«Rozes ir perfektas, bet prasīgas»

Uzņēmējdarbība

Divus gadus nopietni rožu stādu audzēšanai ir pievērsusies Elīna Bērziņa no Lībagu pagasta. Viņas mājās «Jaunozoliņos» redzamas ap 80 dažādas rožu šķirnes, arī plīvurpuķes, lavandas, kas audzētas pārdošanai.
Dažādu krāšņumaugu audzēšana Elīnas ģimenei nav sveša. Agrāk ar to vecāki nodarbojušies, tāpēc daudzi darbi bijuši zināmi. Brīdī, kad pati uzsākusi saimniekot vecāku mājās, atskārusi, ka ar agrāk redzēto un izzināto ir par maz. Arī pēc izglītības Elīna nav dārzniece, jo apguvusi apģērba dizainera prasmes. Pēc studijām Rīgā viņa pārcēlusies uz ģimenes mājām, jo galvaspilsētas steidzīgais ritms nav vilinājis, lai gan darba iespēju pilsētā bijis vairāk. Mācījusies un daudz izzinājusi pati, padomu neliedz arī citi zināmie rožu audzētāji.
Uzsākt saimniekot vidē, kas atrodas aizsargājamā teritorijā — Talsu paugurainē — nav bijis viegls darbs. Lai īstenotu ieceri par lielās siltumnīcas uzcelšanu, ko tagad viņa sauc par rožu māju, vajadzējis saņemt neskaitāmas atļaujas. Arī pats būvniecības process bijis pietiekami sarežģīts. Tomēr paveiktais dod gandarījumu un ļauj rožu stādu audzēšanu attīstīt daudz plašāk. Lai šādu siltumnīcu uzslietu, Elīna uzrakstījusi projektu un saņēmusi Eiropas Savienības mazajiem lauksaimniekiem domāto atbalstu.
Bez jau minētās rožu mājas netālu ir vēl vairākas siltumnīcas, kur pārdošanai aug plīvurpuķes. Ir parastās un pildītās, kas pēdējā laikā ir arvien pieprasītākas. Segtajās platībās aug arī tomāti un gurķi pašu patēriņam.
Interesējoties, kāpēc pievērsusies rožu audžēšanai, Elīna atbild, ka vasaras puķēm Talsu novadā ir pietiekami liels piedāvājums. Rozes ir perfektas, bet augšanas ziņā prasīgas. Ne katrs tajā lauciņā arī darbosies. Lai gan piedāvājumā ir ap 80 dažādu šķirņu rožu, klāstu viņa domā papildināt. Katra no šķirnēm arī iestādīta, lai redzētu, kāda tā ir: vai rozes zieds ir smaržīgs un kā tas uzvedas krūmā, cik noturīgs tas ir. Arī pircējs, iegādājoties konkrētus stādus, vispirms vēlas redzēt ziedu.
Interesējoties, kādas ir pieprasītākās rozes, audzētāja stāsta, ka tās noteikti ir smaržīgās krūmrozes un floribundrozes. Mazāks pieprasījums esot pēc klājeniskām rozēm. Populārākie ir sarkanīgie un rozīgie toņi. Šogad lielāka interese bijusi par oranžās krāsas rozēm. Arī pašai vairāk patīk dažādība ziedu toņos. Šogad pieprasītākās ir rozes ’Belvedere’, ’Abraham Darby’ un ’Bonica’.
Bez rožu stādu audzēšanas Elīna tirgo arī grieztās rozes, lavandas, kas ir vairāk pieprasītas dažādām svētku reizēm. Plīvurpuķes nopērkamas gan Rīgas tirgos, lavandas un rozes Ventspilī, Ugālē un Dundagā. Talsos viņa veikaliem tirgo plīvurpuķes, bet tirgū — grieztos ziedus.
Lai popularizētu savu veikumu, izveidots profils «Rožnīca» sociālajā saziņas vietnē «Facebook». Tas, viņasprāt, ir svarīgi, jo šajā vietā cilvēki daudz uzturas un iegūst informāciju. Interese par rožu stādiem palielinājusies.
Lai gan rozes vairs savu krāšņumu tik ļoti neizrāda, Elīna stāsta, ka darbs to audzēšanā neapstājas. Redzot cilvēku pieprasījumu, saprasts, ka rozes jāpotē daudz vairāk. Tas parasti ir darbs februārī, martā. Vēl ir iecere lielajā siltumnīcā iekārtot vietu, kur podos audzēt klājeniskās rozes. Viņa novērojusi, ka cilvēkus uzrunā kaut kas neredzēts un interesants.
Jautāta, kādi radušies pirmie secinājumi šajos divos gados par rožu audzēšanu, Elīna teic, ka šī ir joma, ko vēlas attīstīt, domājot arī par kādu radošo pienesumu. Kāpēc tie nevarētu būt arī rožu svētki, līdzīgi, kā tas notiek citos novados? Līdz tam vēl kāds ceļš ejams, viņa saka. Šogad pabūts arī rožu svētkos Tukumā, lai redzētu, kā viss notiek, un smeltos idejas turpmākajiem darbiem. «Man ir maza saimniecība, jo visu daru pašu spēkiem. Taču ideju un ieceru ir daudz. Šķiet, ka grūtākais tagad ir aiz muguras, atliek visu iesākto attīstīt,» sarunas beigās saka rožu audzētāja.