Valdemārpilī — jauna katlumāja. Apkures sezonu sola uzsākt nākamnedēļ

Talsu novads

Augusta otrajā pusē noslēgušies darbi, izbūvējot jaunu katlumāju Valdemārpilī. Maijā «Talsu Vēstis» rakstīja, ka plānotie darbi paredzēja savienojošā siltumtīklu posma izbūvi, esošo siltumtīklu pārbūvi un individuālo siltummezglu uzstādīšanu, kā arī turpmāk siltumu nodrošināt no vienas katlumājas, kas atrodas Parka ielā. Talsu novada pašvaldības kapitālsabiedrības «Talsu namsaimnieks» valdes priekšsēdētājs Egils Bariss atzīst, ka pēc darbu paveikšanas ietaupīsies līdzekļi, un arī par apkuri dārgāk nebūs jāmaksā.
Lai no divām katlumājām izbūvētu vienu un veiktu jau iepriekš minētos darbus, īstenoti divi projekti, kuriem piesaistīts Eiropas Savienības finansējums, ņemts kredīts, arī «Talsu namsaimnieks» nodrošinājis savu līdzfinansējumu. Minētie darbi kopumā izmaksājuši 993 387,91 eiro. Vienā no projektiem uzstādīts šķeldas apkures katls, šķeldas—granulu apkures katls, šķeldas noliktava, kas izveidota vecajā katlumājā.
Otrajā projektā nomainītas siltumtrases, izbūvēti četri jauni siltummezgli vietās, kur to nebija. «Tagad iztiksim ar vienu katlumāju agrāko divu vietā, kas ļaus daudz efektīvāk izmantot darbaspēka un kurināmā izmaksas,» teic Talsu novada pašvaldības kapitālsabiedrības «Talsu namsaimnieks» vadītājs E. Bariss.
Līdz ar minētajām izmaiņām darbu nācies zaudēt arī vairākiem cilvēkiem. Ja līdz šim abās Vademārpils katlumājās darbs bija nodrošināts astoņiem darbiniekiem, tagad visu automātisko apkures sistēmu uzraudzīs viens cilvēks. Šī jau ir otra šāda veida katlumāja, viena ir Zvirgzdos, tagad — arī Valdemārpilī.
Drīzumā darbi plānoti arī Laidzē esošajā katlumājā. Pašlaik notiek projektēšanas darbi, un nākamā gada janvārī tā arī būs jānodod. Tā kā darbi ieplānoti ziemā, iedzīvotājiem nevajadzētu satraukties, jo katlumājā ir atstāts viens no vecajiem apkures katliem, kuru kurinās, kamēr notiek būvniecība. «Līdzko būs pārliecība, ka jaunais katls darbosies un viss būs kārtībā, notiks pārslēgšana uz jauno ierīci. Iedzīvotājiem nevajadzētu satraukties, ka līdz ar minētajiem darbiem ziemā nebūs nodrošināta siltuma padeve,» saka E. Bariss.
SIA «Talsu namsaimnieks» apsaimnieko 15 katlumājas, lielākās ir 12. Nākotnē uzmanība jāvērš uzlabojumiem arī Sabilē esošajā katlumājā, kur kurināšana joprojām notiek ar malku un ir vecie čuguna katli.
Maijā rakstījām, ka SIA «Talsu namsaimnieks» Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai bija iesniedzis jaunu tarifu projektu, jo vecais siltumapgādes tarifs spēkā stājās 2016. gadā. Iemesli šādai rīcībai bija vairāki — valstī mainījusies minimālā alga, siltumenerģijas ražošana, piegāde un tirdzniecība lauku apvidū ir dārgāka, jo klientu loks, kam jāpiegādā siltumenerģija, ir izkliedēts. Arī kurinātāju skaits kopumā ir liels, jo katrā katlumājā, kur siltumenerģijas ražošanai tiek izmantota malka, kā arī kur nav automatizētas ar šķeldu kurināmais katls, jānodrošina vairāki darbinieki, toreiz skaidroja kapitālsabiedrībā. Augušas arī kurināmā un elektrības cenas. Pašlaik spēkā esošais siltumapgādes tarifs ir 61,55 eiro par megavatstundu (bez PVN), bet Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai izskatīšanai bija iesniegts tarifa projekts par 67,33 eiro par megavatstundu (bez PVN). Vidējais sadārdzinājums klientiem, ja būtu apstiprināts uzņēmuma izstrādātais tarifs, būs no pieciem līdz deviņiem procentiem. Tas attiektos tikai uz tām mājām, kur siltumenerģijas pakalpojumu nodrošina SIA «Talsu namsaimnieks». Jautāts, vai jaunajā apkures sezonā iedzīvotājiem gaidāms kāds sadārdzinājums, E. Bariss teic, ka regulators minēto tarifu neapstiprināja un sadārdzinājums nav gaidāms. Savu ietekmi uz izmaksām atstājuši arī ierobežojumi vīrusa «Covid-19» izplatības dēļ, kas šogad ļāvis lētāk iepirkt kurināmo. Arī ieviestās jaunās apkures ierīces ļaus ietaupīt līdzekļus. Tas nozīmē, ka šajā apkures sezonā uzņēmums strādās ar esošo tarifu, kas ir 61,55 eiro par megavatstundu (bez PVN).
Nākamnedēļ soli pa solim plānots uzsākt apkures sezonu. Prioritāri tie būs bērnudārzi un skolas. «Ja saņemsim kādu saucienu, ka apkure jānodrošina arī kādai daudzdzīvokļu mājai, izskatīsim iespēju siltumu pieslēgt ātrāk. Viss atkarīgs no laikapstākļiem un cilvēku vēlmēm,» sarunas noslēgumā saka kapitālsabiedrības pārstāvis.