Atgriezties vietā, kas iedvesmo

Izglītība

Kad atliek nedaudz pastiepties, lai ar pirkstu galiem aizskartu rudeni, un gaisā virmo satikšanās prieks, jaunam sākumam pretī dodas ne vien skolēni, bet arī skolotāji. Lai noskaidrotu, ar kādām izjūtām mācību gadu sagaida jaunā skolotāja Lita Ivančikova, īsi pirms svinīgā notikuma devāmies uz Valdemārpils vidusskolu.
Litai šis mācību gads ir īpašs — tas iezīmē ne vien jaunus pienākumus un izaicinājumus, bet arī atgriešanos vietā, kur viņa ieguvusi daudz vērtīga. «Šis man ir pirmais gads kā skolotājai. Ir neliels satraukums un neziņa, jo tas ir kaut kas jauns, bet domāju, ka viss izdosies,» apņēmību pauž jauniete. Vēlme kļūt par skolotāju viņā veidojusies pamazām — vislielāko paldies Lita vēlas teikt pedagogiem, kuri ar savu piemēru viņu iedvesmojuši. «Vēlme kļūt par skolotāju radās, pateicoties pedagogiem, kuri ar mani strādāja. No sākuma tā bija ģeogrāfija, pēc tam dejošana un visbeidzot — krievu valoda. Vidusskolā nomainījās krievu valodas skolotāja, un viņa pamanīja, ka manī kaut kas ir. Šajā laikā sāku dzīvot pie vecmāmiņas — mums mājās bija viens televizors un krievu programmas, līdz ar to man nekas cits neatlika kā apgūt šo valodu. Pamatskolā neko daudz nesapratu, bet pēc tam sāku skatīties krievu raidījumus, skolotāja mani ieinteresēja, deva papildu materiālus, uzdevumus, sūtīja uz olimpiādēm, un tā tas aizgāja. Vidusskolā par savu izvēli biju pārliecināta. Dažreiz likās — viss ir tik smalki saplānots, ka kaut kas noteikti noies greizi (smejas). Nedaudz šaubījos tajā brīdī, kad pieteicos krievu filoloģijas studijām un rezerves plāna nebija, taču viss izdevās. No sākuma domāju, ka tā būs vieta, kur varēšu pievērsties pamatiem, bet programma izrādījās daudz intensīvāka — tā, it kā mana dzimtā valoda būtu krievu valoda.»
Par īpašībām, bez kurām labs pedagogs nevar iztikt, Lita sauc pacietību un savaldību. «Skolotājam jābūt pielaidīgam, bet tai pašā laikā jānovelk robežas. Ja audzēkņi ciena pedagogu un viņa darbu, arī pedagogs cienīs audzēkņus. Tas ir abpusēji. Kolēģiem, uzsākot jauno mācību gadu, es gribētu novēlēt izturību, bet skolēniem — centību, apzinību un lielu gribasspēku!»