Latvijas pensionāru vadība viesojas Talsos

Talsu novads

Pirmdien, 10. augustā, Talsu pensionāru biedrības un Talsu novada sociālā dienesta senioru dienas centra telpās notika Latvijas Pensionāru federācijas valdes izbraukuma sēde Aijas Barčas vadībā. Tajā piedalījās arī labklājības ministre Ramona Petraviča, Labklājības ministrijas valsts sekretārs Ingus Alliks, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomniece Agnese Vārpiņa.
Katru gadu Latvijas Pensionāru federācijas valde dodas izbraukuma sēdē uz kādu no Latvijas pilsētām, un šogad tika izraudzīts Talsu novads. «Jau janvārī bija zināms, ka notiks šī izbraukuma sēde, kad iesākās arī plānošana un gatavošanās. Kaut arī negaidīti pārsteidza «Covid-19» un plānojumam radās korekcijas, ļoti liels pluss bija tas, ka bijušās Talsu bērnu bibliotēkas telpās, kur tagad darbojas Talsu pensionāru biedrība, varējām ievērot valstī noteikto distanci, izvietojot šos 19 valdes locekļus, labklājības ministri Ramonu Petraviču, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci un viņa padomnieci Agnesi Vārpiņu, kā arī Labklājības ministrijas valsts sekretāru Ingu Alliku nepieciešamajā attālumā. Sēde bija slēgta tipa, un neviens no mūsu cilvēkiem tur nepiedalījās. Tad, kad tā noslēdzās, visi devāmies uz tautas namu,» pastāsta Talsu pensionāru biedrības vadītāja Rita Tomsone.
Pēc sēdes Talsu tautas namā notika viesu tikšanās ar Talsu novada domes vadību — priekšsēdētāju Sandru Pētersoni, priekšsēdētājas vietnieku Andri Astrātovu, Talsu novada sociālās nodaļas vadītāju Daci Zeļģi, Talsu pensionāru biedrības valdi, 22 senioru klubiņu vadītājiem un citiem senioriem — aktīvistiem. Pilsētas Ķēniņmeitas izrādīja kultūras nama Radošo sētu ar daudzajām darbnīcām. Tālāk pasākuma norise, ievērojot visus valstī noteiktos distancēšanās nosacījumus, turpinājās Talsu tautas nama lielajā zālē, kur notika aktīvas un spraigas diskusijas, kad ministri snieguši arī izsmeļošas atbildes uz talsenieku, arī domes pārstāvju, jautājumiem. Tika aplūkoti jautājumi par nevienlīdzīgajām pensijām, krīzes laika atsauci uz sociālo fondu iemaksām, kāds aktualizēja jautājumu par nepieciešamību mainīt pensionēšanās vecumu un arī invalīdu mazo pensiju problemātiku, kā arī skartas tika citas būtiskas tēmas. Jurim Pūcem tika jautāts, kā seniorus ietekmēs novada robežu maiņa, jo saprotams, ka pensionāriem pēc kādām izziņām būs jādodas uz Talsiem, jo viņi nav ar datora lietošanas prasmēm. Kā komentē Rita Tomsone, galvenais akcents diskusijās bijis uz neadekvāti zemajām pensijām.
Izbraukuma sēdes noslēgumā Talsu pensionāru biedrības aktīvā seniore Lilita Freiberga nodziedāja dziesmu mūsu puses mēlē, iesakot visām kaitēm kumelīšu tēju, kam sekoja arī izbraukuma sēdes dalībnieku kopbilde. Tāpat Rīgas viesi devās aplūkot Talsu pilsētu un paviesojās Nurmuižā. «Diena saspringta un emocijām pārpilna. No visām pusēm saņēmu pateicības vārdus, ka Talsu pensionāru biedrības valdei izdevies labi noorganizēt šo sēdi, par ko mums, protams, liels prieks. Savukārt mēs pateicību par dalību, atsaucību un atbalstu izsakām mūsu Talsu novada domes pārstāvjiem,» teic Rita Tomsone.