«Mēs augam caur pieredzi»

Kultūra

Redzējumā par Talsu novada muzeja turpmāko darbību dalījās Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons, kurš amatā stājās 1. septembrī:
— Darba lauks ir pietiekami liels — jāsāk ieskrieties, jāuzņem apgriezieni un pats galvenais — jāiepazīstas ar personālu. Šogad turēsimies pie plāna, lielāki jauninājumi būs nākamgad. Mērķis ir padarīt saturu saistošāku un interesantāku novada iedzīvotājiem un veicināt cilvēku līdzdalību, jo muzejs nav tikai ēka, tā ir visa sabiedrība kopumā. Mēs katrs kā indivīds veidojam vēsturi — kaut vai atmiņu formā. Lai muzejs kļūtu par intelektuālu vietu, kur pulcēties, jārada platforma. Mērķis ir strādāt ar pieaugušo izglītošanu. Jāsaprot, kā šī sistēma strādā, jāskatās, kā to padarīt efektīvāku, mērķtiecīgi jādodas uz priekšu un jāizvērtē savas spējas. Mēģināsim stiprināt arī pētniecību. Nav svarīgi, vai muzejs atrodas Talsos vai Rīgā. Tam jāpilda sava pamatfunkcija.
Viens no pirmajiem jautājumiem, kam pievērsīsim uzmanību, ir komunikācija. Ņemot vērā, ka gribam piesaistīt ne tikai vietējos, bet arī cilvēkus no citām vietām, vajadzētu padomāt par mājaslapas versiju angļu valodā. Tā kā Eiropā kultūrtūrisms ir diezgan plaša kustība, pietiekami liels trumpis, ko varam izspēlēt, ir Amenda — gan netieši saistībā ar Mocartu, gan Bēt-hovenu. Tas pats ir ar Krišjāni Valdemāru. Nedrīkst aizmirst arī par viņa brāli Johanu, kurš bija pirmais izglītotais latviešu vēsturnieks, un māsu — vienu no pirmajām latviešu rakstniecēm. Lielākā daļa par to pat nenojauš. Arī Firksi ir kā akcents — baltvācu jautājums vispār ir ļoti interesants. Tā ir tēma, kas ir aktuāla, kaut kādā ziņā kontroversāla, bet par šādiem jautājumiem ir jārunā.
Ja mēs analoģijā pieņemam cilvēka organismu, muzeja asinsrite ir cilvēki un apmeklētāji. Pamata ekspozīcija ir tik liela, cik ir, un bieži to mainīt nav iespējams. Muzeja pienesums varētu būt salīdzinoši biežā izstāžu maiņa. Kopā ar bibliotēku centīsimies izveidot izglītības telpu. Primārais ir kvalitāte, pacietība un laiks. Lai pieradinātu un ieinteresētu, tas prasa laiku. Tāpat kā ar vizuālo mākslu — to izprast var tikai skatoties. Jo vairāk tu skaties, jo lielāka ir tava vizuālā pieredze. Tas ir normāli — tāpat kā jebkurā citā jomā — mēs augam caur pieredzi.