Ciemos pie darbīgajiem strazdeniekiem. Turpina izvērtēt konkursa «Radi Talsu novadam» pretendentus

Talsu novads

18. augustā Talsu novada pašvaldības rīkotā konkursa «Radi Talsu novadam» komisijas galamērķis bija Strazdes pagasts, kur bija izvirzīti kandidāti trīs nominācijās.
18. augusta galvenais mērķis —Strazdes pagasta aplūkošana — vispirms sākās ar iesildīšanos garajai dienai. Mūs sagaidīja Silvija Niķe, Strazdes muižas vadītāja, kura izrādīja Strazdes dīķa apkārtni. Dīķis drīz piedzīvos visai vērienīgas pārmaiņas — plānots no jauna uzcelt tiltu, kas reiz savienojis abas tā malas. Tad devāmies pie Strazdes rūķu parka iemītniekiem, kuri viesus cienāja ar rupjmaizi, medu un pienu. Rūķi izrādīja savu apkārtni: mini zoo «Šurum-burums», un, protams, pašu rūķu parku, kuram šogad atjaunots bruģītis, soliņi, puķu kastes un podi, turklāt gar bruģīša malu izvietotas dažādas latvju zīmes, kas tapušas sadarbībā ar ilggadējo Strazdes skolas direktori Elgu Milleri. Veikti arī citi lieli darbi: pārveidota Strazdes muižas priekšpuse un ierīkota strūklaka, iztīrīti un atjaunoti vecie mūri.
Visu veidu rokdarbi
Nominācijai «Radošākais novadnieks» Strazdes pagasts bija izvirzījis Annu Leivaldi, kuras krāšņie rokdarbi runāja paši par sevi. «Strazde bez Annas vispār nav iedomājama. Man šķiet, ka mūsu Anniņai ir kāda slepena atslēdziņa, uz kuru caur saviem krāšņajiem darbiem viņa spēj atdarīt durvis uz brīnumu pasauli — uz laimi, mīlestību un skaistu nākotni,» izstādes «Radošums» atklāšanas uzrunu sacīja S. Niķe. Patiesi tā arī šķita, jo itin viss — apgleznotas šalles, austi un adīti spilvenu pārklāji, segas, seģenes, tepiķi, gleznas, galda sedziņas, jostas, no pērlītēm darinātas gleznas un pat Latvijas karogs izstāžu zāles centrā — tapis Anniņas rokām lēnā un mierīgā garā, bez steigas. «Anna ir ļoti īpaša ar savu dzīvotprasmi, optimistisku pieeju katrai dzīves situācijai un problēmai,» uzsvēra S. Niķe, un pēc izstādes atklāšanas patiešām divu domu nav — Anna Leivalde ir īsts radošuma iemiesojums. Viņas izstāde joprojām ir atvērta katram interesentam un aplūkojama Strazdes muižā visu augustu.
Koka mākslas darbu daudzveidība
Komisijas ceļš tālāk veda pie nominācijas «Čaklākais mājražotājs» pretendenta, kurš jau ilgus gadus nodarbojas ar galdniecību. Pirms nepilniem diviem gadiem viņa galdniecību piemeklēja liela ugunsnelaime — iepriekšējā darbnīca nodega gandrīz līdz pašiem pamatiem, tomēr viņš spēja atrast gribu turpināt, un šobrīd galdniecība ir atjaunota pavisam; viņš turpina darboties. «Man nepatīk vienveidīgs darbs — darināt tikai ķebļu kājas vai tikai galda virsmas, tādēļ šobrīd darinu dažādus koka izstrādājumus: kāpnes, logus un to rāmjus, durvis. Arī «Zaļā Saule» ir manu roku darbs. Pie viena pasūtījuma pavadu aptuveni mēnesi. Materiālus vedu no vietējā Talsu novada uzņēmuma SIA «Stills»,» stāstīja nominants Ilgonis Liekmanis. Galdnieks mūs izveda cauri savai darbnīcai, mazliet pastāstīja par katru no ierīcēm, kā arī par to, kā un cik ilgā laikā top pasūtījumi. «Plastmasas logus var izgatavot ātrāk, un tie ir lētāki, tāpēc visbiežāk cilvēki tos arī izvēlas, savukārt koka logi varētu kalpot visu mūžu, ja tos pareizi — ar ziepjūdeni — mazgātu un pārkrāsotu ne biežāk kā reizi desmit gados.» Radošs čaklums un neizsīkstoša mērķtiecība — šie vārdi patiesi atspoguļo I. Liekmaņa dzīves uztveri, jo ne katrs cilvēks, piedzīvojis tik lielu sava uzņēmuma nelaimi, būtu gatavs biznesu atsākt ar divtik lielu sparu.
«Pūcēs» darba netrūkst nekad
Nominācijai «Veiksmīgākās ēkas pārvērtības» Strazdes novadā tika nominēta Dina un Vilnis Celmi un viņu māja «Pūces». Īpašums ir iegādāts pirms aptuveni 20 gadiem, un iepriekš bijusī buļļu fermas apkārtne nu ir pārtapusi pavisam nepazīstama. Divus hektārus lielajā platībā ir sava vieta gan sakņu dārzam, gan košumkrūmu un ziedu dobēm saimnieku izveidotajā riepu dārzā, gan nelielai smiltsērkšķu platībai, gan arī vistiņu aplokam un, protams, māju sargiem sunim un kaķim. «Dārzos visu audzējam tikai savām vajadzībām. Lai gan dārzu platības ir samazinātas un esam pārtraukuši audzēt gaļas liellopus, darba un ideju, ko un kā pārveidot, šeit netrūkst nekad. Daļa no nojauktās fermas mūra pamatiem ir atstāta ar domu vēlāk uz tiem ierīkot lapeni vai dārza māju,» pārmaiņas ieskicē saimniece Dina Celma. Jāpiebilst, ka «Pūces» ir ne tikai māju nosaukums — saimnieki arī īpašumu ir izrotājuši ar pūču figūrām, un milzīgais darbs, kas ielikts īpašuma atjaunošanā, liek vien nobrīnīties par saimnieku neizsīkstošo gribasspēku un vēlmi apkārtni sakārtot.
Katram konkursa «Radi Talsu novadam» pretendentam tika pasniegta dāvana no Talsu novada pašvaldības, kā arī visi dalībnieki tika uzaicināti uz svinīgo noslēguma pasākumu 2. oktobrī, lai uzzinātu konkursa gala rezultātus un uzvarētājus.