«Latvietis var un prot izaudzēt visu ko»

Lauksaimniecība

Balgales pagasta «Krauju» mājās saimnieko Eva Jaunromāne ar ģimeni. Vairāku gadu garumā šeit iekopts skaists dārzs, kurā vietu raduši gan interesantas formas mūžzaļie augi, ziemcietes un citi skaistumkrūmi. Tas ir ne tikai saimnieces vaļasprieks, bet arī ikdienas nodarbošanās, pārdošanā piedāvājot dažādas ziemcietes, peonijas, hortenzijas un skujeņus. Devāmies ciemos, lai par visu uzzinātu vairāk.
Izbraucot no Laucienes pagasta Balgales virzienā, «Kraujas» no lielā ceļa ir viegli pamanāmas ar apkārt esošo sakopto vidi un skaisti iekoptajiem stādījumiem. Eva stāsta, ka agrāk dzīvojusi Talsos, bet, kad apprecējusies, abi ar vīru sākuši saimniekot viņa senču mājās Balgalē. Pirms vairāk nekā divdesmit gadu šeit vide bijusi pavisam citāda, kas šo gadu laikā veidota un ieguvusi tagad citu skatu. Pēc profesijas viņa ir dārzniece, tāpēc dažādu krāšņumaugu audzēšana un dārza veidošana nav sveša. Pāris gadus nostrādājusi apzaļumošanas firmā «Gartens», pēc tam deviņus darba gadus aizvadījusi kokaudzētavā «Baltezers». Kad ģimenē piedzimusi meita, sieviete mierā nav varējusi nosēdēt un sākusi stādu audzēšanai pievērsties pati. Pirmās skaistumdobes pašu priekam jau tapušas laikā, kad strādāts «Baltezerā». Tolaik tās vadība devusi augus stādīšanai, lai redzētu, kā tie uzvedas dažādās Latvijas vietās. Tāpēc dobēs redzami arī tādi augi, kas pārdošanā pie viņas nav pieejami.
Uzsākot šo nodarbi, sākumā audzēti skujkoki. Ar laiku, braucot uz lielajiem tirgiem, viņa sapratusi, ka šādi nauda nākot ilgāk. Ar ziemcietēm un citiem krāšņumaugiem ir mazliet citādāk, jo pieprasījums pēc tiem ir liels, arī laiks nav vajadzīgs tāds, lai mazais stāds izaugtu pārdošanai. Ir klienti, kuri var atļauties uzreiz iegādāties lielus skujeņus, kas maksā daudz dārgāk, bet tādu klientu nav daudz. Arī uz tirgiem izmēra ziņā lielos stādus līdzi daudz nepaņemsi. Tāpēc ar skujeņiem apstādāmās platības samazinātas, vietu vairāk dodot ziemcietēm un skaistumkrūmiem. Runājot par skujeņiem un izrādot lauku, kur vēl aug dažāda veida tūjas, Kanādas egles, Eva stāsta, ka cilvēku gaume ir dažāda. Ir, kam šie mūžzaļie augi patīk, citiem netīkot to smarža, kas asociējas ar kapiem. Pateicīgākās esot īves, kas nerada aromātu, arī to veidošana ir vienkāršāka. Īve var augt saulainā vietā un tikpat labi arī ēnā, tās ir viegli veidojamas. Agrāk bijusi iecere arī kokus audzēt, kas būtu stādāmi pilsētvidē vai privātajos dārzos, bet tas prasītu daudz vairāk spēka, līdzīgi kā lielie skujeņi, ja tie ir jāizrok pārdošanai.
Daudziem pamata produkcija dārzos jau ir
Stāstot par ziemciešu un citu krāšņumaugu piedāvājumu, saimniece norāda, ka viņiem piedāvājums nav tik plašs un daudzskaitlīgs kā lielajiem audzētājiem. Ar viņiem konkurēt esot grūti un arī nav vajadzīgs. «Es parasti braucu tirgoties uz tirdziņiem, jo krāšņumaugi man nav tādos daudzumos, lai tos piedāvātu vairumā. Taču katru gadu cenšos kaut ko jaunu piedāvāt, lai cilvēkiem būtu interesanti un kaut kas neredzēts, kā nav citiem. Daudziem pamata produkcija dārzos jau ir. Ar mēslošanu arī ļoti neaizraujos, jo no mazākiem podiņiem augus stādu lielākos, kur tie saņem pietiekami daudz vajadzīgo barības vielu. Man ir prieks, ka cilvēki nāk un teic, ka iegādātie augi pārziemojuši un labi aug. Tas ir lielākais kompliments,» uzskata audzētāja.
Dārzā ierīkots arī lauks, kur sastādīti dažādi kolekcionāru augi — līdz šim maz redzēti, arī tādi, no kuriem stādus vēl tikai iegūs. Tur redzami dažāda veida flokši, kas kļūst populāri stādījumos. Dažiem no tiem ziedi nemaz neatgādina šai puķei raksturīgo ziedu lielumu un formu, interesants ir arī to raibais lapu krāsojums. Ir arī Miķelīšu šķirnes, kādas līdz šim nav redzētas, un citi augi, kas pārsteidz ar formu un izskatu.
Interesējoties, kurš ir vispieprasītākais augs, saimniece teic, ka cilvēku gaume katru gadu mainās. Pārsteigt var ar kaut ko neredzētu vai sen aizmirstu. Šogad un arī citus gadus pieprasītākās esot ehinācijas to ziedēšanas laikā. Ir dažādas krāsas kokveida peonijas. Popularitāti nav zaudējušas arī lilijas. «Ja pie mums vēl var prognozēt, kas pircējus uzrunā, tirgos Igaunijā nekad nevari zināt, kura būs ejošākā prece,» saka audzētāja.
Savus stādus balgalniece agrāk piedāvāja Talsu tirgū, bet, tā kā pircēju ir maz, dodas uz citām Latvijas pilsētām. Tie ir tirgi Tukumā un Saldū, kur ir attīstīta tirgus kultūra, dažādi pilsētas svētki un gadatirgi, arī rīkotā tirdzniecība kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā.
Interesējoties, vai savu dārzu piedāvā arī citiem apskatei, skan atbilde, ka šāda ideja gaisā virmojusi. Zinot, ka dārzs nekad nebūs gatavs un ikdienas steidzīgais solis paiet tirgos, lai uzņemtu savā dārzā cilvēkus, tam vajadzētu būt paraugdārzam, viņa uzskata. Cilvēku uzņemšana un dārza izrādīšana prasa arī laiku. Taču tiem, kuri brauc, viņa neatsaka.
Ideju netrūkst
Priecājoties par visu «Kraujās» paveikto, Eva teic: katru brīvu brīdi lieli palīgi darbos ir arī ģimene. Citādi nemaz nevarot visu plašo mājas apkaimi apkopt un izlolotās idejas īstenot. Bez jau minēto krāšņumaugu un krūmu audzēšanas, iestādīti arī tūkstotis sausseržu krūmu ar cerību, ka šīs ogas, tāpat kā Igaunijā, arī pie mums ar laiku kļūs iecienītas. Tām ir daudz labu dziedniecisku īpašību. Šoruden plānā ir iestādīt arī vairākus desmitus saldo ķiršu ar lielajām ogām, lai pēc laika arī tos piedāvātu pircējiem tirgū.
Plānu un ideju esot daudz. Smejoties sarunas noslēgumā Eva teic: latvietis var un prot izaudzēt visu ko, galvenais, kur to realizēt!