Klubs «Baltais drakons» atzīmē 25 gadu jubileju

Sports

Septembris Talsu novada bērnu un jauniešu centra karatē pašaizsardzības klubam «Baltais drakons» ir īpašs. Pirms 25 gadiem trenerim Oskaram Kiseļevam dzima sapnis par vietu, kur bērni un jaunieši varētu apgūt karatē pamatus. Šobrīd, atskatoties uz paveikto, viņu pārņem gandarījums.
O. Kiseļevs atzīst, ka šis laiks ir bijis darbīgs un sasniegumiem bagāts. Kluba «Baltais drakons» sastāvā izcīnītas uzvaras gan Eiropas, gan pasaules līmenī. Šobrīd daļa audzēkņu ieņem nozīmīgus amatus sporta jomā un ir kļuvuši par labiem pedagogiem. «Kopumā Talsos ir trenējušies aptuveni 7000 cilvēku. Grūti teikt, kāds būs dalībnieku skaits pēc pandēmijas, bet parasti sezonā trenējas ap 100 cilvēku. Bērnu un jauniešu atsaucība ir vairāk balstīta uz vecākiem. Ienākot IT, bērni mazāk kustas un vairāk strādā ar pirkstiem, bet vispusīga fiziskā sagatavotība ir vajadzīga, un vecāki to saprot. Tas ir pats pirmais, uz ko tiek likts uzsvars. Kamēr lielākā daļa dabū vidēji labu vispusīgu fizisko sagatavotību, paiet vesela sezona. Karatē un pašaizsardzības tehnika ir papildinājums. Nopietnāk ar karatē lielākā daļa sāk nodarboties otrajā gadā. Tā kā paaudzes un domāšana mainās, mācību process un pieeja ir citādāka nekā pirms 25 gadiem. Arī bērni atšķiras — viens ir bravūrīgāks, cits lēnīgāks. Katram jāatrod sava pieeja — vienam jāiedod saldais ēdiens, citam žagariņš.»
«Bez gandarījuma nekas nenotiek»
Treneris norāda, ka, neskaitot pandēmiju, dalībnieku skaits pēdējos gados bija nostabilizējies. «Lielāka interese bija par brīvā laika pavadīšanu un dalību vietējos pasākumos. Uz lielāka mēroga sacensībām brauc samērā maz audzēkņu, jo ir vajadzīgs finansiālais nodrošinājums. Otra lieta ir rezultāts — lai kaut kur brauktu, vispirms jāuzrāda labs rezultāts. Lai to sasniegtu, jābūt paša audzēkņa vēlmei, lielai vecāku līdzdalībai un kvalitatīvam trenera darbam. Bez rezultāta uz sacensībām braukt nav vērts, jo tādā gadījumā var iegūt tikai sarūgtinājumu. Mēs parasti braucam uz sacensībām, lai gūtu gandarījumu, nevis sarūgtinājumu. Audzēkņus varētu sadalīt trīs līmeņos — iesācēji, vidēja līmeņa un profesionāla līmeņa sportisti. Uz sacensībām jābrauc profesionāla līmeņa sportistiem. Vidēja līmeņa sportisti var sacensties Latvijas mērogā, bet iesācējiem pilnīgi pietiek ar klubu, novada un starpnovadu sacensībām. Katrā līmenī savas prasības — zināšanas tiek dotas pa pakāpieniem, pa programmām. Novadā sacensības notiek regulāri, jo disciplīnu ir daudz. Vecākie audzēkņi ir izauguši, iemācījušies tiesāt, iepazinuši noteikumus un nāk mums palīgā. Bērnu un jauniešu centrs palīdz ar diplomiem, bet balvas nodrošina uzņēmēji. 25 gadu laikā mums ir bijuši ļoti daudzi atbalstītāji. Šobrīd jau ceturto gadu piedalāmies dažādos novada pasākumos un sadarbojamies ar bērnu un jauniešu centru. Darām visu, lai audzēkņiem par paveikto būtu gandarījums — bez gandarījuma nekas nenotiek,» ir pārliecināts O. Kiseļevs.
«Veidojam cilvēku un viņa raksturu»
Laikā, kad sabiedrība tika aicināta ievērot divu metru distanci un palikt mājās, treniņu process notika attālināti. «Tas ir uz katra paša sirdsapziņas. Tika izstrādātas programmas, un audzēkņi ar tām tika iepazīstināti jau mācību gada sākumā. Sazinājāmies caur internetu — pielaboju kustības, atbildēju uz jautājumiem, bet daudz kas bija atkarīgs no pašiem audzēkņiem. Tas, kurš grib kaut ko sasniegt, darīs visu, lai pilnveidotu savu sniegumu. Otrs veids, kā strādājām «Covid» laikā, bija individuāli. Ja tagad vajadzētu piedalīties pasaules čempionātā, mēs būtu gatavi. Pasaules čempionāts notiks Serbijā, bet pagaidām tas ir uz jautājuma zīmes, jo pēc tam divas nedēļas nākas atpūsties. Ja treneris divas nedēļas atpūtīsies, sportists pazudīs. Atpūsties nevar. Kad sākas sezona, tad ir jāstrādā. Arī trenerim nepārtraukti ir jāpilnveidojas. Ja treneris nepilnveidosies, vienā brīdī process apstāsies. Kamēr dzīvojam, tikmēr mums jāpilnveidojas. Šogad otrdienas un ceturtdienas pavadīsim bērnu un jauniešu centra otrā stāva zālē, bet sestdienās pastrādāsim sporta namā, pilnveidosim tehniku. Vasarā strādājām sporta namā, bet nu atgriezīsimies jauniešu centrā. Pagājušajā gadā izmantojām arī Talsu 2. vidusskolas zāli, bet pēc Jaunā gada tur būs remonts.
Karatē pirmsskolas vecumā ir ļoti ieteicams — nodarbojoties ar šo sporta veidu, visas puses tiek attīstītas simetriski. Strādā gan labā roka, gan kreisā. Pie mums ir nākuši arī bērni ar runas traucējumiem. Nodarbības ir integrētas — karatē attīsta gan latviešu valodu un matemātiku, gan visas pārējās zinības. Karatē ir Austrumu cīņu māksla — mēs veidojam cilvēku un viņa raksturu. Parasti bērnam četru, piecu gadu vecumā noturība ir līdz piecām minūtēm, nodarbojoties ar karatē, to var palielināt līdz 15, 20 minūtēm. Iegūtās zināšanas audzēkņiem palīdz kļūt par labiem treneriem un speciālistiem citās jomās. Paldies visiem tiem, kuri mūs atbalsta! 25 gadus esam sagaidījuši, turpināsim pilnveidoties, sniegt gandarījumu, zināšanas un prieku!»