Goda vietā — piens!

Kultūra

Pagājušajā sestdienā, 15. augustā, kad termometra stabiņš bija virs +25 grādiem pēc Celsija un saulīte smaidīja visas dienas garumā, Talsos gan vietējie iedzīvotāji, gan pilsētas viesi pulcējās Dižmāras tirgū, kur šogad goda vietā — piens.
Jau no paša rīta visā pilsētā valdīja kņada — varēja just, ka Talsos kaut kas notiek! Arī es devos pastaigā pa ikdienā mierīgajām Talsu ieliņām, kuras sestdien bija piepildītas ar cilvēkiem. Talsos pulcējās gan vietējie iedzīvotāji, gan pilsētas viesi, piedāvājot iegādāties dažnedažādākās preces un ēdienus.
Ejot lejā pa Lielo ielu, tieši pirms bruģa sākšanās bija uzstādīti lieli, balti vārti, kuru malās bija piena kannas un zaļumi, bet virs vārtiem uzraksts uz plāksnes vēstīja «Diženus pirkumus». Šie vārti jau bija pirmais pieturpunkts daudziem tirgus apmeklētājiem, jo ir taču jānofotografējas, un vēl pie tam uz tāda fona — smaidīgi un lustīgi cilvēki visas ielas garumā!
Mājražotāju labumi
Tirgotāju šogad bija patiesi daudz. Tie bija iekārtojušies ne tikai Lielās ielas, bet arī Fabrikas ielas garumā. Un piedāvājuma klāsts — patiešām plašs. Ikviens varēja atrast ko tādu, ko paņemt līdzi uz mājām vai nobaudīt uz vietas. Dižmāras tirgū šogad bija viss — sākot ar visdažādākajiem kokizstrādājumiem, vairākiem maizes stendiem, sieriem, gaļu, konditorejas izstrādājumiem, maizes grauzdiņiem, dabīgajiem akmeņiem, šallēm, linu kleitām, bērnu mantiņām, dažādiem apģērbiem un pat vannas bumbām. Visā pārpilnībā bija jāspēj tikai izvēlēties!
Lustes Pilsētas laukumā
Jau no rīta Pilsētas laukumā notika dažādi pasākumi. Dienas pirmajā daļā koncerti — sitaminstrumentu ansambļa «Perpetuum Ritmico» koncerts un tautasdeju koncerts, kurā uzstājās «Talsu kurši» un «Delveri». Manuprāt, ikvienam skatītājam tāpat kā man galvā nemitīgi skraidīja jautājums: «Kā viņiem nav karsti?» Ir! Tautastērpi ne vien ir gari, bet arī smagi, un šādā karstumā tajos nepavisam nav vēsi. Bet tas dejotājus neattur, un tie ik gadu priecē iedzīvotājus ar koncertiem. Tā kā šis gads tika veltīts pienam, tad arī aktivitātes bija saistītas ar to. Pašā dienas karstumā Pilsētas laukumā notika gan govju slaukšanas sacensības, gan saldā krējuma kulšanas sacensības. Liels bija man blakus stāvošā puisīša sašutums, kad tas īsto govju vietā ieraudzīja mākslīgās. Pēc abām sacensībām un vietējo kolektīvu koncertiem pilsētas iedzīvotājus un viesus priecēja kantri mūzikas grupas «Sestā jūdze» koncerts.
Piena meistarklase Radošajā sētā
Radošajā sētā uz nelielās skatuves pie galda ar Talsu pienu kāpa šefpavārs Andris Jugāns, kurš, aicinot talkā mazos skatītājus, vairāku stundu garumā ēdiena entuziastiem un interesentiem rādīja, kā pagatavot mājas ricottu ar svilinātu, nātrēs marinētu foreles fileju un skābeņu emulsiju, un citus gardumus. Mazie skatītāji aktīvi palīdzēja ar «mazo darbiņu» veikšanu — skābeņu lapu tīrīšanu no kātiņiem. Tā kā ap dienas vidu saule bija sasildījusi ne tikai cilvēkus, bet arī pienu, šefpavārs smējās, ka šādā laikā piens pat nav jākarsē līdz 40 grādu temperatūrai, jo saulīte par to jau parūpējas viņa vietā.
Piena vēsture Talsu pusē
Visu dienu Talsu tautas nama pirmā un otrā stāva foajē varēja apskatīt Hansa Dejnes fotoportretu izstādi «Kurzemnieces», kurā iemūžinātas tika nevis sievietes, bet gan mūsu novadnieces — govis. Radošajā sētā pie sienām bija izvietoti informācijas dēļi, pie kuriem bija apskatāma piensaimniecība Talsu novada muzeja fotogrāfijās. Pie katra dēļa bija arī neliels apraksts, kas vēstīja par vēsturi. Senākie fotoattēli bija no 1920. gada. Tajos bija apskatāma kalpu ģimene ar govi Vandzenes pagastā un «Bebru» mājas saimnieks no Nurmuižas ar govīm liellopu izstādē Oktē. Dēļi vēstīja arī par lopbarības sagādi kolhozu laikā. Bija apskatāmas vēstures liecības no Molotova kolhoza, kolhoza «Uzvara», Ļeņina vārdā nosauktā kolhoza un «Cēres» kolhoza. Ikvienā no attēliem varēja vērot strādīgas sievietes un vīriešus, kuri ikdienā nodarbojas ar piensaimniecību, kā arī, protams, govis, kazas un visu citu, kas pieder pie lauku dzīves. Arī Ķēniņkalna pakājē, piena pagrabā, Talsu fotoklubs bija ierīkojis fotostūrīti, kur cilvēki bez maksas varēja nofotografēties. Atsaucība bija ievērojama. Bildes ir apskatāmas Talsu tautas nama mājaslapas fotogalerijā.
Ārvalstu viesu iespaidi par Dižmāras tirgu
Radošajā sētā, sēžot un skatoties šefpavāra Andra Jugāna meistarklasi, uzrunāju sievieti, kura ar ģimeni un mazbērniem atbraukusi uz Latviju ikgadējā atpūtā. Rudīte ar mazdēlu Dianti atzīst, ka ir ikgadēji Dižmāras tirgus apmeklētāji un šis pasākums viņiem patīkot atmosfēras dēļ. Abi ļoti priecājoties, ka šogad, ņemot vērā pasaules situāciju un ar to saistītos ierobežojumus, Dižmāras tirgus tomēr notiekot un esot iekritis tieši tajā laikā, kad abi ciemojas Latvijā. Liels esot bijis viņu pārsteigums, cik daudz cilvēku šis tirgus pulcējot un cik maz drošības pasākumu tiek ievērots. Cilvēku daudz, bet praktiski gandrīz nevienam cilvēkam nebija sejas maskas. Par divu metru distances ievērošanu vispār neesot bijis ne runu, turklāt dezinfekcijas līdzekļi esot bijuši gandrīz pie katra stenda vai galdiņa.
Paralēli visam — rallijs
Paralēli lielajiem Dižmāras tirgus svētkiem norisinājās ar «Rally Liepāja» Talsu posms. Šogad gan rallija trase negāja cauri pašai pilsētai, bet mašīnu rūkoņa bija labi dzirdama pat pašā Talsu centrā. Dižmāras tirgus apmeklētāja Krista teic, ka viņai patīkot Dižmāras tirgus, bet tomēr pietrūkstos arī rallija. Pēdējo gadu laikā jau tā esot «iestrādājusies» kā tradīcija — sēdēt Ķēniņkalnā un vērot rallija norisi.