Pašvaldības administrācijas darbiniekiem konstatē «Covid-19»

Talsu novads

28. septembrī Talsu novada pašvaldība interneta vietnē www.talsi.lv publicēja informāciju, ka pašvaldības administratīvajā centrā (Kareivju ielā 7 Talsos) konstatēta saslimšana ar vīrusu «Covid-19». 30. septembrī sekoja nākamais paziņojums par vēl vienu saslimušo administrācijas darbinieku, bet 1. oktobrī pēcpusdienā kļuva zināms par vēl kādu saslimušo. Ņemot to vērā, līdz 9. oktobrim apmeklētājiem slēgts pašvaldības administratīvais centrs. Talsu Valsts ģimnāzijas skolēniem, kuriem mācības notika šajā ēkā, atrastas citas telpas.
Publiski netiek minēts, kuram no administrācijas darbiniekiem konstatēts minētais vīruss, bet pašvaldībai piederošā kapitālsabiedrības «Talsu televīzija» veidotajā sižetā izskanēja, ka 29. septembrī saslimušais darbinieks bijis ciešā kontaktā ar pietiekami daudzām personām, kas var radīt būtisku risku veselībai. Otrais saslimušais cilvēks bijis ciešā kontaktā ar pirmo saslimušo. Ceturtdien, 1. oktobrī, vīruss konstatēts vēl vienam darbiniekam.
Ņemot vērā notikušo, pašvaldība pieņēmusi lēmumu maksimāli ierobežot savstarpējo saskarsmi, tāpēc līdz 9. oktobrim apmeklētājiem būs slēgts pašvaldības administratīvais centrs. Veiks telpu dezinfekciju, bet administrācijas darbinieki nepieciešamos jautājumus risinās attālināti, izmantojot elektronisko vidi un telefonisko saziņu. Iedzīvotājiem ir iespēja ievietot nepieciešamo dokumentāciju pie administratīvā centra izvietotajās pasta kastītēs. Atceltas arī visas klātienes tikšanās, sapulces un pieņemšanas.
Zināms, ka Talsu novada pašvaldības centrālajā administrācijā trīs personas, kuras inficējušās ar «Covid-19» bijušas savstarpēji cieši saistītas, arī viņu pašvaldības darbinieku kontaktpersonu loks ir līdzīgs, tas ir, kopumā 21 persona. Talsu novada pašvaldības policija šobrīd neveic izolācijā atrodošos cilvēku uzraudzīšanu un kontrolēšanu. Taču, ja tiks saņemti signāli, ka šos nosacījumus kāds neievēro, apsekošana tiks veikta, liecina pašvaldības sniegtā informācija «Talsu Vēstīm».
Līdz ar nozīmīgajiem pārbūves darbiem Talsu Valsts ģimnāzijā mācības līdz šim Talsu pašvaldības administrācijas centrā notika arī ģimnāzijas ceturto klašu skolēniem. Pēc ziņas, ka ar minēto vīrusu saslimis pašvaldības administrācijas darbinieks, 29. septembrī mācību process pārtraukts, 30. septembrī skolēni devās mācību ekskursijā, bet 1. oktobrī atsāka mācības klātienē. «Sākotnēji bija domāts organizēt attālināto mācīšanos, bet, izvērtējot situāciju, pieņemts lēmums atrast citas pagaidu telpas. Tagad tās ir Talsu sporta nama un kinoteātra «Auseklis» ēkā, informāciju sniedz Talsu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītāja Inita Fedko.
Talsu novada pašvaldība šobrīd uztur sarunas ar atbildīgajiem dienestiem, lai saprastu, vai nepieciešams Talsu pilsētā atjaunot «Covid-19» analīžu nodošanas punktu, vai arī ieviest kādas alternatīvas, piemēram, siekalu paraugu testu nodrošināšanu, liecina pašvaldības publiskotā informācija. Savukārt Slimību profilakses un kontroles centra interaktīvā karte rāda, ka Talsu novadā aktīvo saslimošo skaits uz 1. oktobri ir 6, Mērsraga, Rojas un Dundagas novadā aktīvo saslimšanas gadījumu ar minēto vīrusu nav konstatēti.

Ilze Arāja, Slimību profilakses un kontroles centra komunikācijas nodaļas vadītāja:
Pašlaik epidemiologi skaidro iemeslus, kā Talsu novada pašvaldības administrācijas darbinieki varēja inficēties ar «Covid-19». Epidemiologiem ir darba versijas, kur varēja notikt inficēšanās, bet ar tām viņi vēl strādā un skaidro apstākļus. Tas var prasīt nedēļu vai pat ilgāk, līdz kļūst skaidra inficēšanās vieta. 80 procentos gadījumu arī inficēšanās avots tiek noskaidrots. Nav noteikts, ka darbavietai obligāti jāziņo, ja kāds no darbiniekiem ir saslimis. Taču, ja ir nepieciešama, piemēram, kā slimnīcā, kāda pacientu plūsmas pārvirzīšana, vai tas ir sociālais aprūpes centrs vai kāda iestāde ar daudziem klientiem vai apmeklētājiem, sazinoties ar iestādes vadību, tiek veidots kontaktpersonu saraksts, kas ir pakļautas augtākam riskam. Tuvās kontaktpersonas ir tās, kas bijušas tuvāk par diviem metriem un ilgāk par 15 minūtēm kopā. Tad arī organizācijai vai iestādei tiek sniegtas rekomendācijas — vai tā ir telpu papildu dezinfekcija, darbiniekiem veselības novērošana. Tas ir atkarīgs no konkrētā gadījuma.
Vīrusa izplatību Talsu novadā ir grūti prognozēt, jo nevaram pateikt, kāda būs situācija Latvijā pēc nedēļas. Attiecībā uz iedzīvotājiem: ja pašvaldībā līdz šim nav bijis neviens gadījums un tagad tādi ir reģistrēti, vai ir gadījumu skaita pieaugums, profilakses un piesardzības pasākumi paliek tie paši. Tā ir biežā roku mazgāšana, distancēšanās, izvērtēt publisko pasākumu apmeklēšanu. Darba devējiem veidot darbinieku plūsmas, klātienes sapulces rīkot attālināti, izvērtēt riska faktorus kopējās garderobēs un ēdamtelpās, kur notiek cilvēku drūzmēšanās. Der atcerēties arī par aplikāciju «Apturi Covid» mobilajās iekārtās. Ir gandrīz 20 gadījumu, kad šī aplikācija ir palīdzējusi arī epidemiologiem. Saņemot signālu, iespējams veikt ātrāku izolēšanos, nepakļaujot citus cilvēkus inficēšanās riskam.
Pašlaik nevienā no izglītības iestādēm Talsu, Dundagas, Rojas vai Mērsraga novadā nav konstatēta saslimšana ar «Covid-19».