bez kompetentas vērtēšanas komisijas neiztikt. Tās sastāvā bija komisijas priekšsēdētāja Talsu novada pašvaldības attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļas vadītāja Jolanta Skujeniece, sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītāja Inita Fedko, kultūras un sporta attīstības nodaļas tūrisma informācijas daļas vadītāja Līva Dāvidsone, Talsu novada būvvaldes vides dizainere Ildze Ose un Talsu novada būvvaldes ainavu arhitekte. Zanda Bitmane. Konkursa vērtēšanas komisija devās uz novada pilsētām un pagastiem, lai sastaptu aktīvākos un uzņēmīgajos iedzīvotājus, viesotos sakoptākajos īpašumos.
Mēs visi esam unikāli
Talsu novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone pasākumā bilda vārdus, kas tēlaini atklāja visu konkursa būtību. «Vienā ūdens pilienā ir ielikti visu okeānu noslēpumi. Vienā cilvēka mūžā mums ir dota iespēja sniegt mīlestību pāri lielām un stiprām lietām. Mēs visi esam unikāli — katrs citādāks, ar savām interesēm, talantiem un prasmēm. Un jautājums ir, kā šīs dotās sviras kustināt, lai ne tikai vārdā, sakot paldies, kas nav atalgojums, bet gan patiesā cieņā,» pauda S. Pētersone.
Īpašajā vakarā, kad skatuvi ieskāvušas arī šalcoša ūdens instalācijas, priekšā aicināti tika konkursa laureāti. Ūdenim vajag krastu, cilvēkam vajag māju, tādēļ šā vakara stāstu sērija iesākās ar stāstiem par mājām, precīzāk — par māju balkoniem, liekot akcentu uz to, ka, arī dzīvojot daudzdzīvokļu mājā, ir iespējams likt lietā zaļo pirkstiņu fenomenu.
Šajā gadā nominācijā «Skaistākais balkons» uzvarēja «Māja Nr. 5.—6.» un apbalvojumu saņēma Strupu ģimene no Valdgales pagasta. To uzvarētājiem pasniedza Talsu mākslas skolas direktore Maira Freimane, izsakot cerību, ka vēlme radīt un darīt labāku ir lipīga.
«Sakoptākā privātmāja» ir nominācija, kurā sava nama durvis atver viens no lielākajiem dalībnieku skaitiem šajā konkursā. Lai pretendētu šajā kategorijā, ir jābūt īstenam saimniekam, kas tur godā savu māju, sētu un vērtības. Šogad balvu šajā nominācijā pasniedza raidījuma «Īstās latvju saimnieces» dalībniece, atpūtas vietas «Dunduriņi» saimniece Ieva Krūmiņa, un to ieguva māja «Zaļmeži» Laidzes pagastā, kuras saimnieki ir Bolšteinu ģimene. I. Krūmiņa teica, ka šī ģimene ir ne tikai lieliski saimnieki, bet arī zina izaudzināt brīnišķīgus bērnus un dod pienesumu vietējai sabiedrībai.
Skaitliski nelieli pārstāvēta bija nominācija «Ģimenēm un bērniem draudzīgākais pagalms», un dalībniekus vadījis motīvs, kā radīt aizraujošu vidi mazākajiem novadniekiem pašu spēkiem, bet ar milzu gribasspēku. Balvu ieguva Lībagu pagasta Dižstendes «Ezerkrasti», ko pasniedza Stendes, Lībagu, Strazdes un Virbu pārvaldes vadītājs Andis Āboliņš. Viņš izteica īpašu atzinību par daudzo ģimeņu spēju sadarboties vienota mērķa vārdā, kas ir pavisam cits līmenis nekā tad, ja kopā darbojas tikai vienas ģimenes pārstāvji. «Tiem, kas dzīvo pirmajā stāvā, interesē tikai tas, kas notiek pagrabā. Tiem, kas dzīvo augšējā stāvā, interesē tikai tas, kas notiek ar jumtu. Bet tiem, kas dzīvo pa vidu, tiem vispār nekas neinteresē,» jokoja A. Āboliņš, priecājoties par šo gadījumu, kas ir pilnīgi cits stāsts.
Uzvarētāja vietu nominācijā «Veiksmīgākās ēkas pārvērtības» šogad ieguva Nurmuižas restorāns. Šis patiešām bijis Nurmuižas gads! Un balvu uzvarētājam pasniedza šefpavārs Mārtiņš Rītiņš, kuram restorānā ir arī īpašs galdiņš. Šefpavārs mūsu novadā pēdējos mēnešos bijis trīs reizes, un viņš novērtē, ka nominācijas balvu iegūst tieši Nurmuižas restorāns. Oļegs Fiļs apbalvošanā teica, ka 16 gadu laikā, kad tiek veikta lielā ēku kompleksa renovācija, šogad, kad tika pabeigta restorāna ēka, visi negaidot sastapās ar kovida krīzi, kad restorāni tika slēgti. Bet, sēžot mājās ar četriem bērniem un mācoties, cerība nepameta, tāpēc tika veikti pēdējie labiekārtošanas darbi un meklēts personāls, lai sagaidītu 22. maiju, kad restorāns arī tika atvērts.
Nākamā nominācija saistās ar stāstu par vēstures mijiedarbību ar kreatīviem un uzņēmīgiem Talsu novada ļaudīm, kuru veikums, darba rezultāts pārsteidz un iedvesmo. Nominācijā «Sakoptākā vēsturiskā ēka» uzvarētāju paziņoja arhitekts un gleznotājs Elmārs Orniņš. Viņš sacīja, ka tad, ja runa ir par restaurāciju, tie, kas pieķērušies savam mīļotajam objektam, ir iemīlējušies. Un šī nominācija, viņaprāt, ir mīlestības nominācija, jo nekā tik smaga, darbietilpīga kā restaurācija nav. Šogad balvu ieguva māksliniece Elita Blumbaha par savu «Galerijas Art» ēku Lielajā ielā 41 Talsos, ko ieraudzījusi pirms astoņiem gadiem ļoti skumjā stāvoklī, domādama, ka tas nav iespējams, ka šī ēka varētu piederēt viņai. Bet izlēmusi, ka namu nepieciešams glābt, jo tur gribēts būvēt gaļas veikalu.
Nominācija «Degradētās teritorijas atjaunošana», kas skan smagnēji, patiesībā ietver sevī ļoti bagātīgu emocionālo bagāžu. Balvu šajā nominācijā pasniedza Talsu novada sociālā dienesta vadītāja Dace Zeļģe, kura minēja mūsu novadnieces Lindas Leen reiz kādā intervijā sacīto, kurā viņa paudusi, ka grib darīt labu pēc visām iespējām, nevis ziedot tikai tāpēc, ka tā vajag, bet tāpēc, ka pēc tam redzi — ar tādu mazumiņu var izdarīt tik daudz. Redzi arī, cik daudz tas cilvēkiem nozīmē un cik viņi ir pateicīgi. Balvu šajā nominācijā saņēma Latvijas Sarkanā Krusta Kurzemes komitejas SAC «Stūrīši»
Vide pati par sevi jau ir vērtība, bet nominācijas «Vides vērtība» sanāk dubultvērtība jeb vērtība vērtībā. Uzvarētājs nominācijā «Vides vērtība» šogad laureāta godā ir objekts «Spāres laiva» Spāres muižas parkā, kas darināta no senas liepas. Vides objekta idejas autors ir Agris Āboliņš un izpildītājs Aivars Bergmanis, un tas tapis, jo abi kungi dara cēlu darbu, pagarinot mūžu dižkokiem, kas ir vienīgie dzīvie vēstures liecinieki. Apbalvojumu laureātiem pasniedza keramiķe, podniece un māksliniece, kas savam materiālam piešķir vērtību, sakot, ka māls ir dzīvs materiāls, Diana Dzelme. Viņa novērtēja uzvarētāju saudzīgo un radošo attieksmi pret dabu, vidi, cilvēkiem un lietām un to, ka kaut kam tiek dota otra iespēja.
Šajā gadā uzvarētājs nominācijā «Čaklākais mājražotājs» bija unikāls ne tikai savu zelta roku veikuma dēļ, bet arī tādēļ, ka bija vienīgais pieteiktais pārstāvis šajā kategorijā. Radošs čaklums, neizsīkstoša mērķtiecība raksturo Ilgoni Liekmani, kura talants izpaužas galdniecībā, īpaši koka logu ražošanā. Bet ne tikai, jo viņš ir arī mīlošs tēvs saviem un arī audžubērniem. Balvu šim brīnišķīgajam un čaklajam kungam bija ieradušies pasniegt Strazdes rūķi, kas novērtēja savas puses galdnieku, uzsverot, ka Ilgonis pats sakot, ka viņam nemaz nepatīkot tādas garlaicīgas darbības, ja, piemēram, jāgatavo kādam ķeblītim kāja. Ja ķeras klāt, tad nopietniem darbiem, gatavojot kāpnes, durvis, logus, logu rāmjus. Un arī Strazdes «Zaļā saule» ir viņa roku darbs. Savu amata prasmi viņš nodod tālāk arī saviem dēliem.
Visplašāk pārstāvētā nominācija ar 15 pretendentiem bija «Radošākais novadnieks». Šīs nominācijas uzvarētājas paziņošana noteikti bija visaizkustinošākais vakara brīdis.
Balvu pasniedza radoša talseniece, tekstilmāksliniece, grāmatu ilustratore, Talsu pilsētas karoga un Talsu novada svītru koda ideju autore, ilggadējā audēju kopas «Talse» vadītāja Antra Auziņa. Viņa iesāka ar vārdiem: «Lai dzīvotu un priecātos, ir vajadzīgs darīt tikai divas lietas, proti, dzīvot un priecāties. Bet, lai būtu radošs, vajag tikai vienu lietu — vajag radīt.» Balva tika pasniegta sirsnīgam, mīļam un darbīgam cilvēkam — strazdeniecei Annai Leivaldei. Visiem kājās pieceļoties un aplaudējot, Annas kundze samulsusi devās pēc balvas. Andra Auziņa piebilda, ka Anniņa ir ne tikai radošākais cilvēks, bet tas ir viņas mūža ieguldījums, jo tad, ja visus viņas darbus saliktu vienā rindā, tie noteikti būtu no Talsiem līdz Strazdei un pat tālāk. Visu to, ko Anniņa dara, viņa dara ar smaidu.
Lai cilvēks būtu aktīvs, nevajag nekādus priekšnosacījumus, vajag tikai ļoti gribēt. Uzvarētāju nominācijā «Aktīvākā organizācija» nosauca Talsu novada pašvaldības kancelejas vadītāja Aija Lorence, kas pati piedalās un atbalsta jebkuru aktivitāti, it īpaši tās, kas dabā. Biedrība, kas ieguva balvu nominācijā «Aktīvākā organizācija», organizē dažādus pasākumus novada teritorijā un popularizē Talsu novada vārdu gan Latvijas, gan pasaules mērogā. Tā savās aktivitātēs iesaista dažādas paaudzes iedzīvotājus un motivē būt aktīviem piedzīvojumu meklētājiem. Un balvas ieguvēja šogad — biedrība «Orientēšanās klubs «Ziemeļkurzeme»».
Par uzdrīkstēšanos un uzņēmību nominācijā «Gada jaunums» balvu pasniedza AS «Talsu piensaimnieks» valdes priekšsēdētājs Dainis Norenbergs. Tā tika pasniegta uzņēmumam, kuram ikdienas darbība nav iedomājama bez «Talsu piensaimnieka» produktiem. Norenberga kungs ar patiesu prieku sveica dzīvesstila uzņēmumu «Uguņu Dambji».
Pasākumā netika aizmirstas arī draugu un atbalstītāju simpātiju balvas, ko pasniedza Talsu Komersantu klubs, laikraksts «Talsu Vēstis» un Talsu novada deputāte Inga Gluzda. Talsu Komersantu klubs vienojās, ka simpātiju dos harizmātiskajai un uzņēmīgai sievietei, kura pārsteidza visus, proti, Ingunai Rumbinikai, kura vada uzņēmumu «Uguņu dambji», savukārt laikraksta «Talsu Vēstis» pārstāvji balvu «Lielākais pārsteigums» pasniedza entuziastam, kas vienā padomju fermā spējis ieviest tik apņēmīgas pārvērtības, radot muzeju, proti, Aivaram Ormanam. Bet Talsu novada deputāte I. Gluzda īpaši novērtēja, kaut zaudētāju šajā konkursā nav, Laucienes kultūras nama folkloras kopu «Trejtekas», Ingu un Diānu Miķelsones, kas ikdienu veltījušas zirgiem, zirgu pansijai un jātnieku sporta kluba «D’equus M» aktivitātēm. Trešo simpātijas balvu I. Gluzda pasniedza Ķūļciema pagasta meitenei Megijai Upesjozupai, kura jau desmit gadus dejo sporta līnijdejas un ir ieguvusi pasaules mēroga atzinumus un balvas. Megija ir otrais cilvēks Latvijā, kura ir ieguvusi «Mega star» titulu, kas ir augstākais apbalvojums sporta līnijdejās, un satikšanos ar viņu neesot iespējams aizmirst.
Laureāti balvā saņēma Talsu novada pašvaldības piederības balvu, dāvanu karti kultūras pasākumu apmeklējumam un Talsu novada fotogrāmatu «Pa ceļam», kas ir tikko izdota un kuras mākslinieciskā koncepta autors ir Uldis Balga, bet maketu izstrādājis vairākkārtējs «Zelta ābeles» ieguvējs grafikas dizainers Aleksejs Muraško.