Novada pērļu meklējumos. Turpina izvērtēt konkursa «Radi Talsu novadam» pretendentus

Talsu novads

Trešdien, 12. augustā, konkursa «Radi Talsu novadam» žūrijas komisija devās apskatīt un novērtēt nominācijām pieteiktos dalībniekus no Laucienes, Balgales un Ķūļciema pagasta. Katrā pagastā tika izvirzīti kandidāti trīs nominācijās.
Laucienes pagasts savus iedzīvotājus pieteicis trīs nominācijās — «Veiksmīgākās ēkas pārvērtības», uz kuru pretendē Nurmuižas restorāns. «Radošākās novadnieces» godam izvirzīta Aiva Daukša, bet «Sakoptākās privātmājas» — «Oškalni».
Kā pirmo pretendentu nominācijai «Veiksmīgākās ēkas pārvērtības» komisija devās apskatīt nesen atvērto Nurmuižas restorānu. Komisiju sagaidīja Laucienes pagasta pārvaldnieks Juris Upmalis un Nurmuižas vēstures izzinātājs Aldis Denčiks. Komisija tika iepazīstināta ar Nurmuižas restorāna ēkas vēsturi. Kā stāsta Aldis Denčiks, pie Nurmuižas pils kompleksa piederošā ēka sākotnēji bija radīta kā sabiedriska vieta, bet laiku gaitā ēkas vērtība zaudēja savu nozīmi un tapusi par šķūni un mehānisko darbnīcu, kā rezultātā ēka degradējusies. 2015. gadā muižas ēka piedzīvoja atdzimšanu, pārtopot atkal par sabiedrisku ēku, kā tas bija plānots sākotnēji. Tagad ēkā ir ierīkots Latvijā atzīts restorāns, kas pulcē viesus ne tikai no novada, bet arī no citām vietām. Pagasta pārvaldnieks Juris Upmalis saka: «Šis restorānam ir pateicīgs laiks, jo cilvēki nedodas uz ārzemēm, bet gan meklē jaunas vietas, ko apskatīt tepat Latvijā.» Restorānu ir iecienījuši un tajā viesojušies Latvijā pazīstami cilvēki, kā Mārtiņš Rītiņš un Intars Busulis. Aldis Denčiks teic: «Mārtiņš Rītiņš jau pie mums viesojies trīs reizes, un katru reizi dod aizvien jaunus padomus par restorāna darbību.» Pie restorāna ir izveidota terase, bērnu rotaļu laukums, kā arī restorāna vajadzībām izveidots īpašu garšaugu dārzs. Nurmuižas restorāna kompleksā ietilpst banketu zāle un istabiņas, kurās ir iespēja pārlaist nakti. Nurmuižas parkā tagad tiek veikti labiekārtošanas darbi, izbūvējot gājēju celiņus, kā arī pagasta pārvaldnieks min, ka tiek izgatavots projekts par Nurmuižas apgaismošanu.
Radošā Laucienes dvēsele
Uz «Radošākā novadnieka» statusu pretendē Laucienes kultūras nama folkloras kopas «Trejtekas» vadītāja Aiva Daukša. Laucienes parka estrādē ar skanīgu apdziedāšanu žūrijas komisiju sagaidīja Laucienes kultūras nama folkloras kopa «Trejteka» Aivas Daukšas vadībā. Jautājot Aivai, par to, kā viņa izvēlējās vadīt folkloras kopu, Aiva atbild: «Man piezvanīja, piedāvāja, un es piekritu.» Lībadzniece ir ļoti enerģiska un kolorīta persona, kura iedvesmo folkloras kopas dalībniekus. Tā kā Aiva ir ļoti muzikāla persona, viņa grupai ir pievienojusi daudz muzikālo instrumentu, kuri papildina un izkrāšņo kopas spēcīgo skanējumu. Pati Aiva par folkloras kopas ziņģēm teic, ka «vadlīnija cauri visam ir humors». Tagad jau Aiva kopu vada trīs gadus, šajā laikā grupai ir pievienojušies daudz jaunu dalībnieku, kuriem patīk dziedāt un kuri grib brīvo laiku pavadīt jautrā kolektīvā. Laikam ejot, pateicoties Aivai, ir izveidojusies cieša saikne ar folkloras taku «Jāņkalni», kur folkloras kopas dalībnieki var uzņemt dabas spēku un zināšanas. «Trejteka» ir paviesojusies un ieskandinājusi gandrīz visus Latvijas novadus, pat ieguvusi ceļojošo balvu «Lakstīgala» folkloru kopu konkursā Viļānos.
Mazā paradīze
Pabraucot nedaudz tālāk aiz Laucienes pa mazu grants celiņu, jebkurš nonāks mazā paradīzē — Baņģu mājās «Oškalni», kuri pretendē uz nomināciju «Sakoptākā privātmāja». Redzot pagalmu un māju, nominācija šķiet ir ļoti piemērota. Pašā sākumā «Oškalnu» māja bija tikai pašbūvēta pirtiņa aizaugušā un nekoptā laukā, bet tad lēnām Baņģu ģimene pašrocīgi sāka mazo pirtiņu pārbūvēt par dzīvojamo māju. Pēc mājas jau sekoja šķūnis, bet, ja šķūnis, vajadzīga arī pirtiņa, un, ja pirtiņa, tad dīķis. Tagad jau sētu rotā pašizrakts dīķis, maza pirts ēka, malkas šķūnis, bērnu rotaļu laukums, vecā ēka un nojume. Šo īpašumu Baņģu ģimene saņēma no vecākiem, un, negribēdami atstāt īpašumu nolaistu, viņi to renovējuši un sakārtojuši. Tagad vecāki liek lielas cerības, ka nākamā paaudze trupinās kopt un attīstīt šo vietu, lai vecāku milzīgais darbs neietu postā. Tagad «Oškalnos» saimnieko Kapars un Dina ar diviem bērniem Denīzi un Edvardu, kā arī uzticīgo ģimenes draugu suni Džefersonu.