Dienu skaitītājs ieslēgts

Žurnālista viedoklis

Populārākajā sociālās saziņas vietnē «Facebook» 1. septembrī pamanīju Zinību dienas sveiciena vietā uzrakstu skolā uz tāfeles, ka līdz mācību gada beigām palikušas tik un tik dienas. Cik īsti, šobrīd neatceros un, ņemot vērā to, ka matemātika kopš skolas laikiem nav mana stiprā puse, pat nemēģināšu rēķināt, neapkaunojot sevi un savu matemātikas skolotāju. Un tas arī nav būtiski, vienīgi, ieraugot šo uzrakstu, nodomāju, ka līdzīga mēraukla būtu, mēģinot aprēķināt, cik dienu palicis līdz nākamās vasaras atvaļinājumam.
Neesmu izņēmums, un kā vairums ceļot alkstošo mūsu valsts iedzīvotāju šovasar uz ārzemēm, kas atrodas tālāk aiz Lietuvas vai Igaunijas robežām, pat nemēģināju lūkoties. Un ne kripatiņas to nenācās nožēlot, jo jau iepriekš biju pārliecinājusies, ka mūsu mazajā Latvijā un kaimiņos ir vairāk ko redzēt nekā dažā labā tālākā aizjūras zemē. Arī kādi mani paziņas, kuri bija pieraduši ik vasaru atpūsties kādā no dienvidu valstīm, sākumā bija neapmierināti, ka nāksies Turciju nomainīt pret Igauniju, un kurnēja, vai gan tādēļ bija vērts ņemt atvaļinājumu, lai dotos uz «kaut kādu Igauniju». Bet pēc ceļojuma pa kaimiņu zemi, apmeklējot vēl Latgales pusi, mājās atgriezās ar patīkamiem iespaidiem pilnu bagāžu un atzina, ka tas nudien bijis vērtīgs un interesants ceļojums.
Savukārt es, trīs braucienu tūres veicot pa Lietuvu, pārliecinājos, ka lietuvieši itin kārtīgi ievēro «Covid-19» apstākļos pieņemtos noteikumus un bez izņēmuma visi veikalos un iestādēs dodas ar maskām uz sejas, bet daži tās nenoņem, arī pa ielu ejot vai braucot ar riteni.
Pieminot maskas, nāk prātā kāds pavisam svaigs pārpratums. To man atklāja kāda skolotāja, kurai meitiņa šajā 1. septembrī uzsāk skolas gaitas. Kad jau pieminētā skolotāja savai mammai iepriekšējā vakarā pirms Zinību dienas ieminējusies, ka saņēmusi ziņu par nepieciešamību skolā ierasties ar masku, mamma satraukta iesaukusies: «Tā! Un ko tad jūs tagad darīsiet? Vai tev tavā krājumā ir kāda maska vēl saglabājusies?» Māmuļa, protams, bija iedomājusies maskas, ar kādām savulaik «pirmskorona laikmetā» ļaudis mēdza iet uz karnevālu… Bet patiesībā doma nemaz nav zemē metama. Vai gan var būt vēl piemērotāks brīdis karnevālu rīkošanai par šo «Covid-19» diktēto laika posmu? Visi bez izņēmuma ierodas uz pasākumu šāda vai tāda dzīvnieka vai nabadzīgo ļaužu aizstāvja Zorro maskā uz sejas, un nevajag vairs ierobežot ne apmeklētāju, ne sēdvietu skaitu!
Savukārt iemetot skatienu ziņu portālā šobrīd, lasu, ka, pieaugot «Covid-19» gadījumu skaitam Latvijas kaimiņvalstīs, līdz piektdienai arī Igaunija varētu tikt iekļauta to valstu sarakstā, no kurām atgriežoties ir jāievēro divu nedēļu pašizolācija, kā otrdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē informējis Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs. Nu ko — priecīgi tie, kas šovasar paspējuši paciemoties tuvākajās kaimiņzemēs, pirms tās iekļautas «melnajā sarakstā».