Kulšana rit pilnā sparā

Lauksaimniecība

Laikam pieturoties siltam un bez nokrišņiem, aktīvi notiek izaudzētās labības kulšana. Rosība manāma arī graudu pieņemšanas punktos Talsu novadā. Šoreiz apmeklējām kooperatīva «Latraps» graudu pieņemšanas punktu Jaunpagastā.
Kooperatīvs «Latraps» var lepoties ar lielu biedru skaitu. Desmit gadus viens no ziemas rapša un graudu pieņemšanas punktiem mājvietu radis arī Jaunpagastā, kas nemitīgi tiek attīstīts. 
Šogad «Talsu Vēstīm» par graudu pieņemšanu stāsta divi tā pārstāvji agronomi, konsultanti Adrija Mazūre un Ansis Zadiņš. Interesējoties, kad atvesti pirmie kūlumi, viņi datumu nenosauc, bet teic, ka kulšanas darbus par divām nedēļām aizkavējis lietus. Pirmie kūlumi graudu pieņemšanas punktā atvesti pirms mazliet vairāk nekā divām nedēļām. Tad uzlija un atkal darbi apstājušies. Rapsim raža esot vidēji ap trīs tonnām no hektāra, eļļas saturs mazajos melnajos graudos ir vidēji ap 43 procentiem, saka A. Mazūre. Savukārt, par ziemas kviešiem runājot, no pavasarī redzētā uz lauka raža varēja būt labāka. «Garais, vēsais pavasaris ir veicinājis sakņu slimību attīstību. Līdz ar to ir sīki graudi un zemākas tilpummasas, nekā gaidīts. Pārējie kvalitātes rādītāji ir pietiekami labi,» viņa stāsta. Sarunā iesaistās otrs uzņēmuma pārstāvis, agronoms Ansis Zadiņš, kurš bilst, ka situācija katrā reģionā ir mazliet citādāka. Graudu kulšana uzsākta arī viņa tēva saimniecībā Dundagā, kur agrās kviešu šķirnes parāda arī labus rādītājus. Līdzīga situācija esot zemniekiem Ventspils pusē.
Zinot, ka zemnieki izmantos katru brīdi, lai izaudzēto no lauka novāktu, darbs graudu pieņemšanas punktā organizēts, lai visus vedumus raiti apkalpotu. Atbraucot automātiski tiek paņemts graudu paraugs, un zemnieks, negaidot rezultātus, atvesto var izbērt norādītajā vietā. Atpakaļbraucot, noskanējot iedoto QR kodu, arī saņem konkrētā parauga rādītājus.
No zemniekiem nopirktie graudi no Jaunpagasta tālāk pa dzelzceļu aiziet uz ostām Liepājā un Ventspilī. Rapsis eksportam ar autotranspotu vests uz Mērsraga ostu.
Kooperatīvam ir savi biedri, kuru skaits lēnām, bet palielinās. Rapsi un graudus uz Jaunpagastu ved kooperatīva biedri no dažādām vietām — Talsu, Kandavas, Dundagas un citiem tuvākiem novadiem.
Rapsim biržas cena pašlaik esot ap 380 eiro par tonnu, bet ņemot vērā vairākus kritērijus, tā varētu būt ap 370 eiro par hektāru. Savukārt ziemas kviešiem tā ir robežās no 140 līdz 170 eiro par tonnu.