Par aktuālām škrobēm

Ļaujiet man runāt

Mūsu pusē tagad tāds īpaši juceklīgs laiks. Smejies vai raudi, bet visapkārt nekārtība un haoss. Un laikam ir arī īstais laiks, lai dzimtu anekdotes. Nu gluži vai tāpat, kā bija ar «Covid-19». Tik daudz tematisku joku sen nebija dzirdēts. Man pat šķiet, ka vispār nebija. Tāpat tad, kad Talsu domē tika apstiprināti trīs vietnieki, tad arī kāds smēja: Talsi — vietnieku zeme. Vai arī: Tev jau ir savs vietnieks? Man pašai sanāca smiekli, kad iedomājos novada jauno saukli «Drosme. Jēgpilnums. Cilvēcība.» kombinācijā ar «Vietnieks Nr. 1. Vietnieks. Nr. 2. Vietnieks Nr. 3.», kad atnāca ideja, ka vajadzētu veikt neiespējamo misiju un atrast katram vietniekam savu īpašo apzīmējumu no tā moto kāda no trim jēdzieniem. Visvairāk ieintriģēja, kurš no vietniekiem varētu būt «Jēgpilnums». To jēdzienu pat datora «Word» programma iekrāso sarkanā krāsā un atpazīst kā uzrakstītu kļūdaini. Un noteikti būtu tā: ja Jēgpilnums kļūdītos un izdarītu kādu soli, kas nevienam nepatiktu, tas tiktu nokristīts par Bezjēdzību. Dažbrīd šķiet, ka tas sauklī iederas pat labāk. Iedomājieties, kā tas skanētu: «Drosme. Bezjēdzība. Cilvēcība.»? Un tā varētu apspēlēt arī pārējos jēdzienus.
Talsu Valsts ģimnāzijas «punktuāli» plānoto remontdarbu sakarā mazie pagalma bērni pat runā jau sāgas. Dzirdēju dialogu, kur divi topošie otrklasnieki savā starpā runāja, ka nu viņiem būs jāiet mācīties uz bērnudārzu. Puikas bija sabijušies, ka tradicionālie draudi, ka nepaklausības gadījumā sūtīs atpakaļ uz pirmsskolas izglītības iestādi, tiks piepildīti. Sarunas biedri bija kaut ko padzirdējuši par to, ka kādiem mācības tiks pārceltas uz bērnudārzu, nezinot, ka tas attiecas tikai uz konkrēto skolu, jo šie, cik nopratu, ir citai mācību iestādei piederoši. Zēni apsvēra visus plusus un mīnusus. Forši esot tas, ka varēšot pusdienas laikā gulēt, bet kā mīnuss tika pieminēti soli, kas noteikti būs kļuvuši par mazu. Abi gan nesaprata, kas īsti būs jāmācās un vai vajadzēs apgūt bērndārznieku gudrības. Protams, to visu dzirdot, bija jāpasmaida, bet šķiet, ka absurds šeit ir īsti vietā, ja palasa arī, piemēram, pašu vecāku komentārus «izkaisīto» skolēnu gaidāmās pārvadāšanas sakarā.
Aktuāla škrobe, bez šaubām, ir pacietīgi gaidītais Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Talsu Bāriņtiesas izvērtējums sabilnieku gadījumā. Visu laiku tika piesaukts, ka neko nevar sacīt un izdarīt secinājumus, kamēr nebūs atnācis šis svarīgais papīrs. Mums jau šķita, ka tas atnāks un tiks likts galdā, un redzēsim visu, bet pigu — tam uzlikts ierobežotas pieejamības zieģelis un iepūt! Viens pluss jau tajā visā ir: vismaz varam cerēt, ka tā izvērtēšana bijusi daudzmaz objektīva un nav kaisīts pēdercukurs. Ja būtu kas poētisks vai kārtējā uzslava, aizstāvības un attaisnošanas runa, tad jau neviens neko neslēptu. Bet katrā ziņā dīvaini tas viss ir, tāpēc jāgaida, kas būs tālāk. Gada notikumi turpina savu gaitu aplamā solī, ka taisni jābrīnās, kas kādā jomā notiks tālāk. Domāju, ka dezinfekcijas līdzekļi joprojām aktuāli. Kā visur prasās pēc dezinfekcijas, lai būtu tīrība un kārtība! Tāpat, skatoties visā bezjēdzībā, kādam varbūt arī tualetes papīrs ir aktuāls.

Šerpā Vaļa